Raid5 Kurtarma

Başlatan ahmetkanar54, 11 Temmuz 2014 - 16:22:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahmetkanar54

merhaba arkadaşlar elimde 3x3 tb hdd raid5 yapılmış bir düzen vardı.Bugün raid hata verdi bnde hdd lere baktım birisi uçmuş bozulmuş bnde yeni bir disk aldım.Sisteme taktım ve tekrardan array oluşturmak gerekiyormuş.Oluştururken şöyle bir hata aldım ne yapmam gerekiyor.

Failed to create RAID : mdadm in --create mode failed :
mdadm: cannot open /dev/sdd1: No such file or directory

heartsmagic

Nasıl bir işlem yürüttün?

Şu kenarda dursun örnek olarak, ancak iş göreceğini sanmam:
mdadm /dev/md0 --re-add /dev/sdd1

Güzel bir RAID tecrübesi lazım nokta atışı yapmak için.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

plazma

Bildiğim kadarı ile RAID sistemde sabit diskin biri gidinçe tamamı gidiyor verilerin tek bir parçaymış mantığı ile çalışıyor raid yapılan sisteminde aynı marka model özelliklere sahip olması lazım yoksa sorun çıkartıyor diye biliyorum sonradan eklediğiniz sabit disk diğer ikisi ile aynı mıdır adaca?

wikisine baktımda tekrar 5 li sistemde 1 diskin bozuntuya upramsı ile değiştirildiğinde tekrar oluşturulur olarak açıklamışlar ve değştirilen diskte tekrar oluşturulacağı yönünde açıklama yapılmış, sizin durumunuzda aslında kaldığı yerden devam etmesi gerekiyor mantığına göre.

heartsmagic

Raid5'te tek diskin gitmesi sorun değil diye biliyorum, ancak disklerin benzer olması konusunda haklısın. Mümkün mertebe aynı firmadan, aynı tip ve aynı (veya daha büyük boyutlu) diskler gerekiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

neynefes

Her RAID sistem aynı özelliğimi taşıyor @plazma? Yarım bilgimle soruyorum farklı mantıkları var diye hatırlıyorum. Atıyorum RAID1 her disk yedek alıyor mesela.. 2,3 bunlarda farklıydı sanki ?

plazma

evet öyle 5li sistemde minumun 3 disk istiyormuş ama bir disk arıza olduğudunda dizilimi bozulmadan devam eder olarak yazıyor, 2 disk olursa kayıp kaçınılmaz olarak belirtmişler 1 disklik ıskarta olayı varmış yani :)