Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex Kararlı Sürüm Yayınlandı

Başlatan eren, 30 Ekim 2008 - 16:42:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

immortal

Aslında anlatmak istediğim programa ait olan bir sorun değil 8.10'dan kaynaklanan sorunlar silsilesi; yukarıdaki girdilerimde bahsettiğim gibi. Yani Smplayer yüklemek takılma sorunana çözüm olmayacak. Çünkü sistemimde 4 adet video player var ve hepsi aynı sorunu yapıyor. Peki bu kullandığım paketlerden dolayı olabilir mi? Hiç sanmıyorum.

Gimp Uzmanı

Alıntı yapılan: immortal - 29 Kasım 2008 - 18:37:58
Aslında anlatmak istediğim programa ait olan bir sorun değil 8.10'dan kaynaklanan sorunlar silsilesi; yukarıdaki girdilerimde bahsettiğim gibi. Yani Smplayer yüklemek takılma sorunana çözüm olmayacak. Çünkü sistemimde 4 adet video player var ve hepsi aynı sorunu yapıyor. Peki bu kullandığım paketlerden dolayı olabilir mi? Hiç sanmıyorum.

Hatta ben PcLinuxOS bile kurmayı düşünenlerdenim. 8.10'da hatalar hata var. Compizde sorunlar hala var. Webcam  düzgün çalışmıyor. İnşallah yakında düzelir.

heartsmagic

8.10'un kendisine ait sorunlarının birçoğu kapandı. Kapanmadığını bildiğim birtek kamera ve bazı donanımlara has bluetooth sorunu var (genel sorunlardan bahsediyorum). Kullanıcılara özel sorunlar her zaman olacaktır. 8.04 zamanında da vardı, 101.04 zamanında da olacak. X dağıtımında da var, Y dağıtımında da olur. Kısacası sorunsuz bir dağıtım üzülerek söylemeliyim ki yok. Bu nedenle 8.10 için sorunlu dememiz pek makul değil bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Burak

Bu başlık altında Ubuntu 8.10'un kapanmama sorunundan epeyi şikayet edilmiş. Ben bugün 8.10'a geçtim ve bende de sistem "kapat" deyince (Ne shut down seçeneği, ne sudo halt...) kapanmıyordu.

Şu şekilde çözdüm problemi:

sudo gedit /etc/init.d/alsa-utils

Açılan sayfanın 353. satırında (gedit gösteriyor satır numarasını)

stop)

yazıyor.

Bunun altına şu iki satırı ekledim:

ifconfig wlan0 down
ifconfig eth0 down

yani son durum şöyle oldu:

stop)
ifconfig wlan0 down
ifconfig eth0 down
EXITSTATUS=0

dosyayı kaydedip kapadım ve sorun çözüldü.

Şimdi şunu merak ediyorum; bu yöntemin olumsuz bir yan etkisi olabilir mi? Ben henüz bir yan etki saptamadım ama google marifetiyle bulduğum bu çözümü uygularken tam olarak ne yaptığımı bilmediğimden...

heartsmagic

Zararı olmaz da acaba ne alakası varmış kapanma probleminin alsa-utils betiğiyle?

Çağlar

Alsa kendini kapatmıyor abi arada ben de anlamadım 2-3 sefer aynısı oldu bana da.
We got a badass over here!

heartsmagic

Tamam madem sorun alsa ağ bilgileri neden ekleniyor :)

Çağlar

Alsa son işlem abi sanırım olay bitmiyor oraya bişeyler ekleyince düzeliyor bilmiyorum ki abi :D Ben en iyisi kerneli düzenliyim :P
We got a badass over here!

Xenophobia

Elimde hem Ubuntu hem de Kubuntu Ibex var. Bir türlü özelleştirdiğim ve binbir türlü uğraş verdiğim hardy sürümünü kaldırıp, Ibex kuramadım. Daha doğrusu kurup yeniden bu kadar özelleştirme yapmaya cesaret edemiyorum. O kadar uğraşacağım ki, sonunda pişman olacağımı biliyorum. :)

Hardy gayet güzel ve stabil çalışıyor şu an cihazımla. O yüzden çıkaracağı yeni sorunlar ile Ibex'e ne zaman merhaba diyeceğimi bilmiyorum.

erginemr

Alıntı yapılan: Xenophobia - 03 Aralık 2008 - 16:04:23
Elimde hem Ubuntu hem de Kubuntu Ibex var. Bir türlü özelleştirdiğim ve binbir türlü uğraş verdiğim hardy sürümünü kaldırıp, Ibex kuramadım. Daha doğrusu kurup yeniden bu kadar özelleştirme yapmaya cesaret edemiyorum. O kadar uğraşacağım ki, sonunda pişman olacağımı biliyorum. :)

Hardy gayet güzel ve stabil çalışıyor şu an cihazımla. O yüzden çıkaracağı yeni sorunlar ile Ibex'e ne zaman merhaba diyeceğimi bilmiyorum.

@Xenophobia,

Sana tavsiyem, şu başlıkta anlattığım yöntemle Hardy'yi yedeklemen:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2618.0

ve sonra sistemi, ya "Güncelleme Yöneticisi"ni ya da Alternate Kurulum CD'sini kullanarak Intrepid'e yükseltmen. Sonuç umduğun gibi olmazsa, aldığın yedekten sistemi komple geri yükleyebilirsin.

Xenophobia

@erginemr, sağ ol fakat benim gözüm artık uğraşmayı yemiyor. Belki bir süre sonra geçerim senin anlattığın şekilde veya komple sistemi temizlerim belli olmaz. Ancak, şimdilik memnunum ben hardy den. Ibex, bana çok şey verecek gibi durmuyor.Okuyup fikir edindiğim kadarıyla epey bir süre geçmeyi de düşünmüyorum.

Seninle yaptığımız hard disk özelleştirmesi ve bir çok şey, zaten forumda duruyor. Kayıt defteri gibi forum mübarek. :) O yüzden geçeceğim zaman da, klavuzum yine beraber hallettiğimiz sorunların çözümleri olacak.Şimdilik "tık" yok. :)

Burak

Ben Ibex'e, Hardy'ye hiç dokunmadan geçtim. Sabit diskin başka bir bölümüne Ibex'i kurdum. Bunun pek çok avantajı var. Bir kere her an sistemimde her şeyiyle hazır bir Hardy var. İkincisi, Ibex'te bir problem olunca, ilgili dosyaların Hardy'deki düzenleniş biçimlerine bakıp sorun çözülebiliyor. Ayrıca Hardy'nin ev dizinindeki gizli dosyaların bazılarını (gerekli görülenleri) Ibex'in ev dizinine aktarınca istediğimiz programların eski ayarlarına geçiliyor. Mesela Firefox'un eklentileri veya örneğin Evolution'daki mevcut mail'ler yeni sisteme aktarılmış oluyor.

Ibex'te kapanmama problemiyle, sesle ilgili bir problem yaşadım. İkisini de Google marifetiyle çözdüm. Bir iki gün daha sorun çıkmazsa Hardy'yi tarihin tozlu sayfalarına gönderirim.

Burak

Alıntı yapılan: Burak - 03 Aralık 2008 - 05:04:24
Bu başlık altında Ubuntu 8.10'un kapanmama sorunundan epeyi şikayet edilmiş. Ben bugün 8.10'a geçtim ve bende de sistem "kapat" deyince (Ne shut down seçeneği, ne sudo halt...) kapanmıyordu.

Şu şekilde çözdüm problemi:

sudo gedit /etc/init.d/alsa-utils

Açılan sayfanın 353. satırında (gedit gösteriyor satır numarasını)

stop)

yazıyor.

Bunun altına şu iki satırı ekledim:

ifconfig wlan0 down
ifconfig eth0 down

yani son durum şöyle oldu:

stop)
ifconfig wlan0 down
ifconfig eth0 down
EXITSTATUS=0

dosyayı kaydedip kapadım ve sorun çözüldü.

Bugün 'apt-get upgrade' komutunu çalıştırdığımda Alsa ile ilgili bir yükseltme buldu. Yükselt dedim. En son, '/etc/init.d/alsa-utils' dosyası korunsun mu yoksa yenisiyle değiştirilsin mi, diye sordu. Değiştir bakalım, dedim. Sonra yeni dosyaya baktım, benim önceden eklediğim

ifconfig wlan0 down
ifconfig eth0 down

satırları yoktu. Sistem kapanmasında da bir sorun yok. Acaba ben dün yukarıdaki yöntemi denemeseydim de bugün bu yükseltmeyle sorun çözülür müydü?

heartsmagic

Xenophobia

Kubuntu 8.10 kurdum ben de bugün.

KDE 4 biraz şaşırtıcı geldi bana, SuSE'de denemiştim ama Kubuntu biraz daha farklı sanki. Ya da bana öyle geliyordur.

Yazı tipi ve kararlılık bakımından beğendim, herhangi bir sorun şimdilik görünmüyor.

KDE gayet stabil ve hızlı ama beni 206 yükseltme bekliyor. Aşağıdan arada bir sırıtıyor. :)

dogon

Bende de aynı kapanma sorunu var acaba bende Burak arkadaşımızın yaptığı gibi komut mu girmeliyim ? Yoksa alsa dosyasını mı değiştirmeliyim. Ama malum kota problemi olan bizim gibi internet kullanıcıları için update etmek biraz korkutucu oluyor. Ya aşarsak diye. O yüzden bir yolu varsa sadece alsa 'yı değiştirmenin acaba bir bana söyleyebilir mi yöntemini? Teşekkürler :)

Burak

metineylul

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Kasım 2008 - 14:43:01
@metineylul isimli üyemiz 180 günlüğüne şahsım tarafından yasaklanmıştır.
Yeni bir Ubuntu sürümünde bakalım arkadaş bir şeyleri idrak etmiş olacak mı?

Not: Yasaklanma sebebi bu mesajları değildir. Üyemizin daha önce yine "aynı" şekilde meseleye yaklaşmış olup, söz dinlemek istememsi, "troll" yapmaya devam etmesi bu kararı almamdaki sebeptir.

inadına bekleyişle geri döndüm ama aynen bıraktığım yerde konu. sayın admin bi 180 gün daha rica edeyim zahmet olmazsa. belki ozamana kadar değişik ve güzel şeyler olur linuxda.  ;D

bytan

Alıntı yapılan: metineylul - 04 Mart 2009 - 20:39:36
Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Kasım 2008 - 14:43:01
@metineylul isimli üyemiz 180 günlüğüne şahsım tarafından yasaklanmıştır.
Yeni bir Ubuntu sürümünde bakalım arkadaş bir şeyleri idrak etmiş olacak mı?

Not: Yasaklanma sebebi bu mesajları değildir. Üyemizin daha önce yine "aynı" şekilde meseleye yaklaşmış olup, söz dinlemek istememsi, "troll" yapmaya devam etmesi bu kararı almamdaki sebeptir.

inadına bekleyişle geri döndüm ama aynen bıraktığım yerde konu. sayın admin bi 180 gün daha rica edeyim zahmet olmazsa. belki ozamana kadar değişik ve güzel şeyler olur linuxda.  ;D

İsteğiniz üzere 180 gün sonra görüşmek üzere.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

esrama

8.1 kararlı sürüm yayınlandı! Peki güzel de 8.04 lts ise ne anladık biz bu işten ? En mantıklı olay 8.1 in lts olması değilmidir ?
Yani en güncel 8inci sürümün sonuna kadar desteklenmesi gerekir. ?!?!?!?!?

heartsmagic

O zaman LTS mantığı bozulur. LTS uzun süre destek alacak sürümdür. Eğer her güncel sürümü bu şekle sokmaya kalkarsak hepsi LTS olmuş olur ki bu da Ubuntu'nun LTS mantığını bozar. Ancak bu haber yeni değil ki @esrama? LTS meselesi aklına geldi de mi yazdın?

esrama

Aklıma yeni geldi diye yazdım :)
Şimdi ben hala bu olayı anlayamadım. LTS olması, o sürümün için uzun süre güncelleme yapılacağı anlamına geliyor. Bu durumda hazır 8.04 ü 8.1 e güncellemişken neden onu geliştirmiyorlar. Şimdi ben 8ici sürümü bilgisyara kurmak istesem, 8.1i mi 8.04ü mü kurmam daha mantıklı. Burada bir çelişki meydana geliyor ?! Bu ayen şuna benziyor . Winsoft xp, sp3 ü çıkaracak fakat sp1 ye daha fazla destek vereceğini söylüyor :) (tabi arada vista, 7 de geliştiriliyor)

atomkarinca

Alıntı yapılan: esrama - 14 Mart 2009 - 12:00:36
Aklıma yeni geldi diye yazdım :)
Şimdi ben hala bu olayı anlayamadım. LTS olması, o sürümün için uzun süre güncelleme yapılacağı anlamına geliyor. Bu durumda hazır 8.04 ü 8.1 e güncellemişken neden onu geliştirmiyorlar. Şimdi ben 8ici sürümü bilgisyara kurmak istesem, 8.1i mi 8.04ü mü kurmam daha mantıklı. Burada bir çelişki meydana geliyor ?! Bu ayen şuna benziyor . Winsoft xp, sp3 ü çıkaracak fakat sp1 ye daha fazla destek vereceğini söylüyor :) (tabi arada vista, 7 de geliştiriliyor)

Aslında ikisi çok farklı şeyler. LTS sürümler genelde sürekli açık kalması gereken ya da sık sık güncellenmemesi gereken makinalar içindir. Tabii güncellemeye gerek duymayan herkes için de en iyisidir. Sürümleri güncellemenin bir kaç temel sebebi vardır: yazılımların yeni özellik eklenmiş sürümlerini kullanabilmek, eski sürüm kernelle desteklenmeyen donanıma destek alabilmek vs. Bunlara ihtiyacı olmayan birisi için LTS sürüm biçilmiş kaftandır. Ama siz diyorsanız ki "Her yazılımın son sürümüne sahip olmalıyım" işte o zaman her zaman yeni sürüme yükseltmeniz gerekiyor.

Bir de şu var, sonuçta her ikisi de eşit desteği alıyor. Nasıl mı? LTS sürüm kullanırsanız sadece güncellemeleri yaparak 3 sene destek alırsınız ve dilerseniz bunun 2. senesinde yeni LTS sürümüne yükseltebilirsiniz. Normal sürüm kullanırsanız güncellemeleri yapar ve 6 ayda bir de sürüm güncellemesi yaparsınız ve yine sınırsız destek almış olursunuz. İki şekilde de yeni bir sistem yüklemesi yapmadan sürekli destek alabiliyorsunuz yani.

heartsmagic

Kaldı ki iki tarafa da destek zaten veriliyor. LTS ne kadar destek alıyorsa LTS olmayanlar da destek almaktalar. Sadece LTS olmayanların desteği daha kısa süre sonra bitmekte.