youtube video izlerken donma

Başlatan natgho, 14 Temmuz 2014 - 01:03:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

natgho

Merhaba arkadaşlar, ubuntu 14.04 kullanmaktayım.
Youtube'dan dizi izlemek istediğimde optirun firefox diyerek firefoxu başlatıyorum, ancak bir süreden sonra ya da durdurup bir süreliğine işlem yapmadan bekletip tekrar başlatmaya kalkınca donmuş oluyor sistem, ctrl alt f1 yapıp konsola geçip reboot etmek zorunda kalıyorum, acaba nedeni nedir ve nasıl çözebilirim bu sorunu?
Teşekkürler.
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

heartsmagic

optirun olmadan da aynı sorun yaşanıyor mu?
Youtube için optirun gerekiyor mu cidden? Ben pek sorun yaşamadım şimdiye kadar, Nvidia sahipli sürücülerini dahi kullanmıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

natgho

Optirun olsun ya da olmasın donma oluyor. Gerekmiyor da ben belki kaliteyi artırır ümidiyle açıyorum açıkcası :) bir de hiç kullanmıyorum artık neredeyse ekran kartımı, blendera başlayacağım, o zamana kadar tozlanmasın  :P
Velhasıl donma sorunu acaba xscreensaver den ötürü olabilir mi peki?
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

heartsmagic

Ekran koruyucu mu devrede görünüyor son olarak? Bir ihtimal olabilir, kapatıp şansını deneyebilirsin.

natgho

Hayır ekran direk donuyor, ardından arkaplanda tekrar video başlasanda ekran düzelmiyor, son karede kalmış olarak devam etmekte.

heartsmagic

Şimdi, sıkıntı tarayıcıda mı yani? Tarayıcı kapatılabiliyor mu? ctrl+alt+f1 ile uçbirime düşülebiliyor, süreç sonlandırılabiliyor mu?
Başka bir tarayıcı ile denendi mi?

plazma

Flashplayer sorunu da olabilir, "benchmark" testine sokup aslında grafik kartını zorlayarak denemek lazım kilitlenme yapıyor mu diye onda yapmaz ise Flash player kalıyor. Firefox dışında başka bir tarayıcı ile denediniz mi ?

natgho

Sıkıntı tarayıcıdamı yoksa flasthtamı maalesef tespit edemiyorum.
Top komutu ile bir dahakine sonlandırmayı deneyeceğim ama zaten alt f4 ile ekran donukken sonlandırsamda ekran değişmiyor.
Evet uçbirime düşebiliyorum, reboot ediyorum oradan zaten.
Benchmark testini hardinfo ile yapıyorum sonuçlar şöyle:
-CPU Blowfish-
<big><b>This Machine</b></big>    1200 MHz    1,745    
Intel(R) Celeron(R) M processor         1.50GHz    (null)    26.1876862    
PowerPC 740/750 (280.00MHz)    (null)    172.816713    

-CPU Fibonacci-
<big><b>This Machine</b></big>    1200 MHz    1,521    
Intel(R) Celeron(R) M processor         1.50GHz    (null)    8.1375674    
PowerPC 740/750 (280.00MHz)    (null)    58.07682    
-CPU N-Queens-
<big><b>This Machine</b></big>    1200 MHz    0,466    

-FPU Raytracing-
<big><b>This Machine</b></big>    1200 MHz    3,090    
Intel(R) Celeron(R) M processor         1.50GHz    (null)    40.8816714    
PowerPC 740/750 (280.00MHz)    (null)    161.312647    

burk

@natgho donmanın sebebi fazla ısınma da olabilir;

sudo apt-get install acpi
komutundan sonra donma başlarken;
acpi -t çıktısını bizimle paylaş.

heartsmagic

@natgho, başka bir tarayıcı kurup deneyebilirsin. alt+f4 görsel olarak süreç sonlandırır yanlış bilmiyorsam, uçbirime düşebiliyorsan top üzerinden veya kill, killall komutları ile şansını deneyebilirsin. Tabi, ekran görüntüsünün çakılı kaldığı bir durumsa bilemiyorum. En kötü lightdm ve bağlı olarak X yeniden başlatılabilir. X de yeniden başlatılabilir, ctrl+alt+backspace ile (Bunun için ek bir ayar yapılması gerekiyor ama).

natgho

Isınma problemi olduğunu zannetmiyorum çünkü bende bir program vasıtasıyla ısıyı kontrol ediyorum, çıktı şöyle:
Thermal 0: ok, 30.0 degrees C
Thermal 1: ok, 42.0 degrees C
Thermal 2: ok, 42.0 degrees C
zaten genelde bu ayarlarda olmakta, makine HP olduğu için normalden biraz yüksek, 50lerde seyrediyor maximum, windowsta 100'ü görmüşlüğüm ve HP'yi aradığımda 115'e kadar normal olduğunu dinlemişliğim olduğu ,için onlada alakalı değil gibi.
CTRL alt Backspace olayını birdahakine deneyeceğim, xscreensaver'ı kapattım, çok uzun süreli film izleme fırsatım henüz olmadı, ama test bakacağım şimdilik sorun  yok gibi gözükmekte.
Teşekkürler :)