Ekran Görüntüsü Kaydı, Dock Ortada

Başlatan exclipit, 13 Temmuz 2014 - 11:51:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

exclipit

Amd ekran kartında, X.org sahipli olmayan sürücüyü aktif ettiğimde ekran kayıyor, sahipli sürücüleri kullanmak istemiyorum çünkü pencereleri sürüklerken pürüzlü sürüklüyor...

Ekran görüntüsünü alınca orada belli olmuyor, ekran görüntüsünde her şey normal gözüküyor.

Fakat fareyi ekranın en sağına atıyorum, ilerletince ekranın solundan çıkıp ortaya varıyor. Ve ortadan sağa doğru daha da gitmiyor. Yani görüntü kaymış...

umut@exclipit:~$ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Turks XT [Radeon HD 6670/7670]

umut@exclipit:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RD890 PCI to PCI bridge (external gfx0 port B) (rev 02)
00:02.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RD890 PCI to PCI bridge (PCI express gpp port B)
00:04.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RD890 PCI to PCI bridge (PCI express gpp port D)
00:05.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RD890 PCI to PCI bridge (PCI express gpp port E)
00:07.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RD890 PCI to PCI bridge (PCI express gpp port G)
00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 SATA Controller [AHCI mode] (rev 40)
00:12.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:12.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SBx00 SMBus Controller (rev 42)
00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SBx00 Azalia (Intel HDA) (rev 40)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller (rev 40)
00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SBx00 PCI to PCI Bridge (rev 40)
00:14.5 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI2 Controller
00:16.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:16.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h Processor Function 0
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h Processor Function 1
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h Processor Function 2
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h Processor Function 3
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h Processor Function 4
00:18.5 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h Processor Function 5
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Turks XT [Radeon HD 6670/7670]
01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Turks/Whistler HDMI Audio [Radeon HD 6000 Series]
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 09)
03:00.0 USB controller: ASMedia Technology Inc. ASM1042 SuperSpeed USB Host Controller
04:00.0 USB controller: ASMedia Technology Inc. ASM1042 SuperSpeed USB Host Controller

Diğer sahipli sürücülerde bu sorun oluşmuyor.

Not: Bu sorun 14.04 sürümünde yoktu, şu an 14.10 sürümünü kullanıyorum.
Çalışan iki el, dua eden binlerce elden daha çok iş yapar. – Gene Roddenberry

neynefes

14.10 sürümü geliştirme aşamasında, daha kararlı sürümü yayınlanmadı. Bu tip sorunları yaşamanız normal.

heartsmagic

@neynefes'e katılıyorum. Kararlı olmayan bir sürüm için çözüm üretmeye çalışmak normal değil.
Konuyu da uygun bölüme taşıyorum. Kararlı olmayan sürümler için orada konuşabiliriz.

Diğer sahipli sürücüler dediğin nedir? Depolardan değil de ATI'nin dağıttığı son sürücüleri kurmayı denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

exclipit

heartsmagic aynen, üç sürücü var. Fglrx-updates, fglrx ve X.Org X Server diye başlayan, açık kaynaklı bir sürücü...

Sahipli sürücüler, açık kaynak olmayan AMD sürücüleri.

Açık kaynak olanı, bir önceki kararlı sürümde kullanırken her şey tam olarak çalışıyordu. Sahipli diğer iki sürücü, pencereleri pürüzlü taşıyor ve daha farklı performans sıkıntıları çıkarıyordu.

Bu yeni sürüme güncelledim, kararsız sürüm olduğu için açık kaynak sürücüler bozuk çalıştı ben de mecbur sahipli sürücüyü kurdum ve kullanıyorum. (Fglrx-updates)

Depolar dışında, AMD'nin sitesindeki grafik sürücülerini yüklemeyi denedim ama yükleyemeyerek başarısız oldum.

Kararlı sürüm olmadığından ve çözüm üretilemediğinden, bu sorunu raporlama işini de bendeki İngilizce yetersiz geldiği için yapamıyorum.

Ama sanırım artık güncelleme veya kararlı sürümü bekleyeceğim.

Not: Açık kaynak varsayılan sürücüden, daha önce; kapalı kaynağa oranla daha fazla performans aldığımı hatırlamıyorum. Çok iyi çalışıyordu.

heartsmagic

"updates" ismi geçmeyen sürücüyü denedin mi? Sitesindeki sürücü ne hatası verdi? Gerçi, dediğim gibi kararsız bir sürüm üzerinde çalışıyorsun, çözülemeyecek ve söylediğin gibi beklemen gereken bir sorun olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

exclipit

Bir önceki sürüme kurdum, şu an 14.04 kararlı sürümdeyim.

Üç driver'ı da denemiştim. Sitesindeki sürücünün ne hatası verdiğini hatırlamıyorum ama şimdi ihmal ettim.