[Çözüldü] Bt ve yazilim gelistirme tavsiye onerileriniz

Başlatan szgnblt, 09 Temmuz 2014 - 01:26:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

szgnblt

Merhaba arkadaslar
Birkac sorumla sizi sıkmadan fikir ve onerileriniz bekliyorum.
Malumuz uzere cogu avrupa birligi ulkeleri kamu alanida % 90 varan GNU/Linux dagitimlari ile yazilim maliyeti ve kararlilik ile yuksek performans saglamislardir. Ulkemizde gelecek 10 yil icerisinde (hukumetin pardus projeleri ornektir) basarili olarak saglanacagi kanisindayim. Bunun hakkindaki yorumlariniz bekliyorum. Ayrica asagida maddeler halinde soracagim sorulara degerli yorumlariniz bekliyorum.

1.muhasebe yazilimlari sql veri tabani konusunda ilerlediler. Gelecekte turkiyede bu tarz yazilimlara bakis aciniz nedir. (Java alt yapili tekir haric. Gerci tum databaselerden veri cekebilmekte)

2.linux bt sistemleri hakkinda tavsiye edebileceginiz kurslar varmi.(gelecege yatirim onemli)

3.payton gibi degerli yazilimlar (yalnis bilmiyorsam blender ornektir) veri tabani baglantilari konusunda basarilari nedir. Ornek programlar nelerdir. Tavsiye edebileceginiz egitim ve kurslar varmidir.

Sonuc olarak severek kullandigim ubuntu ve turevlerini is hayatimiza girdiginde bilisimci arkadaslar gibi kullanabilmek icin kendime yatirim yapmayi dusunuyorum. Tesekkur ederim.

szgnblt

Reverser

Bugün birçok özel şirket kolaylık ve işlevsellik açısından windows alt yapısını kullanmakta. Ben açıkcası yakın zamanda Unix ve türevlerinin özel kuruluşlarda yaygınlaşacağına inanmıyorum

XFCE ROCKS !
Powered by Thunar & XFWM4

gnukarabatak

Alıntı Yap
09 Temmuz 2014 - 01:26:08 »   -->  09 Temmuz 2014 - 01:37:47 »

11 dk içinde bu üç soruya hemde bu geç saatte cevap bulman biraz zor gibi görünmekte :)

Ben kendi yorumumu katmak istersem şunları söylerim. Piyasa windows yazılım geliştirmeyi veritabanı alt yapısı ile Delphi kullanarak 90 lı yılların sonunda çok hızlı bir şekilde geliştirmişti. Şu an Delphi nin eski popülaritesini çok ölçüde kaybetmesine rağmen linux üzerinde muadili Lazarus ile güzel yol alınabileceğini düşünmekteyim. Daha linux üzerinde ticari anlamda hiç yazılım geliştirmemiş olmama rağmen en son yazılım işini aldığım müşterime "istersen ubuntu üzerinde çalışan güvenli bir yazılım geliştireyim" teklifinde bulundum. Fakat müşteri illede windows üstünde olsun dedi. Bende mecburen windows üzerinde geliştirmekteyim. Kısacası bana zorluk olmasını bilmeme rağmen karşımdakine büyük bir iyilik teklifinde bulundum. Fakat yılların alışkanlığı maalesef insanlarda değişmiyor.
Ama windowstan dönüşler yakındır. Çünkü virus,spyware,malware vs. belaları milleti iyice canından bezdirecek. Görünen köy olayı.. O yüzden Linux üzerinde yazılım geliştirmeye yatırım yapmak ileriki 5-10 yıl için iyi bir yatırım olacaktır.
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

juggle

Linux için size şurdaki 1. ve 2. kur eğitimlerini tavsiye ediyorum.  Ben bu eğitimlere katıldım ve çok faydasını gördüm. Python için ise yine şurda bulunan eğitim faydalı olucaktır diye düşünüyorum.
what goes around comes back around

heartsmagic

Alıntı yapılan: Reverser - 13 Temmuz 2014 - 01:20:44
Bugün birçok özel şirket kolaylık ve işlevsellik açısından windows alt yapısını kullanmakta. Ben açıkcası yakın zamanda Unix ve türevlerinin özel kuruluşlarda yaygınlaşacağına inanmıyorum

Çoğu uygulamanın Web'e taşınacağını düşünüyor, sunucu tarafında da Linux'un ezici üstünlüğü olduğunu bildiğim için ileride yaygınlaşacağına inanıyorum :) Tabi bu "ilerisi" kavramı göreceli, ne zaman evriliriz o noktaya bilemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

91011

Bende linux un pek yaygınlaşacağına inanmıyorum, tek bir yolla olur  o da üniversitede verilen eğitimin linux ağırlıklı olmasıyla başka türlüsü zor.

Zaten derslerle boğuşuyoruz birde bize gösterilen şeyler hakkkında iyi olmamız gerekiyor c# asp java vs öğrenci olarak bu alanlarda uğraştığımız için linux a ayrı bri zaman gerekiyor. Bu da çok zor oluyor tabi bunların üstüne. Tabi işletim sistemlerini de gösteriyorlar ama çok da fazla üstünde durmuyorlar.

Mesela kendimden örnek vereyim bir yıldır ubuntu kullanıyorum temel komut satırı komutlarını baktım biraz bu zamana kadar çok az kullanmışımdır mesela ne kadar öğrenmeye çalışsamda pratik yapacak bir ortamım olmuyor böyle oluncada insanın isteği gelmiyor. Tek tük kullanıyorum yani.

Ben okulda da görmedim kendi sınıfımda yanına ubuntu kuranı varsa bir iki kişi vardır. Böyle bi ortamda nasıl olacak bu iş ? Tabikide olamayacak :)
Tanrı konuşmaz, şeytan fısıldar...

Reverser

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Temmuz 2014 - 02:12:34
Alıntı yapılan: Reverser - 13 Temmuz 2014 - 01:20:44

Çoğu uygulamanın Web'e taşınacağını düşünüyor, sunucu tarafında da Linux'un ezici üstünlüğü olduğunu bildiğim için ileride yaygınlaşacağına inanıyorum :) Tabi bu "ilerisi" kavramı göreceli, ne zaman evriliriz o noktaya bilemiyorum.

Sunucu tarafında linux'ün ezici üstünlüğü doğru bugün bende server kiralarken linux seçiyorum. Web tabanlı uygulamalar için de zaman gerekli dediğiniz gibi ama bu "zaman gerekli" sözcüğünü yıllardır duyuyoruz bakalım ileride neler olacak :)

XFCE ROCKS !