A'dan Z'ye Java

Başlatan WhiteScars, 21 Haziran 2014 - 09:56:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

WhiteScars

Selamlar,

Bu aralar canım sıkıldı çok. Eğitim videoları hazırlayıp youtube'a upload edesim var. Aklıma java geldi ilk, değişebilirde. Aşağıdaki konuları uygun gördüm. Bir bakın eğer çok isteyen olursa java ile girişebilirim bu eğitim serisine.

Java ile program geliştirme

• Giriş
  • Java nedir ne değildir, kimler için uygundur? Piyasada ne kadar rağbet görür?
  • Java'nın özellikleri nelerdir?
  • Object oriented programming (Nesne tabanlı programlama) nedir? Neden lazımdır?
  • Bu videolar nereye kadar gidecek?

Geliştirme ortamının hazırlanması

• İşletim sistemi seçimi
  • Gerekli malzemelerin kurulması (eclipse, java sdk, git, gitlab, virtualbox)
  • Geliştirme ortamının hazırlanması

Java'ya Giriş

• Eclipse ile Java projesi oluşturma
  • Java Code Conventions
  • Data tipleri (primitive, objects)
  • Functions, Function overloading, Recursive Functions
  • Object oriented programlama
  • Encapsulation
  • Composition
  • Inheritance
  • Polymorphism
  • GUI (Arayüz) dizaynı
  • Java LAF (look and feel)
  • Software Revision Control Management (Yazılım versionlama araçları) araçlarının kullanımı (Git)
  • Basit bir uygulama yapımı ve geliştirme süreci

İleri seviye programlamaya giriş

• Software Design Patterns (Bunu unutmuşun en önemlilerden birisi), Hepsini oturup uğraşması zor en sık kullanılanları inceleyebilirim. MVC, Singleton, Factory
  • Library oluşturm ve kullanımı
  • Apache Maven ile yazılım geliştirme sürecini yönetme
  • File IO
  • Socket programming

Database Programming
(Burda seçim yapmak lazım, MySQL mi Oracle mı diye) - Gelen isteklere göre birinin üzerinden gidicem. Oracle olursa kurulumu falan yapmak lazım biraz vakit alır diğer konulara vakit kalmaz :)

• Database Dizaynı
  • SQL
  • Entity Relationship
  • ER-Diagramları
  • ORM - Hibernate

Daha ileri seviye programlama

• JSF, Spring Framework
  • Concurrency (Threading)
  • Thread Pooling
  • Database Connection Pooling
  • Java Native Interfaces (Bu aslında pek gerekli değil)
  • Memory Mapped Files
  • Dynamic Code Compiling and Execution (Reflections)

Daha daha ileri seviye programlama :)

• OpenGL programming (Küp Çizimi, Küpü çevirme, Işıklandırma, Ambians Ayarları, Görüş açıları vs.)
  • Oracle Spatial Database (Geographic database 2D, 3D - Querying regions, objects, creating shapes) (Bunu türkçe anlatmak zor)
  • Text based information retrieval (Text tabanlı bilgi geri getirme sistemi, Bunu arama motoru yapmak gibi düşünebilirsiniz.) Normalizasyon, Kelime ve İçeriklerin vektörel bir şekilde tasarlanması, database oluşturma, indexleme, arama yapma
  • Çapraz dilde arama motoru yapmak, üsttekinin bir ileri versiyonu.
  • RMI ile cluster oluşturma

Yazılım lisanslama (open source)

• Apache License 2.0
  • ve diğerleri (public domain, GPL, LPG :), LGPL, MIT , BSD style, vs. Konuşuruz çoğunu)

Kapanış :)

Olayı abartıp, opengl programlama, spatial database vs girişebilirim. İstek olursa tabi :)
İhtiyaca göre şekillendirebilirizde.

Kırmızı ile çizdiğim yerden itibaren konuların konseptlerini iyi bilmek lazım. Burdaki bir çok kodu ben oturup baştan yazmayacağım :) Zaten zamanında yazdım sadece konseptleri anlatıp sistemin dizaynını yapabiliriz. İyi matematik, matrix bilgisi isteyen şeyler. Algoritmaların nasıl çalıştığını anlamak zor olabilir.
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir.

srgnaras

Şiddetle desteklediğim projedir. Özellikle opengl ve database bölüm...:)
En zengin insan en güçlü arkadaşlara sahip insandır.

ekremsenturk

Mutlaka ilgilenen birileri çıkar. Bu gün ilgi görmezse, yarın ilgi görür. Bilgilerini tazelemek için de iyi bir girişim olur. Bu girişimden en fazla kendin yararlanmış olursun.

WhiteScars

Konuyu değiştirirken alıntı yaptım sonra silemedim de

bugra9

Konu başlıkları ve sıralaması çok iyi olmuş.

5-6 konu veri yapılarından da bahsedilse harika olur. Liste, yığın, queue, ağaç, hash, graf vs.
Böylece öğrenenlerin temel bilgileri daha sağlam olmuş olur.

Recursive'de konu başlığı olabilir.

Ayrıca Java'ya Giriş ana başlığının konuları çok olmuş gibi duruyor. Daha fazla ana başlık oluşturularak bölünebilir.

OpenGL programlamayı dört gözle bekliyorum...
Şimdiden eline sağlık

travego0403

Android yok mu android? :)

Bende takipteyim, başlıklar içinde merak ettiğim konular bulunmakta. Şimdiden kolay gelsin. Eğer tamamlanırsa çok güzel bir set olabilir.
"Matematik bir dildir ve bu dilde şairlere fizikçi denir." Richard Feynman

juggle

Konular güzel gözüküyor. Hem java hemde design pattern kısmı çok ilgimi çekicektir. Bu işi hobi olarak görüp yeni şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Böyle bir eğitim setinin bana çok faydası olur açıkçası. Umarım ve dilerim ki en yakın zamanda videolara erişim sağlayabiliriz. :)
what goes around comes back around

unpredict

Bence python 3x serisi yapmalısınız hem programlamaya yeni başlayanlar python gibi dillerden başlıyor kaynak olması açısından hemde linux  altyapısını oluşturan bir dilden başlanması bence daha iyi olacaktır çünkü python eğitim serisi çeken pek kimse yok böyle bir şey olursa eminim çok fazla tutulacaktır

ekremsenturk

Bu türden işler, önceden hazırlanmış bile olsalar, çok zaman alır. İsteklerimiz ile fazla açılıp, baskı yaratmayalım. Önce bir başlangıç olsun, gerisi bir şekilde gelir. Ancak önce bir yol haritasının olması ve bölümlerin birbirini takip etmeleri önemli. Konular çabucak dallanıp, budaklanıp, dağılabilirler.

heartsmagic

Benim naçizane tavsiyem ise bu işe "Java nedir... Basit proje..." kısımlarının geçilerek birçok arkadaşın merak ettiği daha ileri düzeyde işlerle başlanması yönünde. Bu önerinin iki nedeni var: 1. Başlangıç seviyesi her yerde bulunuyor. 2. Bu işe başlayan insan bir süre sonra esas noktaya gelene kadar sıkılıyor, olan vakti dolabiliyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

heartsmagic'in dediğine katılıyorum. Ve bu iş bir can sıkıntılık işe benzemiyor açıkçası. Umarım can sıkıntınız geçmez diyeceğim eğer başlayacak olursanız. Ek olarak Oracle ürünleri üzerinde çalışmak istiyorsanız ve kurulumdan çekiniyorsanız Oracle'ın geliştiriciler için sunduğu sanal ortamlar var. VirtualBox diskini indirip doğrudan kullanmaya başıyorsunuz, Oracle Middleware, Oracle Database (12 C dahil), Oracle SOA Suite vs...

Örnek bir URL:

http://www.oracle.com/technetwork/community/developer-vm/index.html?ssSourceSiteId=otnjp
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

enesutku07

Alıntı yapılan: WhiteScars - 21 Haziran 2014 - 09:56:30
Selamlar,

Bu aralar canım sıkıldı çok. Eğitim videoları hazırlayıp youtube'a upload edesim var. Aklıma java geldi ilk, değişebilirde. Aşağıdaki konuları uygun gördüm. Bir bakın eğer çok isteyen olursa java ile girişebilirim bu eğitim serisine.

Java ile program geliştirme

• Java nedir ne değildir, kimler için uygundur?, piyasada ne kadar rağbet görür?
  • Javanın özellikleri nelerdir? Bunu türkçesi nedir?
  • Object oriented programming (Nesne tabanlı programlama) nedir? Neden lazımdır?
  • Bu videolar nereye kadar gidecek?

....

sizi orada nasıl bulacağız? ben yeniyim kusuruma bakmayın.

sem

Bağlantı paylaşılır bu başlık altından kanımca =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

enesutku07

yoksa pek bir anlamı kalmaz.

juggle

Bu projeniz ile ilgili herhangi bir ilerleme kaydedebildiniz mi? @WhiteScars. Bilgilendirirseniz çok iyi olur.

enesutku07

Konuyu gündeme getirmenin vakti geldi.
Acaba bu videoları ne zaman görme şansına nail olacağız.

omercetin78

Hocam bu konuyu hareketlendirelim, eğer hayata geçerse çok süper olur...
Es geçmeyelim :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Eylül 2014 - 08:57:10

1 aydır konu hareketlenmemiş. Arkadaşlar projeden vazgeçmemişlerdir inşallah :)

enesutku07

@omercetin78 sanırım konu vaz geçilmiş. yoksa baya süre geçti. ya da arkadaşın işi buna fırsat verdirmiyor.

Secret++

Bu iş yalan oldu sanırım  :)

WhiteScars

Selamlar,

Konu aslında yalan olmadı. Hala yapmak istediğim bir şey fakat oturup başına derleyip toplayacak vaktim yok malesef. Birde bu konuları yazma olayını burda yaparsam beni döverler. Zaten bir şey yazarken çok düşünüyorum türkçesi neydi diye çok vakit alıyor.

Fakat şöyle bir önerim var. İstanbul - Anadolu yakasında haftada 1 gün ders yapabiliriz. Eğer gönüllü bir arkadaş yer ve organizasyonu sağlayabilirse, bu konuların hepsini oturur detayına kadar inceleriz. Hatta bunların özetini çıkartıp burada paylaşan olursa herkes nimetlenir.

Dersler baya ilerledikten sonra katılımcı arkadaşlar ile açık kaynak kodlu bir projeyede başlayabiliriz. Forumlarda hep görüyorum bir proje yapalım diye, çoğu yarım kalıyor.  ;D Bundan 2-3 yıl öncesine kadar Apache Lucene diye bir şey yoktu. Şimdi yaptılar bizim neyimiz eksik be kardeşim :) Yakında arama motoruda kütüphane olur :)

ahmet_matematikci

Ben Adana da yım. Derslere katılamam ancak yazdığınız şeyleri düzenleyip burada yada herhangi bir web sitesine ekleyebilirim -tabi konu java olmak kaydıyla.
@whiteScars.
İşin özü ajav konusunda yapacağınız her eğitimsel çalışmaya uzaktan yapabileceğim tüm desteği sağlarım. Bu konuda yeteri kadar bilgim olmasa da bu aralar zamanım var.
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

juggle

Merhaba @WhiteScars,

Fiziksel bir yer sağlamak ve kişilerin buraya gelmesi biraz daha sorunlu olabilir.  Bu eğitimler webinar şeklinde yapılamaz mı?

Haftanın belli günleri belirli saatlerde webinar düzenlenebilir. Hem bu webinar kayıtları alınıp diğer kişiler ile de paylaşılabilmiş olunur.

Teşekkürler, 

ahmet_matematikci

Bu konu da yapilacak calismalari heyecan ile bekliyorun
♥ Kız tavlamak için kahraman olmak gerekmez. Doğru kadın zaten sizi kahraman yapar ;)

Sh4oTT

Insaallah vakit bulup yapabilirsiniz bir cok kisi de faydalanir:)