4+1 hoparlör sistemi nasıl kurulur?

Başlatan lazkapital, 31 Ekim 2008 - 16:13:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lazkapital

Merhaba bu soruyu sorduğum için belk de çok kızacaksınız ama bir türlü 4+1 creative haporlörlerimden  4 ünden de ses alamadım Sadece 2 si çalışıyor.   

lspci çıktısı: 00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller (rev 01)

Ses kartımdan xp den gayet iyi ses alıyorum. İlginiz için teşekür ederim şimdidien. Basit bir çözümü oldugunu biliyorum ama nette arayınca hep daha karmaşık sorunların cevabı çıkıyor. Sanki bu ayarın nasıl yapılacağı herkes tarafından biliniyor da bir ben bilmiyorum gibi  :)

Çağlar

We got a badass over here!

Hatti

Xubuntu Lucid Lynx ile SB Live! Value (EMU10K1) ses kartı için tüm kanallardan (4+1) sağlıklı ses alamıyorum. Ses sadece iki hoparlörden geliyor, bu durumda ses temiz çıkıyor. Diğer iki kanalı açmak için daemon.conf dosyasının ilgili yerini aşağıdaki gibi değiştiriyorum.

default-sample-channels = 5
default-channel-map = front-left,front-right,rear-left,rear-right,lfe

Böyle yapınca ise sistemi açıp ilk defa bir müzik çaldığımda yarım dakika kadar ses kesik kesik geliyor. Daha sonra düzeliyor ve aynı oturumda bu tekrarlamıyor ama seste hep bir parazit var. Çalarken bir yandan da çat çut sesler geliyor.

Bu durumda iken uçbirimden pulseaudio yu sonlandırıp yeniden başlatırsam şunları yazıyor:
Alıntı YapE: alsa-sink.c: ALSA woke us up to write new data to the device, but there was actually nothing to write!
E: alsa-sink.c: Most likely this is a bug in the ALSA driver 'snd_emu10k1'. Please report this issue to the ALSA developers.
E: alsa-sink.c: We were woken up with POLLOUT set -- however a subsequent snd_pcm_avail() returned 0 or another value < min_avail.

Bunun dışında daemon.conf dosyasını değiştirmeden önce ve değiştirdikten sonra,
speaker-test -Dplug:surround41 -c5 -l1 -twav
komutunu verirsem subwoofer hariç diğer dördünden ses geliyor.

zeitgeist

"daemon.conf"'a müdahele etmeden önce sesle ilgili görsel araçları kullanarak ayarları yapmayı denemiş miydin? Panaldeki ses simgesinden ses tercihleri bölümüne girip donanımın için uygun seçeneği aktif etmeyi ya da alsamixer ile kanal seslerini ayarlamayı? Gerçi benim de sıkıntım var bu hususta ve hala bu sorunu çözmek için uğraşıyorum. 5+1 ses alabiliyorum ama ses yankılı geliyor, eko yapıyor. Üstelik çıkış ses seviyeleri değiştirme yöntemi sağlıklı tepkiler vermiyor.

@localhost'un pulse başlığına da bir göz atabilirsin.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

heartsmagic

Gecikme için bir şey diyemiyorum ancak "çat,çut" için şuraya bakılabilir:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,13441.0.html
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Hatti

Görsel araç olarak Xubuntu'da Ses Düzenleyici var sadece. Donanım ve hoparlörlerle ilgili ayarların çıkması için gnome-media paketini yüklemek gerekiyor. Gerçi ben hem onu hem de pavumeter paketini kurdum. Fakat sorun benim dalgınlığımdan kaynaklanıyormuş. Pavucontrol ile oynarken ses çıkışını 4.0 olarak ayarlayınca her şey mükemmel oldu  :D