Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO'nun 60. Sayısı

Başlatan if, 24 Haziran 2014 - 20:39:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

if

Ubuntu Türkiye E-Dergisi SUDO'nun 60. Sayısı

Yazılar
* CTRL+ALT+T
* Çizgi Roman Okumanın En Kolay Hâli: Comix
* Yazmaya Odaklan: FocusWtriter
* Linux'taki Temel Dosya Sistemleri: ext2, ext3, ext4, JFS & XFS
* Vim
* Python Dersleri
* Fistful of Frags
* Linux Haberler

SUDO Blog Sayfası
PDF
ZIP

juggle

Derginin devam ettiğini görmek çok güzel. İçerisindeki konularda tek tek okuyup bilgi edinmek istediğim tarzda olmuş. Şuan bir göz atmış oldum. En yakın fırsatta konuları daha detaylı bir şekilde inceleyeceğim. Emeğiniz için çok teşekkürler. Umarım bu heycan hiç sönmez ve hep böyle devam eder.
what goes around comes back around

ecikla

Başarılı ve dolu dolu bir sayı olmuş büyük kısmını okudum ve gayet keyifliydi, tebrik ederim

jayw

Dergimizi henüz okumaya başladım, emeği geçen herkese teşekkürler.

Sevgili Erkan ESMER'in yazısında bulunan uçbirim görüntüleri biraz kötü çıkmış. Zaten fark etmişsinizdir bu durumu ancak ilk bakışta gözüme takılan ve yapıcı eleştiri olarak iletebileceğim tek nokta bu diyebilirim.

Bu arada editörümüz sevgili Semetey COŞKUN, yazınız gerçekten normalden farklı olmuş ama önemli noktalara değinmişsiniz, teşekkürler.

Python yazısı için de sevgili Berkay DEDEOĞLU'na teşekkürler, çok uğraşmış ama güzel bir yazı olmuş. Umarım serinin devamı gelir, yazı içinde bahsedildiği gibi yarım kalan Python kaynaklarından olmaz :) Forumumuzda bulunan yardım gönüllüsü birçok arkadaşımız gibi size de değerli vaktinizi ayırıp böyle kapsamlı bir yazı hazırladığınız için ayrıca teşekkür ederim.

kodadiirem

Emeği geçenlerin eline sağlık. Güzel bir sayı olmuş.
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

fcengiz

agg1401

berkayaslan

Alıntı yapılan: agg1401 - 26 Haziran 2014 - 22:57:35
Python iyi oldu, artık öğrenirim buradan.

Ben de zaten Python başlığında cevap verecektim ama görmüşsün :)
İf you wanna be the best, You must SMURF something. :)

erkane

Alıntı yapılan: jayw - 25 Haziran 2014 - 09:13:05

Sevgili Erkan ESMER'in yazısında bulunan uçbirim görüntüleri biraz kötü çıkmış. Zaten fark etmişsinizdir bu durumu ancak ilk bakışta gözüme takılan ve yapıcı eleştiri olarak iletebileceğim tek nokta bu diyebilirim.

Selam jayw, uyarın için teşekkür ederiz. Yayımlamadan önce bunu farkettik fakat zaman çok kısıtlıydı.
Bu tamamen benim çalışırken aldığım ekran görüntülerinin kalitelerine dikkat etmediğim için oldu. Bu sayının da nazar boncuğu oldu. ;)
Neyseki öğrenmiş olduk, artık dikkat edeceğiz.

Tekrar teşekkürer, görüşmek üzere

agg1401

Alıntı yapılan: erkane - 27 Haziran 2014 - 10:53:23
Alıntı yapılan: jayw - 25 Haziran 2014 - 09:13:05

Selam jayw, uyarın için teşekkür ederiz. Yayımlamadan önce bunu farkettik fakat zaman çok kısıtlıydı.
Bu tamamen benim çalışırken aldığım ekran görüntülerinin kalitelerine dikkat etmediğim için oldu. Bu sayının da nazar boncuğu oldu. ;)

Her hata aslında bir tecrübedir.

jayw

Alıntı yapılan: erkane - 27 Haziran 2014 - 10:53:23

Asıl ben teşekkür ederim, ekip olarak hepinizin eline sağlık, gayet güzel bir sayı olmuş. Dediğin gibi bu da sayının nazar boncuğu olsun :)

Altaylardan_Gelen_Atlı

Emeği geçen tüm yazarlarımıza teşekkürü bir borç bilirim baştan sona bilgi.

ve Editörden Semetey ÇOŞKUN'un kaleme aldığı haklı serzeniş yada uyarı yerinde bir vurgu

Düşüncem odur ki... gerçi çok kötü bir ubuntucu olduğum halde ki emeklilik nedeniyle boş bir adamım sosyal çevreme ve tanıdıklarıma hep ubuntu önerdim ve kurmaya çalıştım  bazılarının PC / diz üstünde hep ikinci bir proğram olarak kalıyor kullanan nadir bazan dost çevremle
konuşuyoruz şu an yeterli birikim ve bilgim olmadığından win 8 nedeni ile ki Bios  efi uefi vs beni zorluyor :) bu bir gerçek eskiden wubi bu sorunu çözüyordu insanlar kullanıp sonrada sağlıklı karar veriyordu şimdi kolaycılık olan wubi yok...

****toplum reklamı olana koşuyor
****servis ve teknik destek siz gönüllülerin uğraşları ile olabiliyor dışınızda yeterli bilgi yok
****ayrıca hariciniz de faaliyet gösteren kesim  bu teknik destek ve servisler olayına maddi bakıyor ve yeterli bilgisi yok
****ve iç piyasada ki ağa babalar  windows kanalı ile deveyi hamudu ile götürüyor ki pardusun durumu malum
****özgür yazılım şenlik yada kutlamaları halka inemiyor gerçi olay maddi olabilir

sizler işlerinizin dışında gecenizi gündüzünüze katarak forumlarda aktif olarak emek veriyorsunuz sosyal hayatınız aile ilişkileriniz tehlikeye girebiliyor bu bir realite

önerim
siz aktivistlerin dışında gönüllülerden oluşan denetlene bilen bir gurubun sadece kurulum ve sonrası yapılacak işleri içeren  eğitime tabii tutulması acaba imkansız mı?

saygılar
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

heartsmagic

@DedeLanD, eğitim işi zor :) Planlaması, hayata geçirmesi, koordine etmesi, vakit ayırması başlı başına bir mesele. Esasında, eğitim vakit ayırma ve forumda gezinme, bulunan belgeleri okuma ile alınabiliyor bence. Burada Linux'u hiç bilmeden gelip, aradan şöyle bir sene falan geçtikten sonra insanlara yardım etmeye başlayan insanlar gördüm. Herkes çevresindekini (yapabildiği kadar) bilgilendirse bu konuda sanırım yavaş da olsa yayarız Linux'u, özgür yazılımı falan.

Not: Tecrübem o ki, ısrarcı olmak fayda vermiyor :) Karşıdaki kendisi istemeli bazı şeyleri. Biz anlatalım, gösterelim, bilgi verelim eğer kendisi isterse kuralım, daha kalıcı oluyor diye gözlemledim şu ana kadar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Altaylardan_Gelen_Atlı

@  heartsmagic yerden göğe kadar haklısın lakin  bende haklıyım :)

burada en büyük sıkıntıyı es geçmek olmaz...
maalesef ki Toplum okuma özürlü keşke magazinlere ayırdığı vaktin 1/10 kadar okuma araştırma yetisi olsa .(

heartsmagic

O sıkıntıyı es geçsek de geçmesek de, insanların ilgi alanları değişmedikçe o sorun çözülmez :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

travego0403

"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

sem

Yorumlarınız ve eleştirileriniz için teşekkürler arkadaşlar.  Belirttiğiniz noktaları elimizden geldiğince dikkate almaya çalışıyoruz.

@DedeLanD, eğitim gibi organizasyonlar ya da fiziksel olarak bir yerde bulunulması gereken organizasyonlar pratikte ne kadar geçerlilik kazanır, benim açımdan çok bulutlu görünüyor. Çünkü örneğin bu saatte boş bir vakit bulabildiğimde SUDO için vakit ayırabiliyorum ama bu saatte eğitim vermek ya da eğitim verilecek saatte boş olabilmek gerçekten sorunlu olabiliyor. 

Samimi olmak gerekirse eğitimi geçtim yarım saat toparlanıp, ekipçe bir çay içmeye vakit ayıramadığımız oluyor =)=)=)=)=) Hatta ayırabildiğimiz nadir oluyor, ekipte birbirini hala görmemiş ve tanışmamış bir çok arkadaşımız bulunuyor. Bunları düşününce eğitim işlerinin pratiğe alınması ütopik geliyor biraz.

Umarım ileride olur demekten başka bir şey söyleyemiyorum kendi adıma =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Altaylardan_Gelen_Atlı

@ sem sizlerin daha önce yazdığım gibi tüm ubuntu aktivistlerin uğraş ve sıkıntılarını anlıyor hepinize saygı duyuyorum
emeklerinizin karşılığını almanız ve gönül rotanızda ki hedeflerin gerçekleşmesini dilemekten başka imkanım maalesef ki yok
forumda, dergide paylaştığınız bilgilendirmeler ve çabalarınız toprağa düşen tohum gibi meyvesini verecektir buna inanıyorum

saygılar

mehmet3582

Ctrl+alt+t bölümü çok yararlı olmuş her hafta bir kaç tane komut öğrensek arayüze gerek kalmaz.

natgho

Ellerinize sağlık, başlıklar harika gözükmekte :)
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

By_Mihni

Parmaklariniza, fikirlerinize saglik arkadaslar. Derginin devamliligini gorunce mutlu oldum.
Nice 60. Sayilara SUDO TAYFASI

sem

Geri dönüşler ve iyi temenniler için teşekkür ederiz arkadaşlar.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

natgho

Uzun zamandır takip etmiyordum, merakla inmesini bekliyorum, ellerinize sağlık :)
Hayır ben Windows Düşmanı Değilim,Bu Yüzden Linux Kullanmıyorum, Ben Sadece Benim Donanımımda At Koşturacaksa Bir Yazılım, her Adımını Bilme Sorumluluğunu Hisseden Bir Teknologtan Fazlası olmadığım İçin Linux Kullanıcısıyım.

gaps4421

elinize sağlık, tüm sayıları indirmiştim maalesef bitti burada tıkandım.

neynefes

Yeni platformdan devam edeceğiz. Çalışmalarına devam ediyoruz.