Archlinux catalyst-test kurulumu sonrası sistem açılmıyor

Başlatan iceboy, 20 Haziran 2014 - 20:26:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

iceboy

http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=15&t=1088 konudaki gibi kurulumu yaptım aynen ve hatasız olarak. (anlatım bana ait,biraz eski fakat hata almadım kurulum sırasında)

Grub'a nomodeset'i de ekledim. Grub'u güncelleyip bilgisayarı yeniden başlattım.

nomodeset'i silip noacpi yi denedim,yine açılmadı sistem.

Laptop hiçbir hata vermiyor fakat açılmıyor.Bildiğiniz arch başlarken çıkan yazılar çıkıyor ve aşağıya doğru akıyor ;

Bölümleri bağlıyor,hesap servislerini başlatıyor filan,kullananlar bilir.

En son işlemi de yapıp starting xxxx service diyor ve orada kalıyor hiçbirşey olmadan..Hata filan da vermiyor :(

Kaldığı yer tam olarak şöyle ;

[ OK ] Reached target graphical interface

[ OK ] Reached target Network

_

Not: ctrl + alt + f2 ile başka ekrana düşüp startxfce4 komutunu verdiğimde sistem açılıyor.

xinitrc'yi değiştirip komutu exec gnome-session yapınca startx ile gnomeye de girebiliyorum,fakat normal olarak açılmıyor..

Sorunu şu şekilde atlattım fakat hala çözülmüş sayılmaz.

Sanırım sorun GDM ve KDM İle alakalı.

Sormak istediğim,nomodeset'i noacpi olarak değiştirdim,bu değişim doğru mu ?
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

if

Catalyst kurulumu için vikiyi kullan: https://wiki.archlinux.org/index.php/AMD_Catalyst
Başlamayan servislere, journal çıktılarına ve giriş ekranı yöneticisi kayıtlarına baktın mı?

iceboy

Alıntı yapılan: if - 21 Haziran 2014 - 10:48:05
Catalyst kurulumu için vikiyi kullan: https://wiki.archlinux.org/index.php/AMD_Catalyst
Başlamayan servislere, journal çıktılarına ve giriş ekranı yöneticisi kayıtlarına baktın mı?

Evet baktım. gdm kayıtlarında hiçbir hata görüntülenmeyince bende gdm yi devre dışı bırakıp slim i etkinleştirdim başlangıçta.

Slim hiçbir hata vermeden açıldı.

Wikideki verdiğin sayfaya bakmıştım hocam kurulumdan önce,fakat açıkça belirticem hiçbirşey anlamadığım için eski kurulumu yaptım bende.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

heartsmagic

nomodeset neden şart ki? noacpi de nomodeset'in muadili değil zaten. Eğer bir sorunun yoksa sistemde iki parametreyi de kullanman gerekmiyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

iceboy

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Haziran 2014 - 15:33:52
nomodeset neden şart ki? noacpi de nomodeset'in muadili değil zaten. Eğer bir sorunun yoksa sistemde iki parametreyi de kullanman gerekmiyor.

Şöyle bir uyarı var wikide,o yüzden ekledim ben parametreyi

Disabling kernel mode setting is important, as the driver doesn't take advantage of KMS yet. If you do not deactivate KMS, your system might freeze when trying to switch to a TTY or even when shutting down via your DE.
To disable kernel mode setting, add nomodeset to your kernel parameters.

if

heartsmagic

nomodeset olayı kafamı karıştırdı benim. Orada çekirdekteki bir meseleden bahsedilmiş, eğer böyleyse bizde neden şart değil? Diğer dağıtımlarda durum nasıl acaba?

iceboy

Alıntı yapılan: if - 21 Haziran 2014 - 15:49:19
Slim kullanınca açılıyor mu artık?

Slim ve Cdm ile açılıyor.

Fakat gdm ve kdm başarısız oluyor hocam.

Ben cdm ile çözdüm sorunu fakat çözüldü olarak işaretleme konusunda tereddütte kaldım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Haziran 2014 - 18:22:37

Alıntı yapılan: heartsmagic - 21 Haziran 2014 - 15:59:08
nomodeset olayı kafamı karıştırdı benim. Orada çekirdekteki bir meseleden bahsedilmiş, eğer böyleyse bizde neden şart değil? Diğer dağıtımlarda durum nasıl acaba?

Diğer dağıtımlar derken arch tabanlı dağıtımları kastediyorsanız,ben onlara hiç bulaşmam bu günden sonra.

Zira onları kurunca,sanırım yine ati kaynaklı olarak sistem ya hiç açılmıyor,ya x çalışmıyor,yada deli gibi ısınıyor.

Openbox masaüstü kullanann arch tabanlı bir dağıtım deneyeyim dedim,bin pişman oldum.

Bu diğer dağıtımlarda donanımı otomatik algılayıp,bu algılanan donanıma göre sürücü kurulumu yapan scriptler var.Fakat benim için ve okuduğum kadarıyla daha birçok kullanıcı için sağlıklı sonuç vermiyor bu scriptler.

Bu yüzden sıfırdan kurulum yapıp,herşeyi elle girmek daha iyi eğer arch kullanacaksak.

Birde benim donanımım sıkıntılı; işlemci amd,sistemde 2 tane radeon kart var biri 6650G diğeri 7670M. Ben bu donanımla ne ubuntuda,ne elementaryde stabil bir kullanım yakalayamadım. açık-kapalı bütün sürücüleri denememe rağmen. Dağıtımlarla alakalı değil tabiki bu,amd nin desteğinin yetersizliği ile alakalı,özellikle de 2012 sonrası çıkan kartlarda.

heartsmagic

Hayır, arch tabanlı dağıtımları sormuyorum. Arch'ın wiki'sinde diyor ki nomodeset şart zira çekirdekten ötürü. Çekirdek hepimizde ortak, özelleştirmeleri ayrı ancak orada olmayan bir destekten bahsediliyor. Merakım bu yönde benim.

if

Arch vikisi her zaman doğru söylemeyebiliyor:)
Benim anladığım şu: Çekirdek öntanımlı olarak "kernel mode setting"i kullanıyor fakat çekirdeğin bunu kullanması kapalı kaynak sürücülerin kendi "mode setting"lerini kullanmasından dolayı bir anlam ifade etmiyor. Ayrıca kimi zaman kms kullanımı kapalı kaynak sürücü kullanıldığında sorun çıkartabiliyor, bu yüzden kapatın.
Arch genelde çekirdeği öntanımlı ayarlarıyla sunuyor. Ubuntu çekirdeğe kendi yamalarını katabiliyor. Belki bundan dolayı nomodeset çekirdek parametresinin kullanımı bir soruna yol açmıyor Ubuntu'da.
Ben Arch'da şöyle bir sonuç alıyorum:

zcat /proc/config.gz | grep -i kms
CONFIG_DRM_KMS_HELPER=m
CONFIG_DRM_KMS_FB_HELPER=y
CONFIG_DRM_I915_KMS=y

heartsmagic

Aynı sonucu alıyorum:
cat config-3.13.0-29-generic | grep -i kms                                                                                               
CONFIG_DRM_KMS_HELPER=m
CONFIG_DRM_KMS_FB_HELPER=y
CONFIG_DRM_I915_KMS=y

Biraz bakındım da çıkamadım işin içinden :) Ubuntu için KMS konusu pek işlenmemiş bir yerlerde, en yakın Debian'ı buldum:
https://wiki.debian.org/KernelModesetting

Orada da her ikilik sürücüler için durum anlatılmamış. Fakat garip bir şekilde ATI ve Intel sürücüleri (açık olanlar) için çekirdek imajlarında etkin olmadığını, sonradan modül olarak eklendiğini söylemiş. Ubuntu'da en azından modül ayarı var mı yok mu bilemiyorum ama modprobe.d altında ilgili eklemeler yok.

ATI ve ikilik sürücüler konusu ayrı bir durum ama KMS açıksa ve ikilik sürücüler kuruluyorsa aynı uyarıyı bizim tarafın da yapması gerekiyor gibi geliyor bana. Arkada başka özelleştirmeler varsa bilemiyorum tabi.

Neyse, çok önem arz eden bir mesele değil, merak etmiştim sadece :)