Programlama Teknikleriniz Nedir ?

Başlatan bekdemir, 13 Haziran 2014 - 16:48:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bekdemir

Arkadaşlar ben programlamaya yeni başladım sayılır, biraz bir şeyler öğrenir gibiyim merak ettiğim şey program yazmakla içli dışlı olan arkadaşların programı nasıl yazdıkları.

Yanlış anlaşılmasın şu programlama dili nasıl yazılır diye sormuyorum. Yani direk klavyeden komutları tek tek mi giriyorsunuz (komutların ilk harflerini girdiğimizde komut listeleri oluşuyor farkındayım) yoksa belli kalıpları bir not defterine kaydedip oradan kopyala yapıştır mı yapıyorsunuz?

Yani seri program yazma teknikleriniz nelerdir ?
derin olan kuyu değil,kısa olan iptir.

berkayaslan

Her program için farklı kodlar gerekir. Bu yüzden hazır şablon gibi bir şey görmedim ben ..  ???

Eğer arayüzlü programlar yapılacaksa bu işleri kolaylaştırmak için çeşitli programlar vardır. Qt Designer, Microsoft Studio, Glade v.b.

Genelde hızlı programlama yapmak için gelişmiş IDE'ler kullanılır. Hangi dili öğreniyorsunuz acaba? Sanırım derlenen dillerden değil?
İf you wanna be the best, You must SMURF something. :)

91011

Çok büyük projeler yapmadığım için herhangi bir kopyala yapıştır olmuyor. Yaptığım en büyük şey .net te bir obisis sitemi yapmıştık 500 satır felan tuttu, ekle düzenle sil gibi kısımlar ve fakülte bölüm listeleme işlemleri öğrenci ve öğretim üyesi panelinde  de olduğu için kopyalama yapmıştım.

Bunun dışında bir projede elektrikçi bir arkadaş vardı onun bilgisayarında bir sürü kütüphane  vardı C ile ilgili , kendi sınıflarını da yapabilirsin.

Bunlar çok da gerekli değil bence kodlamayı bildiğinde problem yok ne zamanki aynı şeyleri yazmaktan sıkılırsın o zmnn böyle şeyler yapabilirsin.

Senin için daha da önemlisi öğrenmekten ziyade proglama mantığı, bir dili bilebilirsin ama sana birşeyler söylendiğinde: "hmm evet şuraya bir if atarım bir sayaç yaparım .. while koyarım ..vsvs"  aklından böyle şeyler geçmiyorsa problem var demektir buna dikkat et.
Tanrı konuşmaz, şeytan fısıldar...

ekremsenturk

Şimdiye kadar, önce ana işlemi denedim ve ardından ek işlevler ve güzelleştirmeler (optimsazyon) ile devam ettim. Progragramlarım Animasyon'lardan ibaret ve tekniğimi ilerletmek amacından öte bir hedefim yok. Sadece, bayramlık veya tebrik amaçlı uygulamalarımda biraz anlamlı şeyler yapmaya çalışırım. Gedit ve Terminal, tercihim. Kendi çabamla başarmak, her zaman birincil tercihim. Kopyala yapıştıra pek sıcak bakmam. Delikanlılığı bozar.