win 8 gozukmuyor

Başlatan karahalil, 10 Temmuz 2014 - 18:37:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karahalil

Arkadaslar merhaba,
Bende win8 var ne yazik ki( is sebebiyle kullaniyorum) yanina ubuntu 14.04 yuklucem ama win 8 isletim sitemim gozukmuyor. Yukleme ekraninda windowsun yanina kur secenegi yok. Belli bi isletim sisteniz yoktur ne yapmak istersiniz diyor...
Yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler simdiden....

karahalil

Eyvallah kardesim oncelikle, ben bunlari okudumda olmadi ya bilgisayar win 8 olarak gelmedi sirkete fredoss olarak geldi biz orjinal win8 yukledik sen ne onerirsin ne yapalim... eyvallah yanitladigin icin ...

neynefes

@karahalil, aynı hdd üzerine kurulum yapılacaksa win8 üzerinde dikkatli bir şekilde ubuntu için bölümlendirme yapın. Sonra Ubuntu kurulum adımlarında "Başka birşey" seçeneğini seçip, ayırdığınız bölümü biçimlendirip kuruluma geçebilirsiniz. Gerekli ayarları yaparak. (takas alanı, ext4 dosya sistemi vs. ) Bende de işletim sistemini algılamayıp yanına kur seçeneği çıkmadığı zamanlar oldu aynı şekilde kurulumu sorunsuz yaptım.

Disk bölümlendirmeyi illa windows üzerinde yapmanıza gerek yok. Gparted ile canlı usb/cd üzerinde de bölümleme yapabilirsiniz.

Ek olarak Win8 üzerinde hızlı başlatma özelliğini kapatmalısınız. Bios'ta da secure boot özelliği aktifse o da kapalı olmalı.

karahalil

Diski ben zaten 2 ye boldum. Secure boot zaten kapali ya ama bi turlu beceremedim. Istersen sende musaitsen, en bastan adim adim gidelim ve bende fotograf koyiyim neler yaptigima dahil. Hem benim problemim cozUlsun hemde benim gibi bilmeyen arkadaslarim ogrensin... ne yalicagimi adim adim anlatirsan sevinirim sevgili @neynefes...
Tesekkurler simdiden....

neynefes

@karahalil, ubuntu kurulumu defalarca anlatıldı farklı başlıklarda . Google'da ufak bir arama ile bir sürü sonuç bulabilirsiniz.

karahalil

Sevgili @neynefes ilk 3 mesajimda ben zaten belirttigim gibi gonderdiklerini okumamla birlikte, google dada 1 haftadir arastirma yaptim. ama bilmiyorum sende yaptiysan farkediceksin ki, win 8 le ilgili baya problemler var. Ki ben kisisel bilgisayarimda 13.10 kullanan bi insanin yani ubuntu ile ilgilide yeterince fikrim ve ilgim oldugunu da dusunuyorum yinede yardimin icin tes ederim....

mendirec

Diskiniz dinamik veya GPT korumalı olabilir mi? İş yerimde kullanılan aynı marka model bilgiyarlara Ubuntu kurarken birinde Win8 gözüküyor birinde gözükmüyordu. Bende Win8 gözükmeyen bilgisayarın GPT disk bölümlemesini MBR'ye çevirdim ve biçimlendirdim. Daha sonra sırayla Win8 ve Ubuntu kurdum.

karahalil

Merhaba bende is yerinde kullaniyorum bunu win 8 yukledik freedoss olarsk gelmisti dinamik yada gpt korumali olup olmadigini nasil anlayabilirim tesekkurler simdiden...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 10 Temmuz 2014 - 22:00:17

[eklenti yönetici tarafından silindi]

mendirec

Yeniden kurulum yapma şansın varsa Gparted ile disk bölümlemesini MBR'ye çevirmen daha kolay olur gibi geliyor bana. Bir de ben bu konuya çok hakim değilim, başıma bir kez geldiği için yazmak istedim. Dinamik disk olup olmadığını öğrenmek için Windows forumlarına veya nete bakabilirsiniz.

karahalil

ubuntuyu kurmadan deniyorum hocam şu anda ve windowsu çökertirsem bitti ben :D hem ders notları hemde iş yerindeki belgeler patlar valla...:D dedginiz seye ben bakiyim ama tesekkür ederim....

mendirec

Önemli belgelerinizi yedekleyin. Eğer dediğim yöntemi uygulayacaksınız bilgileriniz silinecektir. Dikkatli olun :)

karahalil

Hocam yedekleme aldımda, hepsini inan ki yedekleyemem kurulu bi sürü program falan var ya başka bi yöntemi yok mudur....

neynefes

GPT disk üzerine yukarıda verdiğim bağlantıyla kurulum yaptım.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=UEFI_modunda_Ubuntu_kurulumu

Benim merak ettiğim kuruluma geçip "Başka Bir Şey" dediğinizde disk bölümlerini görüyor mu?
Ayrıca Windows kurulumunu nasıl yaptınız? UEFI?

karahalil

Windows kurulumunu uefi yaptim hocam baska bisi dedigimdede ayni yukaridaki fotidaki gibi ileti geliyor no ya bastigim zaman 500 gb da bos gozukuyor

heartsmagic

fixparts denenebilir:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=41922.msg493247#msg493247

Başlığın ilk iletisine bakılırsa aynı sorunu olduğu görülebilir. Ayrıca benzer bir başlık daha:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42053.msg493654#msg493654

fixparts için gdisk'in kurulması lazım. Canlı CD üzerine kurulabilir rahatlıkla.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

karahalil

@heartsmagic ya şimdi deniyorum ama bisi okudum forumda ben 14.04 lts yi arkadastan aldim dvd ile. Onun açinca wubi geliyor. Yeniden baslatmaniz gerekir diyor ve ueniden baslatinca kuruluma geciyor. Ama okudugum yazida win 8 icin wubi olmuyor, iso dvd cekmek lazim deniyor 2 si farkli seyler sanirsam okudum ama anlamadim ya. Ben düz adamim hocam ya hangisini secmem lazim

burk

@karahalil @heartsmagic aslında yolu net bir biçimde vermiş, Wubi Windows 8 için çalışmayacaktır, neden önerilen yöntemi kullanmıyorsun?

heartsmagic

WUBI neden geliyor bilmiyorum, bizim şu an bildiğimiz kendisinin desteklenmediği.
@burk'un söylediği gibiymiş mesele:
http://askubuntu.com/a/449526/32037

Kısacası 14.04 ile gelen WUBI Windows 8 için çalışmıyor, önceki sürümler için (Windows Me hariç) çalışıyormuş. Ancak, yine de tercih edilen yöntem değil kendisi.

Heisenberg

wubi tabi çalışmaz uefi var wubinin bota eklenmesini engellemez mi mantıklı olarak.
ALLES WAR DIE SEKTE !

heartsmagic

Evet, GPT disklerle çalışmıyormuş WUBI. Yeni bir güncelleme olduysa bilemiyorum. Fakat, forumda WUBI kuranlar gördüm yeni makinelere, şu meşhur /tmp bağlanamadı, / dizin bağlanamadı hatası alanlar sanırım. Onlar nasıl başlatabiliyor bilemiyorum.

karahalil

@burk afedersin ama kullanmadığımı nerden biliyorsun ? Yanımda mıydın ? Ayrıca merak ettim ve sordum ne var bunda...

@heartsmagic herşeyi denedim ama win 8 i hala gösteremedim kardeşim eyvallah emeklerin için bize ubuntu 14.04 olmıcak gibi allah razı olsun

neynefes

@karahalil, öneriye geri bildirim yapmayıp soruyla karşılık verdiğiniz için @burk bu soruyu yöneltmiş. Lütfen size bir şekilde yardımcı olmaya çalışan insanlara karşı daha nazik olun.

heartsmagic

@neynefes benim söyleceklerimi söylediği için o konuda bir şeyler karalamayayım.
fixparts nasıl bir tepki verdi?

burk

Alıntı yapılan: karahalil - 16 Temmuz 2014 - 19:18:10
@burk afedersin ama kullanmadığımı nerden biliyorsun ? Yanımda mıydın ? Ayrıca merak ettim ve sordum ne var bunda...
@karahalil  soru sorman elbette sorun değil, bu forum bunun için var, kullanmadığını da diyaloğu takip ederek çıkarttım.
Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Temmuz 2014 - 01:36:22
fixparts denenebilir:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=41922.msg493247#msg493247

Başlığın ilk iletisine bakılırsa aynı sorunu olduğu görülebilir. Ayrıca benzer bir başlık daha:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42053.msg493654#msg493654

fixparts için gdisk'in kurulması lazım. Canlı CD üzerine kurulabilir rahatlıkla.
Sana önerilen şey bu ve senin verdiğin cevap;
Alıntı yapılan: karahalil - 12 Temmuz 2014 - 04:56:19
@heartsmagic ya şimdi deniyorum ama bisi okudum forumda ben 14.04 lts yi arkadastan aldim dvd ile. Onun açinca wubi geliyor. Yeniden baslatmaniz gerekir diyor ve ueniden baslatinca kuruluma geciyor. Ama okudugum yazida win 8 icin wubi olmuyor, iso dvd cekmek lazim deniyor 2 si farkli seyler sanirsam okudum ama anlamadim ya. Ben düz adamim hocam ya hangisini secmem lazim
Deniyorum ama...

Sana önerimin sebebi bu, sana zaten açıkça iki yöntem gösterilmiş, bunları bir dene, sorunda bir noktaya gelelim sonra duruma göre başka yollarla hareket edilir.

Ayrıca belirtmek gerekirse, şu yanımda mıydın, sordum ne var kısmı da açıkçası çok ergence bir söylem gibi geliyor bana, benim haricimde de forumun genel adabına uygun olmadığı için buradan uyarmak istiyorum seni.

Bu konuyu @neynefes gerekli bir şekilde açıkladığı halde açık açık ve uzun uzun yazmamın sebebi ise yine senin iletinde gizli;
Alıntı yapılan: karahalil - 12 Temmuz 2014 - 04:56:19
Ben düz adamim hocam...