[Çözüldü] Radeon ekran kartı problemi

Başlatan seniorokur, 10 Temmuz 2014 - 13:44:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

seniorokur

Merhaba,

Bilgisayarımın fabrika çıkışlı ubuntu kurulu olarak geldi. Ancak kutusundan çıkarıp tuşuna bastığım andan itibaren fanı hiç susmadı. Farkı dağıtımlar denedim hatta windows denedim ya ekran kartını bir türlü cihaza gösteremedim yada fanı susturamadım ve ekran parlaklığını hiçbir linux dağıtımında değiştiremedim. Daha sonra forumda yaptığım aramada i8kutils i öğrendim. Yüklemeyi yaptım fan sustu ancak bu seferde CPU sıcaklığı 77 derecelere kadar çıksada fan çalışmadı. Konfirigasyonunu yaptım ama durum hala aynı.

Ekran kartı sürücülerini AMD nin kendi sitesinden indirdiğim dosya ile kurdum.

lspci | egrep 'VGA|3D|Display' çıktısı:
elijah@Dell-Inspiron ~ $ lspci | egrep 'VGA|3D|Display'
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Mars [Radeon HD 8730M]

inxi -F çıktısı:
elijah@Dell-Inspiron ~ $ inxi -F
System:    Host: Dell-Inspiron Kernel: 3.13.0-24-generic x86_64 (64 bit) Desktop: Gnome Distro: Linux Mint 17 Qiana
Machine:   System: Dell product: Inspiron 5521 version: A12
           Mobo: Dell model: 0C46Y8 version: A00 Bios: Dell version: A12 date: 10/25/2013
CPU:       Dual core Intel Core i7-3537U CPU (-HT-MCP-) cache: 4096 KB flags: (lm nx sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 vmx)
           Clock Speeds: 1: 806.250 MHz 2: 806.250 MHz 3: 806.250 MHz 4: 806.250 MHz
Graphics:  Card-1: Intel 3rd Gen Core processor Graphics Controller
           Card-2: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Mars [Radeon HD 8730M]
           X.Org: 1.15.1 drivers: fglrx,intel Resolution: 1366x768@60.0hz
           GLX Renderer: AMD Radeon HD 8500M/8700M GLX Version: 4.4.12874 - CPC
Audio:     Card: Intel 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller driver: snd_hda_intel
           Sound: Advanced Linux Sound Architecture ver: k3.13.0-24-generic
Network:   Card-1: Realtek RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller driver: r8169
           IF: eth0 state: down mac: 74:86:7a:6c:3b:13
           Card-2: Intel Centrino Wireless-N 2230 driver: iwlwifi
           IF: wlan0 state: up mac: 60:6c:66:34:36:c7
Drives:    HDD Total Size: 1000.2GB (1.7% used) 1: id: /dev/sda model: ST1000LM024_HN size: 1000.2GB
Partition: ID: / size: 910G used: 16G (2%) fs: ext4 ID: swap-1 size: 8.47GB used: 0.00GB (0%) fs: swap
RAID:      No RAID devices detected - /proc/mdstat and md_mod kernel raid module present
Sensors:   System Temperatures: cpu: 73.0C mobo: N/A gpu: 70.00C
           Fan Speeds (in rpm): cpu: N/A
Info:      Processes: 199 Uptime: 2:22 Memory: 1822.6/7872.3MB Client: Shell inxi: 1.8.4

glxinfo | grep render çıktısı:
elijah@Dell-Inspiron ~ $ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: AMD Radeon (TM) HD 8500M/8700M
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image,
    GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image,

fglrxinfo çıktısı:
elijah@Dell-Inspiron ~ $ fglrxinfo
display: :0  screen: 0
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: AMD Radeon (TM) HD 8500M/8700M
OpenGL version string: 4.4.12874 Compatibility Profile Context

fanı kendim bir yada iki saniyeliğine şu kodu yazarak çalıştırabiliyorum ama sürekli bunu yapmak istemiyorum
i8kfan - 2

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
I can hear the birds
I can see them fly
I can see the sky
It's about to cry

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

seniorokur

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Temmuz 2014 - 03:54:23
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43681.msg511271#msg511271 ve sonrasına bakabilirsin.

Çok çok teşekkür ederim ancak iki sorum daha olacak. Ben bunu 60 dereceden yukarı çıkmaması için nasıl ayarlayabilirim? Birde ekran parlaklığını hala ayarlayamıyorum  :( .
I can hear the birds
I can see them fly
I can see the sky
It's about to cry

iceboy

Alıntı yapılan: OscarPenn - 12 Temmuz 2014 - 01:55:59
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43681.msg511271#msg511271 ve sonrasına bakabilirsin.

Çok çok teşekkür ederim ancak iki sorum daha olacak. Ben bunu 60 dereceden yukarı çıkmaması için nasıl ayarlayabilirim? Birde ekran parlaklığını hala ayarlayamıyorum  :( .

60 dereceden yukarı çıkmaması için ayarlayamazsınız.

Ekran kartı ve işlemcinin belirli bir çalışma aralığı vardır örneğin 30 derece ile 80 derece arasında.

Bu dereceler de sınıflara ayrılır 30-45 normal,45-60 orta,60-80 kritik gibi. (Rakamlar sadece örnektir)

80 dereceye geldiğinde kartın üzerindeki sensörler bunu ölçer ve kartın zarar göreceği için küt diye kapanır laptopunuz.

Yani ekran kartı ve işlemci kendi korumasına sahip.

Aynı şey işlemci için de geçerli.

Sizin karta yapabileceğiniz tek ayar minimum ve maksimum saat aralığını belirleyebilmektir.

Örneğin prizde takılıyken minimum 1.0 ghz ile çalışsın,max 1.5 diye ayarlayabilirsiniz. (Kartın kapasitesine göre değişir)

Fakat bu çok ince bir ayardır ve kesinlikle bilmeden kurcalanmaması gerekir.Zira ısınmasın diye tüm performansı yok edebilirsiniz.

I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

seniorokur

Alıntı yapılan: iceboy - 12 Temmuz 2014 - 04:38:26

Ekran kartı ve işlemcinin belirli bir çalışma aralığı vardır örneğin 30 derece ile 80 derece arasında.

Bu dereceler de sınıflara ayrılır 30-45 normal,45-60 orta,60-80 kritik gibi. (Rakamlar sadece örnektir)

80 dereceye geldiğinde kartın üzerindeki sensörler bunu ölçer ve kartın zarar göreceği için küt diye kapanır laptopunuz.

Sizin karta yapabileceğiniz tek ayar minimum ve maksimum saat aralığını belirleyebilmektir.

Örneğin prizde takılıyken minimum 1.0 ghz ile çalışsın,max 1.5 diye ayarlayabilirsiniz. (Kartın kapasitesine göre değişir)

Fakat bu çok ince bir ayardır ve kesinlikle bilmeden kurcalanmaması gerekir.Zira ısınmasın diye tüm performansı yok edebilirsiniz.

Peki ama 70 derece sıcaklıkta çalışmasıda başka bir sorun değil midir pasta ve kablolar açısından? Yada diğer elektronik parçalar için?

Üzülerek söylüyorum ms windows üzerinde çok daha az ısınıyordu. Oyun oynarken oluşan sıcaklığın normal bir kullanımda da oluşması ve sürekli o civarlarda çalışması beni endişelendiriyor. Film izlemeye bile korkar oldum.
I can hear the birds
I can see them fly
I can see the sky
It's about to cry

iceboy

Alıntı yapılan: OscarPenn - 12 Temmuz 2014 - 17:39:40

Alıntı yapılan: iceboy - 12 Temmuz 2014 - 04:38:26

Peki ama 70 derece sıcaklıkta çalışmasıda başka bir sorun değil midir pasta ve kablolar açısından? Yada diğer elektronik parçalar için?

Üzülerek söylüyorum ms windows üzerinde çok daha az ısınıyordu. Oyun oynarken oluşan sıcaklığın normal bir kullanımda da oluşması ve sürekli o civarlarda çalışması beni endişelendiriyor. Film izlemeye bile korkar oldum.

Tehlikeli raddeye gelmeden sistem kapatıyor kendisini zaten.Kablolar açısından bir sıkıntı olmaz çünki kablo dolaşmaz laptop anakartının üzerinde.Sadece enerji dağılım noktalarında olur.

Ayrıca elbet bir çözümü vardır sorununuzun,mesele ben kapalı kaynak kodlu catalyst-test driverini kullanıyorum.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

heartsmagic

Sürekli 70 derecede mi geziniyor sistem? Eğer öyleyse evet sıcaklık biraz fazla denebilir, zarar verip vermeyeceğini bilemiyorum kendi adıma. tlp uygulaması kurulup bir gözlemlenebilir belki.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=39532.0

Parlaklık için bence yeni konu açalım. Orada ayrıca irdeleriz meseleyi. Şuradaki gibi:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33872.0

seniorokur

@heartsmagic chrome da sadece sayfalar arası gezinti yaparken (video açmadım) ve pdf ebook okurken sıcaklık 65-70 derece aralarında oynuyor.
I can hear the birds
I can see them fly
I can see the sky
It's about to cry

heartsmagic

Evet, çok normal değil. tlp'yi deneyebildin mi?

seniorokur

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Temmuz 2014 - 05:00:05
Evet, çok normal değil. tlp'yi deneyebildin mi?
Windows u tekrar kurdum acaba sorun linux tarafında mı diye. Ama windowsta da sıcaklık baya yüksekti ve düşmedi driverları yüklememe rağmen ekran kartını görmedi. Bende dell servis e göndermek zorunda kaldım. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Bu arada sormadan geçemeyeceğim @heartsmagic hiç bir yerde röportajınız ya da bir yazınız var mı? :)
I can hear the birds
I can see them fly
I can see the sky
It's about to cry

heartsmagic

Sorunun cevabı ne tür bir söyleşi ve yazı oduğuna göre değişir :) Kıyıda köşede ufak Linux yazıları, bir de dergimiz için (kabaca) bir söyleşi haricinde bir şey yok diyebilirim ama. Konuyu kapatalım, özel ileti kanalı her zaman açık ama @OscarPenn.