[Çözüldü] Ubuntu 14.04 ati radeon hd 4670

Başlatan muradisdan, 11 Temmuz 2014 - 02:35:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

muradisdan

Herkese selamlar
ekran kartımın driverini kuramıyorum nasıl kurabileceğim konusunda yardımcı olurmusunuz.

[bc]glxinfo | grep render [/bc]

çıktısı

[bc]'glxinfo' programı şu anda kurulu değil. Kurulumunu şunu yazarak yapabilirsiniz:
sudo apt-get install mesa-utils
[/bc]

plazma

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=33412.0 çıktıları geçermisiniz.

öncesinde :
sudo apt-get install mesa-utils

muradisdan

ilginiz için çok teşekkürler

lspci | egrep "VGA|3D|Display"

01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV730 XT [Radeon HD 4670]

glxinfo | grep render

direct rendering: Yes
    GLX_MESA_multithread_makecurrent, GLX_MESA_query_renderer,
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD RV730
    GL_MESA_texture_signed_rgba, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,
    GL_NV_blend_square, GL_NV_conditional_render, GL_NV_depth_clamp,

lspci

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor DMI (rev 11)
00:03.0 PCI bridge: Intel Corporation Core Processor PCI Express Root Port 1 (rev 11)
00:08.0 System peripheral: Intel Corporation Core Processor System Management Registers (rev 11)
00:08.1 System peripheral: Intel Corporation Core Processor Semaphore and Scratchpad Registers (rev 11)
00:08.2 System peripheral: Intel Corporation Core Processor System Control and Status Registers (rev 11)
00:08.3 System peripheral: Intel Corporation Core Processor Miscellaneous Registers (rev 11)
00:10.0 System peripheral: Intel Corporation Core Processor QPI Link (rev 11)
00:10.1 System peripheral: Intel Corporation Core Processor QPI Routing and Protocol Registers (rev 11)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 1 (rev 05)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 5 (rev 05)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 6 (rev 05)
00:1c.6 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 7 (rev 05)
00:1c.7 PCI bridge: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset PCI Express Root Port 8 (rev 05)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset USB2 Enhanced Host Controller (rev 05)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev a5)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 5 Series Chipset LPC Interface Controller (rev 05)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 4 port SATA IDE Controller (rev 05)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset SMBus Controller (rev 05)
00:1f.5 IDE interface: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset 2 port SATA IDE Controller (rev 05)
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV730 XT [Radeon HD 4670]
01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV710/730 HDMI Audio [Radeon HD 4000 series]
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 03)
03:00.0 SATA controller: JMicron Technology Corp. JMB363 SATA/IDE Controller (rev 03)
03:00.1 IDE interface: JMicron Technology Corp. JMB363 SATA/IDE Controller (rev 03)
07:02.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8100/8101L/8139 PCI Fast Ethernet Adapter (rev 10)
07:04.0 FireWire (IEEE 1394): VIA Technologies, Inc. VT6306/7/8 [Fire II(M)] IEEE 1394 OHCI Controller (rev c0)
ff:00.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture Generic Non-Core Registers (rev 04)
ff:00.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QuickPath Architecture System Address Decoder (rev 04)
ff:02.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Link 0 (rev 04)
ff:02.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor QPI Physical 0 (rev 04)
ff:03.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller (rev 04)
ff:03.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Target Address Decoder (rev 04)
ff:03.4 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Test Registers (rev 04)
ff:04.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 0 Control Registers (rev 04)
ff:04.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 0 Address Registers (rev 04)
ff:04.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 0 Rank Registers (rev 04)
ff:04.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 0 Thermal Control Registers (rev 04)
ff:05.0 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 1 Control Registers (rev 04)
ff:05.1 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 1 Address Registers (rev 04)
ff:05.2 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 1 Rank Registers (rev 04)
ff:05.3 Host bridge: Intel Corporation Core Processor Integrated Memory Controller Channel 1 Thermal Control Registers (rev 04)

xrandr

Screen 0: minimum 320 x 200, current 1440 x 900, maximum 8192 x 8192
HDMI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
VGA-0 connected primary 1440x900+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 0mm x 0mm
   1024x768       60.0 
   800x600        60.3     56.2 
   848x480        60.0 
   640x480        59.9 
   CUSTOM         59.9*
DVI-0 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

1440 900 normalde yoktu https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=29947.0 şu konudaki bilgilerle manuel olarak ekledim.

heartsmagic

Konu açmadan önce bir sabit başlıklara baksak? İnan çok zor değil birazcık gezinmek.
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=37653.0

Eğer Ubuntu sürümün güncelse kısa yoldan cevap: Kuramazsın sürücüleri. 
Uzun uzun ne olup bittiğini anlamak istiyorsan o başlığa bakabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

muradisdan

@heartsmagic
Forumu zaten uzun süredir takip ediyorum görüleceği gibi bu konularda amatör olduğum halde mesaj sayım çok az çünkü soru sormadan önce araştırırım. Tamamen kendi ön yargınızla haraket ederek bukadar sert çıkışmanız gereksiz ve anlamsız buluyorum. Bahsettiğiniz konuya uzun süredir yeni bi mesaj gelmemişti sadece güncel bi cevap aramıştım. Biraz anlayışlı olmak İnanın çok zor değil kimseye zarar gelmez. Ama bu tarz gereksiz haraketler üye kaybettirir.

heartsmagic

Neden ön yargı olsun ki? Söylediğim şey basit bir gerçek. Kartın için sabit bir başlık var ve oldukça güncel sayılır. Sürücülere destek ATI tarafından bir, iki sene önce kesildiyse, başlıktaki son ileti altı ay öncesine aitse mesele bellidir esasında. Ha, yine de sen "Ben şu başlığa baktım ama merak ediyorum" deseydin ne kaybederdin?

Fakat, sen neden benim sert çıkıştığımı düşünüyorsun? Sana yazdığım cümleyi şöyle sakince okuyup, benim normal bir şekilde söylediğimi hiç düşündün mü? Sert çıkmak istesem inan öyle de yapabilirdim. Altına da açıklama falan geçme zahmetinde bulunmazdım. Yönetici kabalığını da gösterip, başlığı kapatabilirdim bile. Anlayışlı olan ve olmayan konusunu bir daha düşünmek lazım bence.

Anlayışlı olmak demişken, şöyle düşün. Bu forumda yardım eden bir grup insan var ve yardım isteyen yüzlerce bir başka grup insan. Banka gişeleri gibi yani. Yüzlerce insanın daha fazla anlayışlı olması, araştırma yapması mı makuldür yoksa o küçük grup insanın yüz kişi için ayrı ayrı anlayış göstermesi, haftada bir aynı şeyleri anlatması mı? Lütfen, azıcık düşünelim bunu. Bu arada, bankacılar "işlerini" yapıp para kazanıyorlar.

Üye kaybetmek? Kendi adıma ve platform olarak hiç böyle bir derdimiz olmadı. Yardım isteyenleri geri çevirmemek bizim düsturumuz. Bunu yaparken de karşı taraftan bazı şeyleri yapmasını bekleriz.

Sözün özü, ne sert çıkıştım, ne anlayışsızım, ne bu hareketler gereksiz, ne de üye peşindeyiz.

muradisdan

Sizede hakveriyorum sonuçta çıkar amacı gütmeden iş yapıyorsunuz. O konuda suç bende beğenmediysem veya işime gelmediyse gitmesi gereken benim.
Desteğin kesildiğini biliyordum fakat gönüllü bazı insanlar driverları hala çıkarıyordu belki çıkmıştır diye bi ümit konu açmıştım. Konu açmak yerine hali hazırdaki konuya bi mesajda bırakabilirdim ordada hatam var.
Özetlersek bazı konularda haklısınız haksızlık ettiğim için özür dilerim.

Ekran kartı konusuna gelirsek sorunu halledemedim çareyi ubuntu 10.04 kurmakta buldum. En kısa sürede uyumluluk konusunda araştırma yaparak yeni bir ekran kartı almayı planlıyorum. Aslında bu ekran kartı bana yetiyordu ama neyapalım yapacak bir şey yok windows kullanamıyorum denedim yapamadım çok alışmışım linux dağıtımlarına.

heartsmagic

Anlayışın için çok teşekkür ederim, kendi adıma da yanlış anlaşılacak şeylere sebep verdiysem özür dilerim.

10.04'e gerek olmayabilir, o başlığa bakarsan 12.04'ün bir sürümüne kadar, .2 olabilir, sorun çıkmıyordu diye hatırlıyorum. Fakat güncelleme yapmamak lazım ya da en azından X paketlerini falan tutmak lazım. Bunlar zahmetli işler biraz fakat 10.04'ten daha az zahmet yaşayacağın kesin zira kendisinin desteği kesildi. Gerçi eski depoları etkinleştirmiş olabilirsin bilemiyorum fakat yine de bana 12.04 daha makul geliyor. 10.04 çok geride kaldı çünkü.

Etiket için teşekkürler. Eğer konuyu devam ettirmek istersen o başlığa ileti düşebilirsin. Hem böylece başlık da canlanmış olur.