Ubuntu kurulumunda makinedeki Windows 8 görünmüyor

Başlatan enveregemen, 04 Temmuz 2014 - 15:30:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

enveregemen

Arkadaşlar ben windows 8 yüklü leptop umun yanına ubuntu kurmak istiyorum daha önce windows 7 bilgisayarıma kurmuştum. Bundada kuruyorum boot ediyor yükleme kısmına geçiyorum ancak windows 7 bilgisayara yüklerken çıkan windows un yanına yükle seçeneği çıkmıyor yani windows 8 i algılamıyor ve şöyle diyor sisteminize kurulu bir işletim sistemi bulamadık gibi  bir şey diyor ve çıkan tek seçenek ise dosyaları sil ve ubuntu yükle yani windows 8 i algılamıyor ve sisteminize yüklü başka bir işletim sistemi bulamadık diyor ve bu yüzden windows un yanına yükleme seçeneği çıkmıyor yüklemeye çalıştığım ubuntu sürümu 14.04 trustly tahr. Yardım ederseniz sevinirim.

Aldığım hatanın ve başka bir şeyi seç dediğimde çıkan şeylerin resimleri:

http://i.hizliresim.com/MYz3PN.jpg
http://i.hizliresim.com/QXko4k.jpg
http://i.hizliresim.com/XWnry7.jpg
http://i.hizliresim.com/b8Odj8.jpg

Lütfen yardım edin yhaa :(

TEŞEKKÜRLER.

TRubuntu

Sanırım işletim sisteminiz sda4'te yüklü.
Öncelikle Ubuntu Çalışan CD (live cd) ile sistemi açıp ubuntunun kullanabileceği kadar büyüklükte (en az 30 GB öneririm) boş bir alan oluşturmanız gerekir.

Sonra da kurulum sırasında bu boş alanı / dizinine bağlayacaksınız ve grub u da /dev/sda 'ya kurun. Bakalım grub windows u görebiliyor mu ?
Eğer grub windowsu göremezse de /boot/grub/grub.cfg dosyasından ayarlama yapılarak windows grub a tanıtılabilir.

Not : grub, windowstaki mbr nin linuxtaki karşılığıdır..
Yani önyükleme yöneticisidir.

Düzenleme: Ayrıca ilk resimdeki Başka bir şey ayarını seçerek kurulum yapmalısınız.
"Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde yaşayan, Türk dili ile konuşan Türk kültürü ile yetişen, Türk ülküsünü benimseyen her vatandaş, hangi din ve mezhepten olursa olsun Türk'tür, Türk Milliyetçisidir."

"Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türk halkına Türk Milleti denir." (1930)

Uluönder Mustafa Kemal ATATÜRK

plazma

750 gb tek bir sabit diskiniz mi mecut sistemde ? TRubuntu önerisini atlamayın bu arada yoksa tüm sabit diskiniz sıfırlanacaktır. Ne olur ne olmaz önemli dosyalarınız yedek alın işlem yapmadan önce.

neynefes

Hocam bir başlıktan devam edin 2 konu açmışsınız.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=44124.msg514478#msg514478

enveregemen

Alıntı yapılan: TRubuntu - 04 Temmuz 2014 - 16:36:44
Öncelikle Ubuntu Çalışan CD (live cd) ile sistemi açıp ubuntunun kullanabileceği kadar büyüklükte (en az 30 GB öneririm) boş bir alan oluşturmanız gerekir.

Sonra da kurulum sırasında bu boş alanı / dizinine bağlayacaksınız ve grub u da /dev/sda 'ya kurun. Bakalım grub windows u görebiliyor mu ?
Eğer grub windowsu göremezse de /boot/grub/grub.cfg dosyasından ayarlama yapılarak windows grub a tanıtılabilir.

Düzenleme: Ayrıca ilk resimdeki Başka bir şey ayarını seçerek kurulum yapmalısınız.

TRubuntu ya açıkçası bişi anlamadım zaten hepsi windows 8 yüzünden nefret ediyom ondan.

TRubuntu

Alıntı yapılan: enveregemen - 05 Temmuz 2014 - 10:32:56
Alıntı yapılan: TRubuntu - 04 Temmuz 2014 - 16:36:44

TRubuntu ya açıkçası bişi anlamadım zaten hepsi windows 8 yüzünden nefret ediyom ondan.
Öncelikle dosyalarınızı yedekleyin..

Ubuntu DVD'sini takın.
Sonra, ubuntu çalıştığında açılan pencerede (Ubuntuyu Dene) try ubuntu düğmesine tıklayıp
uygulama çalıştırıcıdan arama bölümüne gparted yazıp gparted programını çalıştırın.

windows 8 'in yüklü olmadığı herhangi bir diske sağ tıklayıp resize/move seçeneğini işaretleyin.

Sonra da en az 10 GB bölümünü ayırın.
Not: Bu işlemleri yapmadan önce dosyalarınızı kesinlikle yedekleyin.

ubuntu kurulumunu başlatın.
Ubuntuyu kurarken 'Başka bir şey' seçeneğini seçip ilerleyin ve ayırdığınız 10 GB'lık bölümü ext4 dosya sistemi olarak biçimlendirmeyi seçip ayarlardan bağlama yerini / olarak belirleyin.

Kurulumu başlatın..

"Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde yaşayan, Türk dili ile konuşan Türk kültürü ile yetişen, Türk ülküsünü benimseyen her vatandaş, hangi din ve mezhepten olursa olsun Türk'tür, Türk Milliyetçisidir."

"Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türk halkına Türk Milleti denir." (1930)

Uluönder Mustafa Kemal ATATÜRK

heartsmagic

@enveregemen, mevcut bir başlığın varken neden ikincisini açma gereği duydun? Lütfen başlıklarını takip et ve sadece tek bir başlıkta sorununu çözmeye çalış.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.