Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex Kararlı Sürüm Yayınlandı

Başlatan eren, 30 Ekim 2008 - 16:42:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

Alıntı yapılan: metineylul - 01 Kasım 2008 - 13:30:45
Arkadaşlar exeler oyunlar çalışıyormu dedim hala cevap veren yok.ona göre yükleyelim veya xpye geri dönelim

@metineylul bunu daha önce sana defalarca anlattık. Lütfen cevap aldığın konularda ısrarcı olma. Ne Ubuntu ne de herhangi bir Linux dağıtımı uzun bir süre (umudum asla) Windows için yazılmış oyunları veya senin tabirinle EXE'leri doğrudan çalıştırmayacak.

İyi niyetimle tekrar belirteyim ki forumda @WarGasm'ın da söylediği üzere yeterince bilgi mevcut. Eğer oyunlar çalışmıyorsa bu ne Ubuntu'nun mesuliyeti ne de bizim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

atomkarinca

Alıntı yapılan: metineylul - 01 Kasım 2008 - 13:53:58
Araştırdım hala da araştırıyorum ancak daha önceden söylediğim gibi kurulmuyor bu oyunlar.Elimde onlarca oyun cdsi var yok yok yok olmuyor işte.Fifa PES sims hiçbiri yüklenmiyor.yüklensede açılmıyor.Ama xpde problem yok.Bazı arkadaşlar ekran kartımın yetersiz olduğunu söylemişlerdi.o yüzden hatırlatayım dedim.

Ubuntu'nun yeni sürümleriyle gelişmez bunlar, Wine'ın yeni sürümleriyle gelişir. O yüzden bakman gereken yer http://appdb.winehq.org/ Bu siteden çalıştırmak istediğin oyunu diğerlerinin nasıl çalıştırdığını görebilirsin.

fadike

Alıntı yapılan: metineylul - 01 Kasım 2008 - 13:30:45
Arkadaşlar exeler oyunlar çalışıyormu dedim hala cevap veren yok.ona göre yükleyelim veya xpye geri dönelim

metineylul Sen kararını çoktan vermişsin. Açıkcası bu kadar insan sistemsel sorunlarla uğraşıken üzerine birde Win32 bağımlı "*.exe" dosyalarıyla uğraşacaklarını sanmıyorum pek.

Şu anda Ubuntu 8.10 kurulumunu sıfırdan yaptım. Öncesinde kullanıcı ev dizinimi yedekledim ve
/home bölümünü biçimlendirdim. herhangi bir sorun yok; yani şimdilik.

Sahip olduğum sistem ise;

• AMD Athlon X2 5600+ 64 Bit 2.9 GHz işlemci
  • Asus M3N78 anakart ve üzerinde 8 kanallı ses çıkışı, 1000 Ethernet, Nvidia GeForce 8400 ekran kartı
  • Samsung 500 GB Sata II, Samsung 250 GB IDE, Samsung 80 GB IDE, Samsung 40 GB IDE sabit disk
  • Kingston 2 GB 800 MHz bellek
  • A4Tech KB-8 F Türkçe Klavye
  • A4tech Pk-636 kamera
  • A4Tech  Wop-49 6 tuşlu fare
  • LG 20 hızla DVD/CD okur yazar optik medya

Güncellemeleri yaptım, kısıtlanmış ekran kartı sürücülerini yükledim, ses-video çözücülerini yükledim, depoları ekledim, resolv.conf dosyasına OpenDNS ayarlarını ekledim, Compiz-Fusion'u yükledim...

Her şey sorunsuzca çalışmakta. Umarım şimdilik bir şey olmaz.
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

metineylul

Kusura bakmayında o zaman ne işe yarayacak bu linux.EXe çalışmıyor,film göstermiyor,müzik dinlemek dert.Amaç sadece internete girmekmi?Özür dilerim ben bu mantığı çözemedim.Geri döneceğim.Sizlere kolay gelsin.

Kutadgu

Alıntı yapılan: metineylul - 01 Kasım 2008 - 14:17:57
Kusura bakmayında o zaman ne işe yarayacak bu linux.EXe çalışmıyor,film göstermiyor,müzik dinlemek dert.Amaç sadece internete girmekmi?Özür dilerim ben bu mantığı çözemedim.Geri döneceğim.Sizlere kolay gelsin.

Gg  8)

umutubuntu

Sizede sorunsuz Windows dünyasında kolay gelsin.

tasy

bye bye yolun açık olsun exe'ci dostum  :)

fadike

Konuyu fazlasıyla işgal eden arkadaşımız kendisine isteğiyle yol verdiğine göre sorunlara ve farklı çözüm yollarına da eğilebiliriz değil mi artık?

WarGasm

Alıntı YapGüncellemeleri yaptım, kısıtlanmış ekran kartı sürücülerini yükledim, ses-video çözücülerini yükledim, depoları ekledim, resolv.conf dosyasına OpenDNS ayarlarını ekledim, Compiz-Fusion'u yükledim...

Her şey sorunsuzca çalışmakta. Umarım şimdilik bir şey olmaz.
Hayirli olsun @fadike;
Sormak istedigim bir konu mevcut, 8.10 da network ayarlari bayagi karisikti, open dns ayarlarini kaydedemedim. Open Dns ayarlarini nasil yaptiginizi yeni baslik olarak acabilir misiniz ?

heartsmagic

@metineylul isimli üyemiz 180 günlüğüne şahsım tarafından yasaklanmıştır.
Yeni bir Ubuntu sürümünde bakalım arkadaş bir şeyleri idrak etmiş olacak mı?

Not: Yasaklanma sebebi bu mesajları değildir. Üyemizin daha önce yine "aynı" şekilde meseleye yaklaşmış olup, söz dinlemek istememsi, "troll" yapmaya devam etmesi bu kararı almamdaki sebeptir.

metineylul

fadike

Alıntı yapılan: WarGasm - 01 Kasım 2008 - 14:38:00
Hayirli olsun @fadike;
Sormak istedigim bir konu mevcut, 8.10 da network ayarlari bayagi karisikti, open dns ayarlarini kaydedemedim. Open Dns ayarlarini nasil yaptiginizi yeni baslik olarak acabilir misiniz ?

Teşekkür ederim; sistemi Eylül başında 850 liraya aldım Samsung LCD 17" panel dahil.

Open DNS ayarları için;
$ sudo nano /etc/resolv.conf

Ya da terminalden
sudo nano /etc/resolv.conf yapılandırmasını açıp
nameserver 208.67.222.222
nameserver 208.67.220.220

OpenDNS adreslerini ekleyin ve ctrl+X ile ayarlarınızı kaydedip sorulan soruya E ile yanıt verdikten sonra;
sudo chattr +a /etc/resolv.conf ile de bunu Ubuntu'ya anlatın bir nevi. Ardından da sistemi kapatıp açın. Hepsi bu.

Diğer bir anlatım ise yine forumumuzda mevcut.

nabukadnezar43

1- Arkadaşlar yeni bir linux kullanıcısıyım. Dün Ubuntu 8.04'ü kaldırıp, 8.10 sürümünü kurdum. Wİreless'ı bir türlü otomatik hale getiremedim. Benden bir default keyring oluşturmamı ve sistemi her başlattığımda bunu girmemi istedi. Ancak, bu şekilde wireless bağlantısını gerçekleştiriyordu. Bunu tamamiyle otomatik hale getirmemin bir yolu var mı? Ayrıca bir kaç update yapmadan önce Ati ekran kartımın driver'larını aktifleştirememiştim.

2- Şu an 8.04'e geri dönmüş bulunmaktayım. Sizce sadece LTS (Long Term Support) olan Ubuntu'ları mı kurmalıyım yoksa her 6 ayda bir çıkan sürümleri mi kurmalıyım? 8.10 sürümünde ısrar etmelimiyim? :)

3- Yeri mi bilmiyorum ama Ubuntu ile ilgili bir kaç sorum vardı.

a- Mesela programlar geçici dosyalarını, program ayarlarını nerde saklıyor? Örnek: Deluge torrent dosyalarını nerde saklıyor? Pidgin kullanıcı kayıtlarını, program ayarlarını nerde saklıyor?

b- Bir programı terminalden remove komutu ile kaldırdığımda, Ubuntu'da herhangi bir artık bırakır mı? Bırakırsa bunları nasıl silmeliyim? Şurdaki talimatlar bunun için yeterli mi?

c- Ubuntu'daki klasörlerin her birinin ne için kullanıldığını nerden öğrenebilirim? Örnek: bin, boot, dev, etc, home...

d- Ubuntu'yu Shut Down ile kapatmaya çalıştığımda bir türlü kapanmıyor. Nasıl üstesinden gelebilirim? 10-15 dakika beklememe rağmen kapanmıyor.

fadike

Alıntı yapılan: nabukadnezar43 - 01 Kasım 2008 - 15:48:44
d- Ubuntu'yu Shut Down ile kapatmaya çalıştığımda bir türlü kapanmıyor. Nasıl üstesinden gelebilirim? 10-15 dakika beklememe rağmen kapanmıyor.

Kapanmama sorunu bende de mevcut; sinir edici bir durum.

ihtiyar said

1- Arkadaşlar yeni bir linux kullanıcısıyım. Dün Ubuntu 8.04'ü kaldırıp, 8.10 sürümünü kurdum. Wİreless'ı bir türlü otomatik hale getiremedim. Benden bir default keyring oluşturmamı ve sistemi her başlattığımda bunu girmemi istedi. Ancak, bu şekilde wireless bağlantısını gerçekleştiriyordu. Bunu tamamiyle otomatik hale getirmemin bir yolu var mı? Ayrıca bir kaç update yapmadan önce Ati ekran kartımın driver'larını aktifleştirememiştim.

2- Şu an 8.04'e geri dönmüş bulunmaktayım. Sizce sadece LTS (Long Term Support) olan Ubuntu'ları mı kurmalıyım yoksa her 6 ayda bir çıkan sürümleri mi kurmalıyım? 8.10 sürümünde ısrar etmelimiyim? :)

a- Mesela programlar geçici dosyalarını, program ayarlarını nerde saklıyor? Örnek: Deluge torrent dosyalarını nerde saklıyor? Pidgin kullanıcı kayıtlarını, program ayarlarını nerde saklıyor?

b- Bir programı terminalden remove komutu ile kaldırdığımda, Ubuntu'da herhangi bir artık bırakır mı? Bırakırsa bunları nasıl silmeliyim? Şurdaki talimatlar bunun için yeterli mi?

c- Ubuntu'daki klasörlerin her birinin ne için kullanıldığını nerden öğrenebilirim? Örnek: bin, boot, dev, etc, home...

Soru(n)larınızı kısmen okudum ve bazılarının çözümlerinin forumda mevcut olduğunu hatırlıyorum. Size önerim; öncelikle forumda arama yapmanız, çok acemi iseniz belgeler.org'u incelemeniz, wiki sayfamızı incelemeniz ve son olarak yine de soru(n)larınıza çözüm bulamadığınız takdir de uygun bölümlerde yeni başlıklar açınız. Böylelikle, yalnızca bir şeylerin sonucuna ulaşmış değil soru(n)larınızın çözüm yollarını öğrenmiş olacaksınız, sizden sonra aynı sorunla karşılaşabilecek arkadaşlara da yol gösterici olacaksınız.

heartsmagic

@ihtiyar_said aslında doğrusunu söylemiş fakat ekleyeyim:

1. Eğer ağ yöneticisi ile yapamadıysan forumda elle nasıl yapılabileceğini anlatan güzel bir yazı mevcut.

2. Sadec LTS kur demek biraz garip olabilir ancak LTS'ler adı üzerinde uzun süre destek sağlar fakat yeni programlar yeni Ubuntu sürümleri gerektirir. Kısacası aslında güncelleyip, güncellememek senin elinde.

3. a. Genelde ev dizinin altında gizli dosya veya dizin şeklinde saklarlar. Örnekler:
~/.purple -> pidgin dizini, aslında programlar kendi isimlerini kullanır ancak pidgin farklıdır.
~/.xchat2 -> Xchat gibi.

Ev dizinine gelip Nautilus için Ctrl+H yaparsan gizli dizin ve dosyaları görürsün. Gizli dosyalar . (nokta) ile başlar.

b. Evet yeter. Ancak çok korkmana gerek yok zira öyle can alıcı kalıntı olmaz.

c. http://www.belgeler.org iyi bir başlangıçtır.

d. ACPI problemi gibi ancak neyin sebep olduğunu kestirmek güç.

Fakat sorunları burada tartışmak pek doğru değil. Her sorun için eğer çözemezsen yeni bir başlıkta veya olan bir tanesinde konuşabiliriz.

Son olarak aramıza hoş geldin.

nabukadnezar43

@heartsmagic

Hoşbulduk. Cevapların için de çok çok teşekkür ederim. :)

@ihtiyar Said

Haklısınız, kusura bakmayın. Dediklerinizi uygulayacağım.

ihtiyar said

Alıntı yapılan: nabukadnezar43 - 01 Kasım 2008 - 16:09:58
@heartsmagic

Hoşbulduk. Cevapların için de çok çok teşekkür ederim. :)

@ihtiyar Said

Haklısınız, kusura bakmayın. Dediklerinizi uygulayacağım.

Biz bir aileyiz. Elbette eksiklerimiz, hatalarımız olabilir. Önemli olan, bunları sevgi ve anlayış çerçevesinde sonuca ulaştırmak. Benim söylemek istediğim, sadece sorununuz çözülmesin aynı zamanda bir şeyler öğrenin ve mesajlarınız da geleceğe -düzenli- miras olsun. Bir başka arkadaş aynı sorunla karşılaşırsa, burada çözüm bulması biraz zor olur gibi geliyor bana. ;) heartsmagic'de sağ olsun, güzelce açıklamış. Umarım soru(n)larınıza kısa zamanda çözümler bulabilirsiniz.

fadike

Alıntı yapılan: fadike - 01 Kasım 2008 - 15:51:17

Şu anda kapanmama gibi bir durum söz konusu değil.

maxspacemax

Alıntı yapılan: fadike - 01 Kasım 2008 - 17:29:15
Alıntı yapılan: fadike - 01 Kasım 2008 - 15:51:17

Şu anda kapanmama gibi bir durum söz konusu değil.

Kapanmama problemi yok. Webcam'ı tanımıyor. Compiz'de sorunlar var. Bence 8.04 çıkış tarihinde çok daha kararlı idi. Ben sistemi bugün yeni baştan kurmak zorunda kaldım. 8.04 kullanıyorsanız biraz beklemenizi tavsiye ederim.

ceylandag

Ben de camerayı tanıdı kapanma da da bir sorun yaşamadım.Nazar değmez İnşallah
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

atomkarinca

Alıntı yapılan: maxspacemax - 01 Kasım 2008 - 18:13:51Bence 8.04 çıkış tarihinde çok daha kararlı idi...

Şaka yapıyorsunuz heralde değil mi? 8.04 RC sürümüne kadar çok iyiydi fakat 8.04 sürümünün yayınlandığı sabah saatler boyunca Ubuntu Forums'da insanların grafik, ses gibi temel sorunlarını çözmeye çalışmıştık. Bu ne yazık ki Ubuntu için ilk değil.

erginemr

Alıntı yapılan: atomkarinca - 01 Kasım 2008 - 20:14:19
Alıntı yapılan: maxspacemax - 01 Kasım 2008 - 18:13:51Bence 8.04 çıkış tarihinde çok daha kararlı idi...

Şaka yapıyorsunuz heralde değil mi? 8.04 RC sürümüne kadar çok iyiydi fakat 8.04 sürümünün yayınlandığı sabah saatler boyunca Ubuntu Forums'da insanların grafik, ses gibi temel sorunlarını çözmeye çalışmıştık. Bu ne yazık ki Ubuntu için ilk değil.

+1 Hardy, çıktığı zaman yaşattığı ciddi sorunlarıyla, büyük hayal kırıklığı yaratmıştı.

technomania34

Bütün burada yazılanları okuyup bir önceki sürümde wirless sorunu yaşadığımdan dolayı dört gözle beklediğim bu sürümün hüsranını yaşarken "Gene de bir deneyeyim" diyerek bugün kurdum. Cihazım Acer Aspire 5104 WLMİ de hiçbir sorun yaşamadan 64 bit olanını kurum. Wireless de dahil olmak kaydı ile ekran kartım vs sorunsuz kuruldu. Ofiste diğer pc'lerin bağlı bulunduğu ağda da sorun yaşamadım. İlk izlenimlerim 10 numara. Eğer bundan sonraki kullanımlarımda da bu şekilde devam ederse Windows'u sadece wine ile kullanamadığım programlar için (şimdilik) cihazımda tutacağım. Geliştiriciler Wine'ı ilerletirlerse ona da ihtiyaç kalmayacak. Çok beğendim. Bu akşam evdeki Pcden pardusu da kaldırıp Ubuntuyu kuracağım.

maxspacemax