Asus F3E Series Ekran Işığı Sorunu

Başlatan eminux, 30 Ekim 2008 - 00:07:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eminux

Arkadaşlar;
Forumun altını üstüne getirdim ama ufak bir sorunum var ve kendi başıma bir çözüm bulamadım.
Notebook'umda açılışta bios bölümündeki LCD Power Management kısmında LCD Saving [ Disable ] olarak yapıp LCD ışığını en üst seviyeye çektim. Fakat ne zamanki GDM yüklenmeye başlasın ve ekrana gelsin login kısmı (yani x window başladığında) LCD %10 olarak başlıyor.
Bu arada login kısmında LCD kısayolları çalışmıyor ctrl+alt+f1 yapıp konsoldan parlaklığı arttırsam da tekrar x window'a geçtiğimde durum aynı kalıyor.

Ve login olduktan sonra kısayol tuşlarıyla LCD parlaklığını %100 yapıyorum. Bu beni çıldırtacak hergün aynı işkenceyi çekiyorum.

x'in başlangıç ayarlarını felan da kontrol ettim fakat bulamadım nasıl yapacağımı :(
Ekranın parlaklığının hiç ama hiç değişmemesini istiyorum. Bunu nasıl yaparım??

eminux@tux:~$ sudo cat /proc/acpi/video/VGA/LCDD/brightness
levels:  15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1 0
current: 0

eminux

yani aklıma birkaç yöntem geliyor ama bi script yazıp her saniye kontrol ettirmek gibi.
mesela

if (level < 15) {
  echo 15 > /proc/acpi/video/VGA/LCDD/brightness
}

gibi.
Çözüm önerisi olanlar önerilerini paylaşırsa sevinirim.

erginemr

Merhaba,

Sizin sorununuz şu ecnebi başlıkta tartışılmış ve çözüme kavuşmuş:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=5929116

Buna göre takip etmeniz gereken adımlar şunlar:

1. Şu komutla, bu değerin tutulduğu süreci (prosesi) bulun:
sudo find /proc -name brightness -type f -print | grep LCD
Anladığım kadarıyla, siz bu sanal dosyayı (gerçekte aktif süreci) zaten bulmuşsunuz: /proc/acpi/video/VGA/LCDD/brightness

2. Her ihtimale karşı, mevcut GDM giriş ayar dosyasının (/etc/init.d/gdm) bir yedeğini alın:
sudo cp /etc/init.d/gdm /etc/init.d/gdm.yedek

3. Şu komutla, /etc/init.d/gdm dosyasını düzenlemek üzere açın:
gksudo gedit /etc/init.d/gdm

4. Dosya içinde "start-stop-daemon" sözcüğünü arattırın. İlk bulduğunuz satıra gidin (yak. 65.-67. satır, Gnome editörün sağ alt kısmında satır numarası yazıyor olmalı):
Alıntı Yapstart-stop-daemon --start --quiet --oknodo --pidfile $PIDFILE --name gdm $SSD_ARG -- $CONFIG_FILE >/dev/null 2>&1 || log_end_msg 1

5. Bu satırın en sonuna gidin, Enter'a basarak yeni bir satıra geçin ve bu yeni satıra:
Alıntı Yapecho -n 100 > Parlaklığa_Ait_Dosya
ibaresini ekleyin. Tabii Parlaklığa_Ait_Dosya yerine, yukarıda bulduğunuz dosya ismini ekleyin. Sizin durumunuzda;
Alıntı Yapstart-stop-daemon --start --quiet --oknodo --pidfile $PIDFILE --name gdm $SSD_ARG -- $CONFIG_FILE >/dev/null 2>&1 || log_end_msg 1
echo -n 100 > /proc/acpi/video/VGA/LCDD/brightness

6. Dosyayı bu haliyle kaydedip kapatın. Sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

Olur da bu işlemler sonrasında GDM ekranı açılmazsa, yaptığımız işlemi geri almak için:

1. Ctrl+Alt+F1-6 ile altı sanal terminalden birine geçin, kullanıcı adınız ve şifrenizle metin ekranına giriş yapın.

2. Şu komutla GDM programını durdurun:
sudo /etc/init.d/gdm stop

3. Aldığınız GDM ayar dosyası yedeğini geri yükleyin:
sudo cp /etc/init.d/gdm.yedek /etc/init.d/gdm

4. Şu komutla GDM'i yeniden başlatın:
sudo /etc/init.d/gdm start
ya da bilgisayarı yeniden başlatın.

eminux

erginemr dostum ilgin için çok tşk;
tüm adımları rahatlıkla yaptım. fakat aynı problem devam etmekte. Ben birkaç başlık daha araştırdım fakat henüz bir sonuca varamadım.
araştırmalara devam ediyorum, ulaştığım noktayı burada paylaşacağım.

erginemr

Ehh üzüldüm, ve şaşırdım; zira bu çözüm o başlıktaki pek çok kişinin derdine derman olmuş...  :(

O zaman bu başlık siz meseleyi çözene kadar açık kalsın...