[Çözüldü] elementary os kurulumdan sonra disk bölümleme

Başlatan pitikiti, 27 Haziran 2014 - 06:43:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pitikiti

Selamlar arkadaşlar elementary os kullanıyorum kurulumu başarılı bir şekilde tüm diske yaptım fakat şu anda ayrıca yedekleme alanı oluşturmak istiyorum.
Daha doğrusu clonezilla programı ile sistem yedeği alıp yeni oluşturacağım disk bölümünde saklıcam.
1.Kurulu olan sistem bölümünün bir kısmını küçültüp yeni bir sistem bölüntüsü oluşturabilirmiyim.
2.Oluşturursam bu bölüntüye ulaşmak için nasıl bir atama yapmam lazım.
yani şöyle açıklıyım örnek olarak şu anda sistemde takas alanı ve boot alanı dışında sistemin kurulu olduğu büyük bir bölüm var değeri 294gb mesela
bu kısımdan 100 gb ayırıp yedek isimli bir bölüm oluşturmak istiyorum ve oluşturduğum bölümün sistemde gözükmesini istiyorum.
Konu hakkında deneyimli arkadaşlar yardımcı olabilirlermi?
Bunu hangi programla nasıl yapabilirim?
???
İnsanlarmı hikayeleri anlatır hikayelermi insanları ?

gocen

Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz,
Şahsın görünür, rütbe-i aklı eserinde.
Ziya Paşa

pitikiti

Alıntı yapılan: gocen - 27 Haziran 2014 - 06:59:52
Gparted programı işini görebilir
Evet gparted ile yaptım fakat sistemde çalışan gparted ile değilde usb den başlatılan gparted ile oldu.
108gb lık bir bölümü sistem bölümünden ayırdım ve media olarak kendi atama yaptı ardından sistemde göründü.
Root olarak atamış root olup dosya izinlerini aldım ardından.
şimdi clonezilla programını usb ye yazdırıcam orda problem çıktı onunla uğraşıyorum.
Bir türlü usb ye yazmıyor programı root olup çalıştırıyorum ardından başlangıç diski oluşturucuyuda denedim o da problem çıkardı yazmadı. :-\
Cevabınız için teşekkürler.
Bu nasıl bir hatadır anlayamadım
Hata yakalamada mevcut olmayan bir hata oluştu:
'ascii' codec can't decode byte 0xc3 in position 11: ordinal not in range(128)

Yedeklemeyi *yapayım ardından detaylı bir anlatım yapıp konuyu kapatıcam bir süre sonra...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Haziran 2014 - 10:16:58

Evet yedekledim artık gönül rahatlığıyla sistemi bozabilirim  :))

Naptım anlatıyım
sistem tek bölüme kuruluydu usb den başlatılan imaj ile açtım ve buradan gparted çalıştırdım.
Burda 3 seçenek vardı 94 mblık boot/efi bölüntüsü. yaklaşık 4 gb lık takas alanı ve sistemin kurulu olduğu 298 gblık ext4 bölümü.
bu 298gblık bölümü gparted içinde grafik arayüzde sola kaydırarak yaklaşık 108 gb bölümü yeniden biçimlendirdim.
Bu arada bunları yaparken sistem kuruluydu onu belirtiyim.
Biçimlendirdiğim kısma kendisi /media/yedek olarak bağladı bu arada yedek ismini ben yazdım isim yazılmazsa heralde /media olarak bağlar.
ardından sistemi tekrar başlattım ve unetbootin programını yükledim.
Ardından clonezilla sitesinden usbye yazılan clonezilla live usb .iso dosyasını indirip unetbootin programıyla usb ye yazdım.
( :-\usbye yazarken sorunlar oluştu o ayrı konu...)
Sistemi usb den başlattım bu arada usb yi uefi olarak başlatmayın hata veriyor.Normal uefi olmayanı varsa onu seçin.
clonezillayı daha önce kullandığımdan tüm seçenekleri geçip en sona geldim.
İlkönce saveparts seçilip kaydedilecek yer seçiliyor yani yeni oluşturduğu 108 gb seçtim.
Sonra ardından kayıt edilmesi gereken disk seçiliyor ve bu en son kısımda
burada bir püf noktası var oda şu orada 98 mblık bir boot bölümüde gözüküyor ve sistem kısmı.
ilkönce sistem kısmını seçiyoruz ardından hemen enter tuşuna basmayın.Basmayın entera.
İlk önce üstüne gelin ardından space tuşuna basın orada x işareti ile işaretlenicek ondan sonra seçmiş oluyosunuz.
3 kere tekrar başlattıktan sonra ingilizce yazıları okuyup anca çıkarabildim ve sonunda sistemi yedeklemeyi başardım.
böylece tüm sistemi yedekledim ve içim rahatladı.Umarım sizde yedeklersiniz yoksa gecelerce yaptığınız güzelim ayarlarınız uçup gider.
Çok uzun yazdım kusuruma bakmayın başka birileri görüp benim gibi uğraşmaması için bu kadar uzattım mazur görün. :-X
İnsanlarmı hikayeleri anlatır hikayelermi insanları ?