[Çözüldü] Skype görüntülü görüşme Sorunu

Başlatan AusT, 12 Temmuz 2014 - 17:32:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

AusT

öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam kusruma bakmayın..

Ubuntu 13.10 kullanıyorum ve önce skype 12.10 (multiarch) sürümünü indirdim. Skype kusursuz çalıştı fakat görüntülü görüşme yapamadım ama görüntü ayarlarında kamerayı görüyor ve kendimide gösteriyor. Listemdeki kimseyle görüntülü görüşme yapamadım bende bunun üstüne 10.04 (32bit) indirdim. Skype ı kaldırdım sonra bunu kurmaya çalışırken mağaza hata verdi ( önce şu uygulama kaldırılmış olmalı Skypei386). Şimdi ise ikisinide bu hata yüzünden kuramıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.. Görüntülü görüşme benim için vazgeçilmezdir ne yapmam lazım ?

Asus k53sv-sx144d Laptop pc kullanıyorum..
Özgürlük İçin... Linux

burk

@AusT öncelikle neden 14.04 kurmak yerine daha önceki sürüme gittin?

Konuyla ilgili olarak ekran kartı kurulumunda sorun yaşadın mı? Ayrıca karşı taraf sadece siyah ekran mı görüyor?

AusT

@burk wubi olarak kullandığım için 13.10 kullanıyorum
Özgürlük İçin... Linux

meda

Yerinde olsam Wubi kullanmazdım.Çünkü performans farkı oluyor.İlerleyen günlerde Wubi iyice unutulacak.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

AusT

oyun oynuyorum windows a özel programlarım var laptop kullanıyorum çift ekran kartım var bunlar ciddi sebepler wubide kalmam için
Özgürlük İçin... Linux

neynefes

Bu saydıklarınızı Ubuntu'ya yaklaşık 20 gblık bölüm ayırarak rahatlıkla dual boot olarak kullanabilirsiniz. Normal kurulum yapıldığı takdirde belki de bu sorunların hiçbiri olmayacak. Windows'a hiçbir zarar gelmeden benim gibi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ekran kartları arasında da hızlıca geçiş yapmaya imkan sağlanıyor 14.04'te.

AusT

@neynefes hocam peki dual boot u nasıl yapıcam bilmiyorumda açıklayıcı bir yer varmı birde normal ubuntu kurarken bağlayıcı bölümmü bişey soruyodu / yazılı standart geliyodu oraya ne yazıcaz
Özgürlük İçin... Linux

neynefes

@AusT, wiki de bu konu ayrıntılı ve resimli olarak var. Oraları kurcalayın yine takıldığınız bir yer olursa yardımcı olmaya çalışırız.

Ufakça cevaplamak gerekirse windowsta veya Live usb ile bölüm oluşturun Ubuntu için. Kuruluma geçtiğinizde ext4 dosya sistemini, bağlayıcı bolumu de "/" diyerek ayarları yaparsınız. Dikkat etmeniz gereken doğru bölümü biçimlendirip kurulumu oraya yapmanız gerçi Windows kurulu bölümü belirtiyor ama siz yine de dikkat edin.

AusT

haydaa şimdide wubi görünmüyor denetim masasında nasıl kaldırıcam ?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Temmuz 2014 - 01:28:36

dual boot olarak kurdum güncellemeleri yaptım fakat şimdide ekran kartı olmuyo optirun ile çalışmıyo onu baıyorum skype a nolacak peki ? görüntülü görüşme yapabilecekmiyim
Özgürlük İçin... Linux

heartsmagic

Sırayla gidelim bence, önce grafik kartı sorununu başka bir başlıkta halledelim, ardından Skype meselesine dönelim. Kamera meselesi olabilir, Skype'a ait özel bir sorun olabilir ya da ikisinin birleşimi olabilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

AusT

@heartsmagic ozaman ekran kartı konusuna dönelim önce
Özgürlük İçin... Linux

neynefes

Ekran kartı için farklı bir başlık açın bence 

AusT

hocam skype açılmıyodu optirun la açtım kamerada çalıştı fakat en ufak mesaj sesinde hoparlör kafayı yiyor. skype a ait herşeyi nasıl kaldırabilirim @neynefes

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Temmuz 2014 - 16:05:30

4.2 sürümü hata verince 4.3 ü yükledim yine simgeden açılmıyodu optriun skpye la denedim herşey sorunsuz fakat niye simgeden açılmıyor ?
Özgürlük İçin... Linux

meda

optirun komutu olmadan terminalden çalıştırınca hata veriyor mu ?
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

AusT

Alıntı yapılan: shadow. - 13 Temmuz 2014 - 20:26:29
optirun komutu olmadan terminalden çalıştırınca hata veriyor mu ?

onur@onur-K53SV:~$ skype
skype: error while loading shared libraries: libGL.so.1: cannot open shared object file: No such file or directory
Özgürlük İçin... Linux

meda

sudo nano /etc/ld.so.conf.d/skype.conf

Siyah terminal ekranında iken.Aşağıdaki satırı ekleyin. f2 tuşu ile kaydedip çıkın.
/usr/lib/i386-linux-gnu/mesa/

Son olarak aşgıdaki komutu yürütün.
sudo ldconfig -v

Simge ile çalışıyor olması gerek.

Sanırım 64 Bit kullanıyorsunuz.Görünüm ve bildirim simgesi için:
sudo apt-get install gtk2-engines-murrine:i386 gtk2-engines-pixbuf:i386 sni-qt:i386
Komutunu yürütmeniz gerekli.

AusT

Alıntı yapılan: shadow. - 14 Temmuz 2014 - 04:02:42
sudo nano /etc/ld.so.conf.d/skype.conf

Siyah terminal ekranında iken.Aşağıdaki satırı ekleyin. f2 tuşu ile kaydedip çıkın.
/usr/lib/i386-linux-gnu/mesa/

Son olarak aşgıdaki komutu yürütün.
sudo ldconfig -v

Simge ile çalışıyor olması gerek.

Sanırım 64 Bit kullanıyorsunuz.Görünüm ve bildirim simgesi için:
sudo apt-get install gtk2-engines-murrine:i386 gtk2-engines-pixbuf:i386 sni-qt:i386
Komutunu yürütmeniz gerekli.

çok teşekkürler sorunum halloldu
Özgürlük İçin... Linux