Linux Yaz Kampı 2014

Başlatan natgho, 14 Temmuz 2014 - 03:31:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

natgho

Linux Yaz Kampı 2014, 11 – 23 Ağustos tarihleri arasında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin ev sahipliğinde düzenleniyor.

Linux Kullanıcıları Derneği ve İnternet Teknolojileri Derneği 'nin organizasyonunu üstlendiği etkinlikte, farklı alanlarda, farklı bilgi düzeylerine hitap eden paralel sınıflarda gerçekleştirilen eğitimlere katılım ücretsizdir. Katılımcılardan yalnızca kendi yol/konaklama/yemek masraflarını karşılamaları beklenmektedir.

Eğitimlerde kontenjan sınırlıdır. Başvurularda öncelik görevlendirme alan kamu ve üniversite bilgi işlem personellerine verilmekle beraber kampa katılım herkese açıktır.

Kamp başvuruları 7 Temmuz'da başlamıştır.

Sık Sorulan Sorular

S: Eğitime katılım ücreti nedir?
    Y: Eğitime katılım ücretsizdir. Ancak katılımcıların kendi masraflarını (yol, konaklama, yemek) karşılamaları beklenmektedir.
    S: Kampa başvurmak için ön koşullar nelerdir?
    Y: Her bir eğitimin kendi sayfasında katılımcılardan beklenen koşulları görebilirsiniz.
    S: Eğitimlerin içeriği nedir?
    Y: Her bir eğitimin kendi sayfasında eğitim detaylarını görebilirsiniz.
    S: Aynı anda birden fazla eğitime başvurabilir miyim?
    Y: Hayır. Eğitimler eşzamanlı gerçekleştirildiğinden, aynı anda iki eğitime birden katılmanız mümkün değil.
    S: Eğitimlerin başlangıç ve bitiş saatleri nedir?
    Y: Kampta eğitimler haftasonu dahil sabahtan akşama kadar sürmekte ve akşam etüt saatleri de olmaktadır. 12 günlük eğitim sırasında, haftaiçi bir gün ara verilmesi planlanmaktadır. Etüt saatlerine katılım zorunlu olmamakla beraber, eğitmenin tercihine göre etüt sırasında konu işlenmesi de mümkündür. O nedenle tüm katılımcılara üniversite içinde konaklamalarını öneriyoruz.
    S: Konaklama ücreti ne kadardır? Yeri neresidir?
    Y: Konaklama ücreti kişi başı günlük 10 TL'dir. Katılımcılar, eğitim yerine yürüyüş uzaklığında olan üniversitenin ve kredi yurtlar kurumunun yurtlarında konaklayacaklar.
    S: Başka bir şehirde kredi yurtlar kurumunda kalıyorum, Bolu'daki kredi yurtlar kurumunda ücretsiz konaklayabilir miyim?
    Y: Kadınlar için evet. Erkekler için KYK yurdu kampüs içinde kaldırıldığından, erkeklerin üniversitenin kendi yurtlarında konaklamaları gerekmektedir. Üniversite yurtlarında KYK'da kalanların ücretsiz konaklaması mümkün değildir.
    S: Konaklama için başvuru dışında ek bir işlem yapmamız gerekiyor mu?
    Y: Hayır. Kampa kesin kaydı yapılan herkes için konaklama ayarlamaları (aksi katılımcı tarafından belirtilmedikçe) da kamp organizasyonu tarafından yapılıyor.
    S: Yurtlarda odalar kaç kişilik?
    Y: Kredi yurtlar kurumu 4 kişilik, üniversitenin kendi yurdu 6 kişilik odalara sahip.
    S: Yurtlarda tek kişilik odada kalmamız mümkün mü?
    Y: Üniversitenin kendi yaz okulu kayıtları devam ettiği için yurtlardaki kontenjan net değil. O nedenle bu konuda bir söz veremiyoruz. Ancak kampa kesin kaydı yapılan kimsenin konaklama için açıkta kalmayacağına emin olabilirsiniz.
    S: Yurtlarda konaklamak tüm kamp katılımcıları için zorunlu mu?
    Y: Hayır. Üniversite içinde misafirhanede de konaklamanız mümkündür (ücretleri farklıdır). Ancak eğitim programının yoğun olmasından dolayı üniversite dışında konaklamanız mümkün değildir.
    S: Eğitim programının dışında Bolu iline ait kültür gezileri yapılması planlanıyor mu?
    Y: Bolu çevresi doğa açısından zengin. Bu tür gezilere katılmak isteyecek kişi sayısına göre, kamp sırasında gezi düzenlenmesi planlanması mümkündür.
    S: Yemek ücreti ne kadardır?
    Y: Üniversitenin yemekhanesinde yiyebileceğiniz gibi yerleşkede, eğitimlerin olacağı binaya yürüyüş mesafesinde birçok yemek yenebilecek yer var. Yemekte ne yiyeceğinize ve nerede yiyeceğinize bağlı olarak da fiyatları değişiyor. Geçen sene ortalama bir insan için öğlen ya da akşam yemeğinin fiyatı 4 ila 12 TL arasında değişiyordu.
    S: Yanlışlıkla birden fazla kursa başvurdum, iptal etmek için ne yapmam gerekiyor?
    Y: Web sitesinde bulunan "İletişim" formunu doldurarak, bu isteğinizi iletebilirsiniz.
    S: Başvurduğum kursu değiştirebilir miyim?
    Y: Kesin kabul işleminiz gerçekleşmediyse, son başvuru tarihine kadar sisteme giriş yaparak, başvurunuzu değiştirebilirsiniz.
    S: Kampa başvurular ne zaman yapılabilir?
    Y: Başvurular 7 Temmuz'dan itibaren yapılabilecektir.
    S: Kampa başvurular en son ne zaman yapılabilir?
    Y: Başvurular 31 Temmuz günü saat 23:59′da kapanacaktır.
    S: Kampa başvuru için istenen belgeler nelerdir?
    Y: Bir kurumda çalışan kişilerden görevlendirme/izin yazısı istenmektedir. Bu yazıyı getirmeyen kişilerin kampa kesin kaydı yapılmamaktadır. Görevlendirme yazısı için ihtiyaç duyulması durumunda, kişiye özel davet/kabul yazısı yazılması mümkündür.
    S: Kampa katılım için bir yaş sınırı var mıdır?
    Y: Hayır. 18 yaşın altındaki kişiler için velilerinden izin belgesi istenmektedir.
    S: Kamp başvuru sonuçları ne zaman belli olacak?
    Y: Başvuru sonuçları 5 Ağustos'a kadar açıklanacaktır. Kurumlardan görevlendirme alması gereken personele, bu süreci tamamlayabilmesi için daha erken geri dönüş yapılmaktadır.
    S: Başvurumu nasıl iptal edebilirim?
    Y: Kampa kesin kaydınız yapılmadıysa, "İletişim" formunu doldurarak, başvurunuzun iptal edilmesini isteyebilirsiniz.
    S: Kampa kesin kaydım yapıldıktan sonra, kaydımı ne zamana kadar iptal edebilirim?
    Y: Kaydınızı tüm bu işlemler yapıldıktan sonra iptal etmemeniz gerekir. Kesin kayıt sonrası iptal etmeniz durumunda LKD ve INETD'nin karalistesine alınarak; gelecekte de bu iki kurumun düzenlediği herhangi bir kontenjanlı etkinliğe başvurunuz kabul edilmeyecektir.
    S: Eğitim için yanımda ne getirmeliyim?
    Y: Her katılımcının kendi dizüstü bilgisayarını getirmesini bekliyoruz. Bilgisayarda kurulu olması istenen Linux dağıtımı ve yazılımlar katılacağınız eğitime göre farklılık gösterebilir, bu size kamp öncesi gönderilecek bilgilendirme e-postasında belirtilecektir. Eğer yanınızda kendi bilgisayarınız olmayacaksa, bunu başvuru formunda belirtiniz, size üniversiteden bilgisayar ayarlanmasına çalışırız.
    S: Sistem yönetimi eğitimlerinde hangi dağıtım temelli anlatım yapılacak?
    Y: Sistem yönetimi eğitimlerinde Redhat (Centos/Scientific) ve Debian dağıtımları temelli anlatım gerçekleşiyor. Mümkün olduğunca ikisi birden, olmadığı noktalarda katılımcıların/eğitmenin isteği de göz önünde bulundurularak yalnızca biri şeklinde.
    S: Sınıflarda ve konaklama yerlerinde kablosuz İnternet bağlantısı olacak mı?
    Y: Eğitim yerlerinde ve üniversitenin kendi yurtlarında kablosuz İnternet bağlantısı bulunuyor. Ancak kredi yurtlar kurumu yurtlarında konaklayacak misafirlerimiz için İnternet koşulları belirsiz.
    S: Kampın sadece belirli bir kısmına katılmam mümkün müdür?
    Y: Hayır.
    S: Kampa sadece haftaiçi katılmam mümkün müdür?
    S: Kampa sadece haftasonu katılmam mümkün müdür?
    S: Kampta bir kursa başvurup, kabul edilip, kamp sırasında başka bir kursa geçmem mümkün müdür?
    S: Kampa katılacakların seçilmesindeki kriterler nelerdir?
    Y: Başvuruların değerlendirilmesinde kullanılan kriterleri şurada bulabilirsiniz.
    S: Kamp sonunda kampa katıldığımıza dair bir belge verilecek mi?
    Y: Evet. Kampa katıldığınıza dair bir katılım belgesi kamp sonunda katılımcılara verilecektir.
    S: Eğitime online katılabilir miyiz?
    Y: Hayır. Kamp örgün olarak gerçekleştiriliyor.
    S: Kampa başvurum kabul edilip, kamp gelip tüm eğitime katılmazsam ne olur?
    Y: Katılımcıların kampın ilk gününden son gününe kadar kampın tamamına katılmaları beklenmektedir. Buna uymayan katılımcılar, kampın tamamına katılabilecek ve yararlanabilecek başka insanlara engel olmuş olurlar. Sağlık nedenleri hariç olmak üzere; geçerli bir mazareti olmadan 1 gün, geçerli bir mazareti olsa da 3 günden daha uzun süre kampa katılmayanlardan, kamptan ayrılmaları istenecektir. Katılım belgesi verilmeyecek, LKD ve INETD'nin karalistesine alınarak; gelecekte de bu iki kurumun düzenlediği herhangi bir kontenjanlı etkinliğe başvurusu kabul edilmeyecektir.
    S: Hemen gidip LKD ya da INETD'ye üye olsam, kampa kayıtta bana öncelik sağlanır mı?
    Y: Hayır. Her iki dernek de sadece kampta öncelik sağlaması amacıyla üye olmak isteyenleri kabul etmemektedir. Lütfen bu tür üyelik başvuruları yapmayın.
    S: Kamp bu sene niye daha kısa?
    Y: Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Ramazan nedeniyle, yaz döneminde 15 günlük bir boşluk bulunamadı. O nedenle 12 güne kısalttık.
    S: Kampta bu sene daha az mı konu işlenecek?
    Y: Kampın 3 gün daha kısa olması nedeniyle, mecburen belli konular atlanabilir ya da daha hızlı işlenebilir. Bu eğitmenlerin tercihiyle gerçekleşecektir.
    S: Başka kurslar açılacak mı?
    Y: Kampta başka bir kurs açılması durumunda bu web sitesinde yayınlanacak ve o güne kadar başvuru yapmış kişilere e-posta ile bildirilecektir.

Link : http://kamp.linux.org.tr/2014
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.