Slax USB Boot Sorunu

Başlatan hakang, 31 Ekim 2008 - 13:39:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hakang

Daha önceleri (Windows kullanırken) Sandisk 2.0 gb usb belleğimle (NTFS) arasıra açılışta boot ederek Slax kullanabiliyordum. Ama annem sağolsun ceplerini kontrol etmeden pantolonu çamaşır makinesine salladığından USB bellek hayata gözlerini yumdu. Yeni USB belleğimi (Toshiba 4.0 gb) Ubuntu kullanmaya başladığım sırada aldım . Almamla beraber (fat32 dosya sistemi vardı) Slax yükledim, gerekenleri yapıp flash diski bootable hale getirdim.Diskin içine Slax sistem dosyalarından başka bir şey de yüklemedim.

Bu haliyle boot etmeyi denedim. Biosa girip Toshiba etiketli Belleği boot listesinde 1. sıraya aldım. Ama makine CDRom'u kontrol ederken durdu, CDromda cd falan da yoktu.Daha sonra Cd boot olayını es geçsin diye boot sıralamasından CDROM'u kaldırdım.Sadece HDD ile boot öncelikli flash disk kaldı. Ama makine aynı yerde bu kez hiçbir uyarı vermeden yine durdu. Neticede boot edemedim.

Sonra "gparted" bölümleme düzenleyiciyi kurup Bellekteki 4 gb alanı eşit olarak (2x2gb) ikiye böldüm.Bir kısmı fat32 diğer kısmı Ext3 olarak biçimlendirdim.Daha sonra Ext3 olan bölüme Slax'ı tekrar kurdum (belki linux ext3 ile daha düzgün çalışır hesaaabı) ve tekrar dosyasını çalıştırarak bootable hale getirdim, tekrar boot etmeye çalıştım. Ama bu sefer de Bios Boot önceliği listesinde aletin ismi çıkmadı. Akabinde listeden USB-FDD, USB-CDROM, USB-ZIP boot seçeneklerini tek tek denedim, yine bir aksiyon olmadı.

Serüvenim bu şekilde. Bu aletle Slax'ı nasıl boot edebilirim ?
Eski Linuxsever.

potasyumsiyanur

forum içerisinde arama yaparsanız slax ile alakalı bir çok konuya ulaşabilirsiniz

ayrıca bende üzerinde çok çalışmış olmama rağmen sonradan farkettim ki bazı flashdiskler bootable olmayabilir ve bu durumda yapacak pek fazla birşey kalmamakta... diğer bir konu daha önce sorulan sorulardan anladığım fat32 dosya sistemiyle slax sorun yaratabilmekteymiş fat 16 olarak deneme yapabilirsiniz

biosdan ayarlamaları yaparken floppy seçeneğinde usb-zip, usb-hdd vs gibi seçeneklerden ilk sıraya almalısınız
aklıma başka bişey gelmemekte eğer yanlışım varsa ustalar düzeltecektir
deniz yanmaz dersin ama...
yanarsada kimse söndüremez.