[Çözüldü] Netbook Ekran Parlaklığı Sorunu

Başlatan kindly34, 20 Haziran 2014 - 18:07:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kindly34

"lspci | grep -E "VGA|3D" "

:~$ lspci | grep -E "VGA|3D"
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Atom Processor D4xx/D5xx/N4xx/N5xx Integrated Graphics Controller (rev 02)
:~$

"ls /sys/class/backlight/"

:~$ ls /sys/class/backlight/
acpi_video0  intel_backlight
:~$

Uyguladığım çözüm;
sudo touch /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf
sudo gedit /usr/share/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf

Section "Device"
        Identifier  "card0"
        Driver      "intel"
        Option      "Backlight"  "intel_backlight"
        BusID       "PCI:0:2:0"

EndSection

Yukarıdakileri yaptıktan sonra sorun çözülüyor, ekran parlaklığı ayarlanıyor ama diyelim ki ekran parlaklığını %60 yaptım ve bilgisayarı yeniden başlattım, parlaklığı en sonada getirsen %60 dan fazla olmuyor.Ne zaman ki parlaklık en sonda iken yeniden başlatınca o zaman en yüksek parlaklık değerini elde ediyorum ama parlaklık %40 ve ya %60 farketmez bilgisayarı yeniden başlatınca en son parlaklık değeri %40 ve ya % 60 daki gibi karanlık ekran oluyor.

if

20-intel.conf dosyası olmadan acpi_backlight=vendor ya da video.use_native_backlight=1 çekirdek önyükleme seçeneğiyle başlatınca ekran parlaklığını değiştirebiliyor musunuz?

kindly34

Alıntı yapılan: if - 21 Haziran 2014 - 10:55:14
20-intel.conf dosyası olmadan acpi_backlight=vendor ya da video.use_native_backlight=1 çekirdek önyükleme seçeneğiyle başlatınca ekran parlaklığını değiştirebiliyor musunuz?

"acpi_backlight=vendor" ekleyince parlaklık değişiyor ama yukarıda anllattığım şekilde.
" video.use_native_backlight=1" ekleyince parlaklık değiştirilemiyor.

if

kindly34

if

kindly34

if

acpi_osi='!Windows 2012' çekirdek parametresiyle başlatınca durum nedir?

kindly34

Alıntı yapılan: if - 23 Haziran 2014 - 00:55:29
acpi_osi='!Windows 2012' çekirdek parametresiyle başlatınca durum nedir?

Grub ekranında 'acpi_osi='!Windows 2012'' bu şekilde ekledim,Çift tırnak ve bazı tuşlar çalışmıyor.Türkçe karakter sorunu oluşuyor.Klavyedeki tuşa basınca başka karakterler çıkıyor.Ancak yazdığım şekilde (tek tırnak içinde) ekleyebildim, ondada yine parlaklık ayarı yapılamıyor.

if

Başka da bir çözüm bulamadım. Daha güncel bir çekirdek kurmayı denenyebilirsin.

kindly34

Alıntı yapılan: if - 23 Haziran 2014 - 14:31:01
Başka da bir çözüm bulamadım. Daha güncel bir çekirdek kurmayı denenyebilirsin.

Teşekkürler hocam, baya ilgilendiz. Bilgisayarın ekran kartı "Intel GMA 3150" sorunu oluşturan bu kartın uyumsuzluğu diye düşünüyorum.Windows 7 kullanırkende parlaklık sorunu vardı.Windows 8 de düzeltilmişti.Şuan sadece Ubuntu kullanıyorum, parlaklık şuan o kadar önem ârz etmiyor, düzeltilmesini beklerim.

if

Rica ederim. Peki, BIOS güncellemesi mevcut mu bilgisayar için?

kindly34

Alıntı yapılan: if - 23 Haziran 2014 - 20:48:34
Rica ederim. Peki, BIOS güncellemesi mevcut mu bilgisayar için?

BIOS son sürüm zamanında güncellemiştim, birde şöyle bir şey var; Ubuntu 12.04.4 sürümünde ekran parlaklığı sorunsuz çalışıyordu, 14.04 kurmadan önce denemiştim.

if

Çekirdek veya ekran kartı sürücüsüyle alâkalı olabilir. Daha güncel bir sürümünü deneyebiliriz her ikisi için de.

kindly34

Alıntı yapılan: if - 23 Haziran 2014 - 22:51:26
Çekirdek veya ekran kartı sürücüsüyle alâkalı olabilir. Daha güncel bir sürümünü deneyebiliriz her ikisi için de.

Çekirdeği 3.16-rc6'ya yükseltince sorun çözüldü.
Çekirdeği kendimiz elle yükseltince bir güvenlik açığı oluşturur mu?

if

kindly34

Alıntı yapılan: if - 21 Temmuz 2014 - 22:56:59
@kindly34, hayır oluşturmaz.

Teşekkürler, ilgilendiğiniz için."Çözüldü" olarak etiketliyorum.

if