Aşırı yavaş çalışan Ubuntu 14.04 ve uyguladığım çözüm

Başlatan hatas, 11 Temmuz 2014 - 21:09:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hatas

Herkese merhaba.

Bilgisayarımın donanım özellikleri kötü sayılmayacak bir düzeyde (İ5 işlemci, 4 GB bellek). Bu bilgisayar bugüne kadar Ubuntu'nun pek çok sürümünü kurup sorunsuzca kullandım. Bu güne kadar hiçbir sürümde ekran kartı sürücüsü ile ilgili herhangi bir değişiklik yapmadım, Ubuntu ile öntanımlı gelen sürücüyü neyse hep onu kullandım. Ekran kartım NVIDIA GeForce GT 420M.

Ancak 14.04 kurulumdan sonra normal olmayan bir şekilde aşırı yavaş bir masaüstü ile karşılaştım. Ayrıca pencereleri biraz kurcalayınca ya da Firefox'u açınca masaüstü gidiyor ve ekran kartı ile ilgili bazı hatalar veren siyah bir ekranla karşılaşıyordum, bu ekran sonrasında tekrar kullanıcı giriş ekranına düşüyordum.

Çözüm olarak şu yolu izledim:

• Öncelikle tüm güncellemeleri yükledim (güncellemeleri yapmadan önce Ek Sürücüler bölümünde hiç bir alternatif sürücü seçeneği yoktu).
  • Ardından "Sistem Ayarları > Yazılım & Güncellemeler > Ek Sürücüler"  yolunu izleyerek öntanımlı gelen sürücü "X.Org - Nouveau display driver" yerine "NVIDIA binary driver - version 331.38 nvidia-331-updates" seçeneğini kullandım ve bilgisayarı yeniden başlatım.
Sorun bu şekilde çözüldü...