[Çözüldü] Klasörler ya da HDD bölümlerinin senkronizasyonu

Başlatan sertux, 28 Haziran 2014 - 22:23:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sertux

Merhaba,

Ubuntu 12.04 'de belirlediğim 2 adet klasörü veya 2 adet sanal sürücü harddisk bölümünü otomatik olarak nasıl senkronize edebilirim ?

NOT:  Şu an "Rsync" isimli bir program buldum. Hemen deniyorum.

heartsmagic

Öneri olarak da muhtemelen rsync ve rsync arayüzü olan uygulamalar verecektik sana. Kendin bulmuşsun, sonucu da buradan paylaşırsın yine.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sertux

Rsync 'yi denedim. Kaynak dizinden hedef dizine  kopyalama yapıyor ama bu işlemi otomatik olarak yapmıyor sanırım.
İncelediğim kaynak site : http://www.syslogs.org/rsync-ile-dizin-senkronizasyon-ve-incremental-backup-islemleri/

Üstelik bu işlemi "Gnome Encfs Manager" ile oluşturduğum home/Encfs içerisindeki oluşturduğum klasörlerde gerçekleştiremiyorum!

heartsmagic

Eğer bu işi kendiliğinden yapmak istiyorsan arayüze ihtiyacın yoktur sanırım? rsync'i kullanıp bunu bir iş olarak cron'a yazabilirsin. crontab ile rahatlıkla yaparsın bu işi. Hiç encfs dizinlerle uğraşmadım ancak şuna göz atman fayda verebilir: http://stackoverflow.com/a/19791264
Benzer bir sorunu yaşıyormuşsun gibi geliyor bana.

sertux

GNU/Linux 'un en sevdiğim yönü bana her geçen yeni bişeyler katıyor olması. Crontab ile otomatik zaman ayarlı belirlediğim komutlarını çalıştırmak güzel bişey. Lakin herşeyi adım adım yapmama rağmen crontab'a görev ekleyemedim.

Sırasıyla aşağıdaki işlemleri yaptım :
vimtutor

açılan pencerede "i" tuşuna bastıktan sonra aşağıdaki kodu yazdıyorum (her 30 dakikada bir masaüstündeki "yedek.sh" script dosyasını çalıştırsın istiyorum)

*/30**** /home/sertux/Desktop/yedek.sh

Komutu yazdıktan sonra "Esc" tuşuna basıyorum,  insert yazısı kaybolduktan sonra
:wq komutunu verdiğim zaman kaydedip çıkması lazım ve crontab'a eklenen görevi göstermesi lazımken hiç bir hata vermeden terminalde ana ekrana geliyor.

contrab -l yaptığımda hiç bir görev atanmadığını görüyorum.
Nerde hata yapıyorum acaba ?

heartsmagic

Cron konusunu yanlış bir yerlerden bakındın sanırım :) [bc]vimtutor[/bc] komutu Vim düzenleyicisi için bir eğitmen açar, cron ile alakası yoktur yani.

crontab -e

dersen ve bunu ilk defa yapıyorsan sana cron'u düzenlemek için metin düzenleyici soracaktır, ister Vim'i seçersin, ister Nano'yu ister diğer bir başkasını. Hangi düzenleyicide rahat hissediyorsan kendini onu kullanabilirsin.

Ayrıca, cron işi için aradaki boşlukları unutma:

*/30 * * * * /home/sertux/Desktop/yedek.sh

* karakterleri arasında boşluk mevcut.

sertux

Crontab için görev eklerken yıldızların arasına boşluk bırakmamıştım :) Öyle olunca da görev ekleyip kayıt edemiyordum. Başka yerlerde arıştırırken çok güzel detaylı bir makale ( http://www.mcu-turkey.com/beaglebone-crontab-kullanimi ) buldum. Ama dediğiniz gibi direk vimtutor ile başlayınca olmadı. Şimdi tekrar denedim
crontab -e

komutunu verince direk Nano ile açıyor.( İstediğim editörü nasıl seceçem onu bilmiyorum ? )
En alt satıra istediğim kodu ekleyip kaydettim ve çalışıyor. Teşeşkkür ederim.

heartsmagic

[bc]select-editor[/bc] komutu ile olabilir. Eğer bu konudaki sorun çözüldüyse: cozuldukonusu