Nasıl - Wine ile .net Framework kurulumu

Başlatan plazma, 24 Haziran 2014 - 23:31:32

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

plazma

Bilindiği üzere hemen hemen tüm win. ugyulamaları harici kütüphanelere yada yan programlara ihtiyaç duyuyor bunlardan biride ".net" 'ler, şimdi isterseniz forumda en çok kafa karıştıran ve sorulan öğelerden biri olduğu için öncelikle .net üzerinden gidelim.

Dağıtım : Ubuntu 14.04. 64bit
Masaüstü : Unity
Pol : 4.2.2
Wine : 1.5.18 - 32 bit (64 bit sistem kullansanız dahi 32 bit wine sürümleri ve kütüphanleri kullanıyoruz.)

Kolay yol olduğu için Pol üzerinden kurulumu anlatacağım.

Kütüphane paketleri :

dotnet11
    dotnet11sp1
    dotnet30 (dotnet2.0 otomatik olarak yüklyecektir.)
    dotnet35
    dotnet4
    Internet Explorer 8 (SP3 ü otomatik olarak yükleyecektir. Wine Masaüstünü Xp versiyona geçirmeniz gerekebilir.)

Olayın püf noktası ne hikmettir bilmiyorum fakat her sürümde .net paketleri başarılı bir şekilde kuramıyorsunuz o yüzden Pol üstünden Wine sürümlerini yönetten 1.5.18 u kurmanız gerekiyor yada kurulu ise o sürmüe geçiri ondan sonra yukarıda belirttiğim sıra ile sorunsuz kurabilrsiniz.

1.1

Örnek olmaı açısından Pol üstünden .netleri uygulamaı kurulumu gösterebilmek için 7-zip progmanını kuracağım en az mb o sahip olduğu ve anlatımın çok fazla uzamaması için hali hazırdaki masaüstlerimizde eğer  .net ler yok ise kurabilirsiniz, onada ikinci kısımda değineceğim. Sanal sürücüsü hazır olanlar 1.2 kısımdan devam edebilr bu kısmı atlayabilirler.

İlk olarak Pol u açıp kur düğmesine tıklıyoruz.

ardından Donatılara tıklıyorum - eğer uyguama kurulum dosyanız burada yok ise yada sabit diskinizde ise "Listede olmayan bir uygulama kur." seçeneği ile devam edebilrsiniz benim örneğimde baştada belirttiğim gibi 7-zip üstünden anlatacağım illa 7-zip kurmak zorunda değilsiniz.

Donatılara tıkladıktan sonra kurmak istediğimiz uygulamayı seçiyoruz ve sağ alttaki kur düğmesine basıyoruz.

İleri düğmesi ile devam ediyoruz.

Seçtiğimiz uygulamaya göre otomatik betik yardımı ile Pol Wine sürümü sistemimizde yok ise uygulamanın en sorunsuz çalıştığı sürümü kendisi indirip sisteme yükleyecektir. Kurduğumuz uygulamaya göre değişiklik gösterebilir. 7zip te 1.3.30 u seçti örneğin.

Uygulamamız kuruldu ve sanal makinemizde oluşturuldu şimdi geldi ikinci kısıma, yani wine sürümünü 1.5.18 e alıyoruz .net lerin kurulumu için.

Sanal makinemizi seçtikten sonra üst menüden "Yapılandır" 'a basalım.

Açılan pencerede "Genel" Sekmesi altında "Wine Sürümü" başlığında sağ tarafa yaslı kutuda sanal sürücüeki sürüm gösterilir yanındaki "+" (artı) düğmesine basarak eğer yok ise 1.5.18 sürümünü kurabilrsiniz. (bende daha önceden olduğu için kaldırıp tekrar kuracağım görsel için.) Daha önceden kurulu isede açılır menüden 1.5.18 sürümüü seçebilirler.

ileri diyerek kuruluma başlıyoruz.

sistemde yok ise otomatik olarak internetten indiriliyor.

Artık Wine 1.5.18 sürümüne sahibiz.

.:: Uygulama ile uğraşmadan sanal sürücümüz hazır ise ve sadece .net lerin kurulumu yapılacaksa o zaman ise yukarıdaki işlemleri yapmanıza gerek yoktur. Bu kısımdan sonraki anlatımda işinizi görecektir.

1.2
.:: .net lerin kurulumu

Pol u açıp ardından sanal sürücümüzü seçtikten sonra "Yapılandır" düğmesine basıyoruz.

Üst bölümdeki "Wine" sekmesinden windowsu yeniden başlat seçeneiği ile sistemi 1.5.18 li hale geçiriyoruz.

Pol windowsu yeniden başlatıyor.

Üst bölümden bu sefer "Bileşenleri Kur" sekmesine geçiyoruz.

Sonra sırası ile :

dotnet11
    dotnet11sp1
    dotnet30 (dotnet2.0 otomatik olarak yüklyecektir.)
    dotnet35
    dotnet4
    Internet Explorer 8 (SP3 ü otomatik olarak yükleyecektir. Wine Masaüstünü Xp versiyona geçirmeniz gerekebilir.)

kuruyoruz.

Sorunsuz olarak .net lerin kurulumunu yaptıktan sonra tekrar sanal sürücümüzdeki wine sürümü hangisinde ise tekrar  o sürümüne geri çekerek windowsu yeniden başlatın.

magusmedivh

dotnetleri kurarken 64 bit hatası alıyorum.nasıl düzeltirim.

plazma

Hata ve çıktıları geçerseniz yardımcı olalım.

magusmedivh

playonlinuxtada normal winedada bu dosyalar 64 bit sistemleri desteklemiyor diyor.
bi 2 çözüm yöntemi araştırdım fakat pek bir işe yaramadı açıkçası.
yani benim wine'ıma 32 bit programları oyunları vs kurmam için wineımı 32 bit yapıcam yoksa nasıl halledicez.

plazma

Alıntı yapılan: magusmedivh - 05 Ekim 2014 - 22:57:29
playonlinuxtada normal winedada bu dosyalar 64 bit sistemleri desteklemiyor diyor.
bi 2 çözüm yöntemi araştırdım fakat pek bir işe yaramadı açıkçası

uname -a

wine --version

magusmedivh

ag@ag-ABRA-A7-V1:~$ uname -a
Linux ag-ABRA-A7-V1 3.13.0-36-generic #63-Ubuntu SMP Wed Sep 3 21:30:07 UTC 2014 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
ag@ag-ABRA-A7-V1:~$ wine --version
wine-1.7.27

Komut çıktıları için: kodetiketi

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Ekim 2014 - 15:23:49

wine hq sitesinde yazmışlar bak benim problemim bu.

"Same or higher version of .NET Framework 4 has already been installed on this computer.

This happens if you run 'winetricks' recipe on existing/created 64-bit WINEPREFIX.

Winetricks and 64-bit WINEPREFIXes are not supported.

You have to create a pure 32-bit WINEPREFIX through WINEARCH=win32 environment variable before running winetricks script! "

ama ne demeye çalıştığını pek anlamış değilim tabi.

plazma

64 bit işetim sistemi olduğu için 32 bit kütüphanelerede ihtiyaç duyuyor.

sudo apt-get install mesa-utils

sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt-get update
sudo apt-get install ia32-libs

denyin bakalım çıktıları ile geçersiniz ondan sonra Pol üzerinden bir sanal sürücü oluşturun ama 32bit olacak sürücü 64 bit değil onun üstünde uygulamayı kurabilrsiniz.

eğer olmaz ise :

sudo -i
cd /etc/apt/sources.list.d
echo "deb http://archive.ubuntu.com/ubuntu/ raring main restricted universe multiverse" >ia32-libs-raring.list
apt-get update
apt-get install ia32-libs

denersiniz.

YöneticiBey

hanifikuzucu

http://wiki.winehq.org/BuildingBiarchWineOnUbuntu    burdakileri  harfiyen yaparsan sorun çözülüyor ama uzun sürüyor bilgin olsun kardeşim  hayırlı günler

maxemilian

[mention=513368]@plazma[/mention] Çök yararlı bir kaynak hazırlamışsınız teşekkürler.
Resimleri yenileyebilme şansınız var mı acaba nedense bazıları bende görünmüyor