[Çözüldü] giriş ekranından sonra masaüstünün gelmemesi problemi

Başlatan sayz, 13 Temmuz 2014 - 12:57:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sayz

herkese merhaba.
bu sabah bi problemle karşılaştım. şöyle ki;

bilgisayarı açınca giriş ekranı geliyor karşıma. sonra şifremi giriyorum bomboş bi ekran başka bi şey yok. şu anda bu yazıyı güvenli mod'dan yazıyorum. yani güvenli modla açınca bi problem yok ama normal olarak açamıyorum bilgisayarı.

sayz@caravasar$  lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:01.1 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.2 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 3 (rev c4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM76 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 7 Series Chipset Family 6-port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 635M] (rev a1)
04:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8723AE PCIe Wireless Network Adapter
05:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Device 5289 (rev 01)
05:00.2 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 0a)
~
sayz@caravasar$  uname -a
Linux caravasar 3.13.0-24-generic #47-Ubuntu SMP Fri May 2 23:30:00 UTC 2014 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
~
sayz@caravasar$  cat /etc/lsb-release
DISTRIB_ID=LinuxMint
DISTRIB_RELEASE=17
DISTRIB_CODENAME=qiana
DISTRIB_DESCRIPTION="Linux Mint 17 Qiana"
~
sayz@caravasar$ 

önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler...

heartsmagic

En son ne oldu sistemde? Bir şeyler mi kurdun, güncelleme mi aldın, bazı ayarlamalar için bazı komutları mı yürüttün?
Grafik kartı sürücüsü kurulu mu sisteme ek olarak?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sayz

Hiçbir şey yapmamıştım akşam normal kapattım sabah bi açtım bu şekilde. Neyse sonradan ev dizinindeki gizli dizinleri sildim düzeldi.

heartsmagic

Gizli dizinleri silmeyle düzelecek bir sorunsa eğer akla sadece .Xauthority dosyası geliyor. Onun da bozulması durduk yere olmaz, sudo ile görsel bir uygulama mı kullandın?

Çözülen başlıklarımız için: cozuldukonusu

sayz

Yok kullanmadım. Daha doğrusu o kadar net hatırlamıyorum. Nasıl bir değişiklik olmuş olabilir açıklar mısınız?

heartsmagic

sudo ve görsel uygulamalarının kullanımı bu tipte sorunlara neden olabiliyor. Normal kullanıcıya ait .Xauthority dosyasının sahipliği root kullanıcısına geçiyor ve bu nedenden dolayı kullanıcı giriş yapamıyor. sudo ve görsel arayüze sahip bir uygulama kullanılacaksa:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=38972.0