Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex Kararlı Sürüm Yayınlandı

Başlatan eren, 30 Ekim 2008 - 16:42:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erginemr

Alıntı yapılan: ironic - 30 Ekim 2008 - 23:26:41
...
kesinlikle doğru. Şu an eksik olan özellikler mevcut. Mesela qt4 settings i menülerde göremedim. Zaten tanıma amaçlı yükseltmiştim. Hafta sonu temiz kurulum yaparım.

"QT4 Settings", büyük ihtimalle QT4 kullanan SMPlayer ile birlikte kuruluyor. SMPlayer artık yüklü değilse kurulu olmayabilir. Ya da menüde gizlenmiş olabilir. Menüye sağ tıklayıp "düzenle"yi seçerek kontrol edebilirsiniz.

metineylul

Uzun zaman önce bazı problemlerim vardı. O zaman çözemedik. 8.10 çıksın diye bekledim. Kurmak isterim ama inşallah önceden yaşadığımız problemler devam etmez. Gelelim esas konuya. Bu versiyonda oyun durumları nasıl? exe'leri doğru düzğün çalıştırabiliyor muyuz yoksa eskisindeki gibi oyunsuz mu kalacağız?

tasy

Ben direk alternate CD'yi yükleyip, yükseltmeyi cdden yapacağım. Sanki bana daha garanti geliyor. Çok sorun yaşarsam sıfırdan kurulum yaparım artık.

btermeli

Orhan baba ne guzel demis,

Alıntı YapHatasiz kul olmaz, hatamla sev beni

bazen canimi cok sıksan da, seviyorum Ubuntu seni :) :)

tabi aksama skypeda kamera yine calismazsa papaz olacagiz o ayri...
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

tasy

Arkadaşlar, güncelleme sırasında compizi kapatmazsam bir şey olur mu?

fotomusa

Arkadaşlar, kurdum yalnız interete bağlanamıyorum. Şuan xp den yazıyorum, bunda hiçbir sorun yok. Yalnız, ubuntuya geçtigimde internet bağlantım olmadıgı için hiçbir şey yapamıyorum. Ağ baglantıları bölümünü bu sürümde daha teferruatlı yapmışlar, ben bir şey anlamadım. dns ayarlarını değiştirmesini de beceremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.

eren

Ekran kartı sorununu bütün gece uğraştım ama çözemedim. Kurulumdan sonra X açılmıyor ve açılışta kurtarma yazılımına giriyor. Sorun Nvidia kaynaklıdır dedim ama test makinesinde ATI ekran kartı var onda da benzer bir durum oldu.

Ubuntu ile gelen otomatik ekran kartı kurulum aracı hiç bir makinemdeki hiç bir ekran kartını tanımadı.

Hayal kırıklığına uğradım.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

WarGasm

Alıntı yapılan: Eren - 31 Ekim 2008 - 14:18:20
Ekran kartı sorununu bütün gece uğraştım ama çözemedim. Kurulumdan sonra X açılmıyor ve açılışta kurtarma yazılımına giriyor. Sorun Nvidia kaynaklıdır dedim ama test makinesinde ATI ekran kartı var onda da benzer bir durum oldu.

Ubuntu ile gelen otomatik ekran kartı kurulum aracı hiç bir makinemdeki hiç bir ekran kartını tanımadı.

Hayal kırıklığına uğradım.
Ekran kartı sorunumu çözdüm.. Ama bütün gece uğraştığım söylenebilir :) Hardware Drivers altında aktif etmeye çalıştığımda aktif edilmiyordu. Ubuntu Forumlarında bayagi topic okuduktan ve denedikten sonra 2. kurulumunda sorunumun üzerinden geldim..
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=6065932&postcount=5 adresindeki seçenek işime yaradı.
Synaptic paket yöneticisini açıp orada kaldırmamız söyleniyordu ancak bende yüklü değildi. Bu paketleri yükleyip kurdum:
xorg-driver-fglrx; fglrx-kernel-source 
Daha sonra Hardware Driversta aktif et dediğimde amacıma ulaştım ama başladığımda saat 1.20, bittiginde 4.35 idi :)

eren

@WarGasm

Bende aynı şekilde deneyeceğim, teşekkürler. Bende ana foruma baktım ama pek bir şey bulamamıştım.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Python

Bu mouse ve klavyenin neden çalışmadıgına dair tecrübe sahibi olabilen mı  ?
Bilginin Efendisi Olmak için, Çalışmanın Esiri Olmak Gerekir - Linux For Humans

btermeli

@Black_spy: yabanci forumlarda birkac birsey buldum, yeni konu ac istersen, oraya yapistirayim, boylece herkese yararli olur...
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

eren

Ubuntu 8.10'u baştan kurdum ve son çıkan güncellemeleri yükledim.

Oluşan sorunlar;

* İnternet'e bağlı olduğu ve güncelleme yapabildiği halde sayfa açmıyor. Var olan çözümlerin hiç biri işe yaramıyor.
* Yeniden başlat dediğimde ALSA sürücüleri kapanırken sistem bekleme moduna giriyor ve kapanmıyor.
* Bu başlıkta önerilen ekran kartı kurulum yönergeleri işe yaramıyor.

Ubuntu Türkiye yönetici olarak tarafsız bir değerlendirme yapmam gerekirse benim için bu sürüm olmamış.

Not vermem gerekirse 10 üzerinden 4 veriyorum ve Ubuntu'yu ikmale bırakıyorum. :)

Çağlar

Gerçekten @Eren haklısın benim sistemim hiç çalışmıyor şu anda açıkça Ubuntu beni bu sürümüyle kaybetti (çok mu üzülür bilemem :) ) Ben artık Arch a geçmeyi uygun görüyorum siz ne dersiniz bu fikrim için.
We got a badass over here!

metineylul

Alıntı yapılan: Eren - 31 Ekim 2008 - 15:41:04
Ubuntu Türkiye yönetici olarak tarafsız bir değerlendirme yapmam gerekirse benim için bu sürüm olmamış.

Not vermem gerekirse 10 üzerinden 4 veriyorum ve Ubuntu'yu ikmale bırakıyorum. :)
Siz bile böyle dedikten sonra biz vazgeçelim bu işten.Demekki EXEler ve oyunların hiç şansı yok

erginemr

Oluşan sorunlar;

* İnternet'e bağlı olduğu ve güncelleme yapabildiği halde sayfa açmıyor. Var olan çözümlerin hiç biri işe yaramıyor.
* Yeniden başlat dediğimde ALSA sürücüleri kapanırken sistem bekleme moduna giriyor ve kapanmıyor.

Yok Eren, artık anladım ki; senin donanımlar Ubuntu ile hep sorun çıkarıyor. Sana Ubuntu büyüsü yapmışlar!

Çağlar

Alıntı yapılan: erginemr - 31 Ekim 2008 - 15:48:17

Oluşan sorunlar;

Yok Eren, artık anladım ki; senin donanımlar Ubuntu ile hep sorun çıkarıyor. Sana Ubuntu büyüsü yapmışlar!

Kasaya kutsal su dökmek şart :D

erginemr

Alıntı yapılan: Çağlar - 31 Ekim 2008 - 15:46:25
Gerçekten @Eren haklısın benim sistemim hiç çalışmıyor şu anda açıkça Ubuntu beni bu sürümüyle kaybetti (çok mu üzülür bilemem :) ) Ben artık Arch a geçmeyi uygun görüyorum siz ne dersiniz bu fikrim için.

Vallahi, Arch'a geçip kötü diyen bir kişiye rastlamadım. Giden bir daha dönmüyor, gidiş o gidiş... ;)

Ama bence Ubuntu'ya bir şans daha verip, Arch'dan önce bir de sıfırdan kurulum yapın diyorum. Beğenmezseniz, siler Arch kurarsınız.

Çağlar

Şöyle diyorum bende arch kurarken hard diski ikiye bölücem 8.10 cd si geldiğinde deneyip ona göre karar vericem. Hem Arch Tarzı tema olayı benim hoşuma gitti :D Sizde beğenirsiniz yani :D

eren

@erginemr

Bende evde 1 makine yok tam 4 makine var. Hepsinin donanım özellikleri farklı. Olayın benle alakası yok, bu yazdığım sorunları UbuntuForums'da yaşayan bir çok insan var.

Şaka yaptığını biliyorum ama yine de yazmak istedim.

7.10'a kadar böyle sorunlar yaşamıyordum ne zaman 8 serisi çıktı o zaman sorunlar baş göstermeye başladı.

Eleştiri yaparken sadece Ubuntu'ya değil bütün Linux dağıtımlarına eleştiri yapmak gerek. Linux dağıtımlarında son 1 senedir duraksama görüyorum ve sorun yaşayan sayısının en az 10 kat arttığını düşünüyorum. Geliştiriciler bir şeyleri yanlış yapmaya başladılar ama ne konuda hata yapıyorlar bilemiyorum.

Sanıyorum görsel olalım, yenilik yapalım derken sistem kararlılığını sağlamayı unuttular ve bu sorunların çoğu bu sebeple çıkıyor.

olaki

Selam,
Ben dün 8.04.1'den 8.10'a günceleyerek geçtim...
Keramet nede bilmiyorum ama şu ana kadar hiç bir sorunla karşılaşmadım.
Yazdım, çizdim, dinledim, orada burada dolandım... hiç aksamadı.  :)
Dilerim böyle gider.
Birisi 'ters takla atıp, ağzıyla kuş tutmayı' nasıl yaptıracağımı söylerse, denetebilirim.   :P
Sağlıcakla...

erginemr

Alıntı yapılan: Eren - 31 Ekim 2008 - 16:17:54
@erginemr

Bende evde 1 makine yok tam 4 makine var. Hepsinin donanım özellikleri farklı. Olayın benle alakası yok, bu yazdığım sorunları UbuntuForums'da yaşayan bir çok insan var.

Şaka yaptığını biliyorum ama yine de yazmak istedim.

7.10'a kadar böyle sorunlar yaşamıyordum ne zaman 8 serisi çıktı o zaman sorunlar baş göstermeye başladı.

Eleştiri yaparken sadece Ubuntu'ya değil bütün Linux dağıtımlarına eleştiri yapmak gerek. Linux dağıtımlarında son 1 senedir duraksama görüyorum ve sorun yaşayan sayısının en az 10 kat arttığını düşünüyorum. Geliştiriciler bir şeyleri yanlış yapmaya başladılar ama ne konuda hata yapıyorlar bilemiyorum.

Sanıyorum görsel olalım, yenilik yapalım derken sistem kararlılığını sağlamayı unuttular ve bu sorunların çoğu bu sebeple çıkıyor.

@Eren,

Elinin altında pek çok makine olduğunu zaten biliyorum. Hatta test makinen bile var; pek çok dağıtımı test edip sonuçlarını bizimle paylaşmıştın. Bana şaşırtıcı gelen (ve bu nedenle büyü yapıldığını düşündüren :P) de zaten bu: Bütün donanımlarının (= kasalarının) Ubuntu ile uyumsuz ya da sorunlu olması.

Öteki konuda, yani Linux dağıtımlarının gittikçe daha sorunlu olması konusunda benim şöyle bir yorumum olacak, ne dersin?

Bence donanımlar da inanılmaz bir hızla gelişmeye ve çeşitlenmeye başladı. Az bir zaman önce hayal olan, Bluetooth fare/klavye, kablosuz ağ, GPRS, görüntülü konuşma, IPod vb. müzikçalarlar, SATA sabit diskler, 64 bit işlemciler, ATI, NVidia, vb. ekran kartlarının sürekli çıkan yeni modelleri ve daha bilimum teknolojik oyuncak başdöndürücü bir hızla hayatımıza girdi ve Linux çekirdek, X sunucu ve masaüstü ortamı geliştiricileri bu başdöndürücü hıza yetişemiyorlar.

Klasik bir bahane ve bilmem kaçıncı baskı olacak ama bu donanımların kendi üreticileri, Windows için sürücü yazıp donanımları ile birlikte dağıtarak maçı Windows lehine 1-0 olarak başlatıyorlar. Linux ise bu açıdan da üvey evlat olarak, teknolojiyi hep geriden takip etmek zorunda kalıyor. Ve Linux geliştiricileri, onu da destekleyelim, bunu da destekleyelim derken ipin ucunu kaçıp, halihazırda mevcut olan donanım desteği de kararsız hale gelebiliyor.

hasanyılmaz

8.04.1'den (64-bit) 8.10'a yükselttim. Kaynak listesinde sorun yaşadım biraz. Listeyi halledince sorunlar bir bir çözüldü.
Ekran kartını kurdum; Ek olarak yüklediğim programları güncelledim.
Ktorrent'i kurarken 8.04.1'deki inmekte olanları unutmuştum. KDE4 sürümü kuruldu. Eskisindekileri içe aktarayım mı diye sorması güzel oldu.
Nautilus'taki sekmeli gezinme özelliği de faydalı. Klasörlere orta fare tuşu ile tıklayınca yeni sekmede açılması pratik olmuş.

8.10'da çok büyük değişiklikler yok benim için. Ancak öncekine göre birkaç artısı olduğu kesin.

kernel

sisteme format attıktan sonra temiz kurulum yapmak için 8.10 32 bit versiyonu kurmaya çalışırken,ati radeon 2600 ekran kartını tanımayı bırakın,görsel geçici oturumu dahi açamadı.bende eren gibi sürekli deneme yapan arkadaşları takip edicem sürekli umarım ubuntu 8.10 versiyonu bu açıklarını kısa sürede kapatır.
Dünyada herkese yeticek kadar kaynak var. Ama açgözlüleri doyurucak kadar kaynak yok..

Amd

ben türkiyedeki serverleri indirme sayfasında göremedim. Bundan dolayı yunanistandaki serverlerden birisini tıklayarak indiriyorum. Acaba indirdiğim ubuntunun dilinde bir sorun olur mu? Yani türkçe ubuntuyu kurabilir miyim?

WarGasm

Alıntı yapılan: taliban - 31 Ekim 2008 - 18:09:13
ben türkiyedeki serverleri indirme sayfasında göremedim. Bundan dolayı yunanistandaki serverlerden birisini tıklayarak indiriyorum. Acaba indirdiğim ubuntunun dilinde bir sorun olur mu? Yani türkçe ubuntuyu kurabilir miyim?
@taliban;
Sorun olmaz.. Sadece indirdigin yer değişiyor, indirdiğin dosya aynı ;)