/için disk sürücüsünü takarken ciddi hatalar bulundu

Başlatan curesin, 09 Temmuz 2014 - 04:34:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

curesin

Herkese merhaba.

Yalnızca Ubuntu değil Linux dünyasında ve hatta forumda daha çok yeniyim.

Bir hafta kadar önce "Ubuntu 14.04 LTS "yi Windows 7'nin yanına "live USB" yoluyla kurdum. İlk kez çalıştırdığımda bir problem yoktu ancak daha sonraları ne zaman işletim sistemimi açmak istesem "GNU GRUB 2" menüsünde seçimimi yaptıktan hemen sonra starting ekranında şu uyarı çıkıyor:

Alıntı Yap/ için disk sürücüsünü takarken ciddi hatalar bulundu. Görmezden gelmek için I, bağlamayı atlamak için S  veya el ile kurtarmak için M'ye basın.

görmezden geliyorum, şu uyarı çıkıyor:

Alıntı YapDisk sürücüsü /tmp henüz hazır değil veya bağlanamadı. Beklemeye devam edin, bağlamayı atlamak için S  veya el ile kurtarmak için M'ye basın.

bekleyince bir şey olmadığı için bağlantıyı atlıyorum, şu uyarı çıkıyor:

Alıntı Yap/ bağlanırken bir hata oluştu. Bağlamayı atlamak için S'ye veya el ile kurtarma için M'ye basın.

el ile nasıl kurtarılır bilmediğim için bunu da atlıyorum ve malum siyah ekran çıkıyor ve bilgisayar öyle kalıyor hiçbir işlem yapmadan.

------------------

Şimdi efendim ben bu sorunu daha bu foruma kaydolmadan evvel aramaya inandığım için internette araştırdım. askubuntu.com'da böyle bir soru sorulmuştu. Şimdi linkini tekrar bulamadım ancak sorunun onaylanmış cevabı şunu yapmasını istiyordu:

(İngilizce)
- Windows'un yanındaki Ubuntu'yu başlangıçta seçin.
- GNU GRUB 2'de edit moduna geçin (E harfine basarak).
- Koddaki "ro" komutunu "rw" ile değiştirin.
- F10 ile kaydedip çıkın.

Bu işlem gerçekten de işe yaradı. Ubuntu açıldı ancak kapatıp başka bir zaman tekrar açmak istediğimde yine aynı sorunla karşılaşıyorum.
Yani her defasında ro komutunu rw ile değiştirerek Ubuntu'yu çalıştırıyorum.

------------------

Şimdi benim merak ettiklerim neler?

1. Bu sorun benim hangi hatamdan ötürü oluştu?
2. Bu sorunu kalıcı olarak nasıl çözerim?
3. ro komutunu rw yaparak aslında neyi değiştirdim?

------------------

Şu 3 sorunun cevabını bir acemi olarak alırsam gerçekten bu yeni yetme Elektronik Mühendisliği öğrencisini hem müstakbel mesleğine hem de yazılıma duyduğu ilgiye tahmin ettiğinizden büyük katkı sağlamış olacaksınız.

İlginiz için şimdiden teşekkürler.
"Varacağın yerin bir önemi yoksa hangi yoldan gittiğinin de bir önemi yoktur."

bytan

Yaptığın işlemle yalnızca okuma durumundan okuma-yazma durumuna geçirmiş oldun. Daha önce fstab dosyanda değişiklik yapmış mıydın? Çıktıları neler?

sudo fdisk -l
sudo blkid
mount
cat /etc/fstab
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

meda

2-3 gün öncesinde bahsedilen aynı hatayı almıştım. Sorun Ubuntu kaynaklı değil.Masaüstü bilgisayarımda sizin gibi 2 OS yüklü.Win. 7 ani kapatma sonucunda böyle bir hata ile karşılaştım.Biraz daha açmak gerekse bilgisayar Windows'dayken işlemci fanı arızasından dolayı yüksekliği sebebi ile 3-4 defa kapatmalar yaşayınca.Ubuntu tarafında sizin yaşadığınız problemi yaşadım.Çözüm noktasında sadece işlemci fanını değiştirip Win 7 ile dosyalar arasında 5-10 dakika gezindikten sonra Ubuntu'yu açtım. Problem kendiliğinden hallolmuştu.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

heartsmagic

Alıntı yapılan: curesin - 09 Temmuz 2014 - 04:34:06
Şimdi benim merak ettiklerim neler?

1. Bu sorun benim hangi hatamdan ötürü oluştu?
2. Bu sorunu kalıcı olarak nasıl çözerim?
3. ro komutunu rw yaparak aslında neyi değiştirdim?

Şu 3 sorunun cevabını bir acemi olarak alırsam gerçekten bu yeni yetme Elektronik Mühendisliği öğrencisini hem müstakbel mesleğine hem de yazılıma duyduğu ilgiye tahmin ettiğinizden büyük katkı sağlamış olacaksınız.

İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Bu tarzda bir sorun kolay kolay kullanıcı hatası nedeniyle oluşmaz. Kök bölüm salt okunabilir olarak bağlanıyorsa ortada ciddi bir sorun var demektir. Ara ara bu /tmp dizini bağlanamama durumunu görüyoruz forumda, ancak kendi adıma nedenini bulabilmiş değilim. Gerçi aynı durum olmayabilir. @bytan'ın istediği çıktıları geçersen dosya sistemi bağlama durumlarını görebiliriz. Benim şu an ilk önerim dosya sistemini fsck ile denetlemen. Canlı CD ile sistemi açıp, kurulu bölümü bağlamadan şu şekilde yürütebilirsin işlemi:

sudo fsck -a /dev/sda1

sda1 burada örnek tabi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

curesin

@bytan için:

Öncelikle ilgilendiğin için teşekkür ederim sayın "bytan".

fstap dosyasında bilerek ve isteyerek hiçbir değişiklik yapmadım. Yaptıysam da farkında değilim. Verdiğin komutların çıktıları şöyle:

[bc]
$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 750.2 GB, 750156374016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 91201 cylinders, toplam 1465149168 sektör
Units = sektör of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x34c35980

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1   *        2048      409599      203776    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2          409600  1430822911   715206656    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3      1430822912  1464936447    17056768    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda4      1464936448  1465147119      105336    c  W95 FAT32 (LBA)

--------------

$ sudo blkid

/dev/loop0: UUID="1d376858-6e09-431e-88b9-4a8a4ca9856a" TYPE="ext4"
/dev/sda1: LABEL="SYSTEM" UUID="7E76566276561B6B" TYPE="ntfs"
/dev/sda2: UUID="4E8CE12E8CE110EF" TYPE="ntfs"
/dev/sda3: LABEL="RECOVERY" UUID="D236088F3608772F" TYPE="ntfs"
/dev/sda4: LABEL="HP_TOOLS" UUID="3E84-E2FF" TYPE="vfat"

--------------

$ mount

/dev/loop0 on / type ext4 (rw,errors=remount-ro)
proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
udev on /dev type devtmpfs (rw,mode=0755)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=0620)
tmpfs on /run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,size=10%,mode=0755)
/dev/sda2 on /host type fuseblk (rw,nosuid,nodev,relatime,user_id=0,group_id=0,allow_other,blksize=4096)
none on /sys/fs/cgroup type tmpfs (rw)
none on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
none on /sys/kernel/debug type debugfs (rw)
none on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
none on /run/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=5242880)
none on /run/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
none on /run/user type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,size=104857600,mode=0755)
none on /sys/fs/pstore type pstore (rw)
binfmt_misc on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw,noexec,nosuid,nodev)
systemd on /sys/fs/cgroup/systemd type cgroup (rw,noexec,nosuid,nodev,none,name=systemd)
gvfsd-fuse on /run/user/1000/gvfs type fuse.gvfsd-fuse (rw,nosuid,nodev,user=hp)

--------------

$ cat /etc/fstab

# /etc/fstab: static file system information.
#
# Use 'blkid' to print the universally unique identifier for a
# device; this may be used with UUID= as a more robust way to name devices
# that works even if disks are added and removed. See fstab(5).
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
/host/ubuntu/disks/root.disk /               ext4    loop,errors=remount-ro 0       1
/host/ubuntu/disks/swap.disk none            swap    loop,sw         0       0

[/bc]

----------------

@shadow. için:

İlgilendiğin için teşekkür ederim. Evet Ubuntu installing sırasında ya da hemen sonrasında Win7 aktif haldeyken ani kapatma yapmış olabilirim. Yani tam hatırlamıyorum ancak bilgisayarım Win7 ile çok ama çok yavaşladığı için sıkça başvuruyorum bu işleme. Sebebi bu olabilir.

----------------

@heartsmagic için:

İlgilendiğin için teşekkür ederim "heartsmagic". Dosya sistemi fsck ile nasıl denetlenir bilmiyorum. Biraz araştırma yaptım ve "FSCK komutları ile Linux Dosya Sisteminin Kontrolü ve Tamiri" isimli bir makale buldum. Burada bahsedildiğine göre sistem üzerinde bariz oynama yapacak komutlar bunlar. Bu yüzden önerini dikkate alıyorum. Fakat öncelikle @bytan'ın yadımını kabul ettiğim için onun çözüm yoluna müdahale etmek istemem. Sonuca ulaşamazsak ilk olarak senin önerin üzerinden yoluma devam edeceğim. Tekrar teşekkürler.
"Varacağın yerin bir önemi yoksa hangi yoldan gittiğinin de bir önemi yoktur."

heartsmagic

Sebep aynı sebep o zaman, demek ki şüphelenmek hakkımız. Sistemi normal şekilde kurmamışsın, Wubi ile kurmuşsun. Son sürümlerde WUBI desteği yok, artık WUBI kullanılmıyor, kullanılmayacak. Diskinden bölüm ayırıp normal bir şekilde kurulum yap.

fsck elbette bariz bir oynama yapacak disk bölümü üzerinde, oynama yapmazsa çözemez ki sorunları. Fakat senin durumun WUBI ile ilgili, çözüm aramaya bile gerek yok şu durumda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.