[Çözüldü] Ubuntu 140.4 için harddiskte yer ayarlama

Başlatan MaRZoCHi, 11 Haziran 2014 - 15:08:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MaRZoCHi

Merhaba,

Daha önceden ubuntu için bilgisayarda yer ayırmıştım ve muhtemelen 13.04 sürümü kuruluydu fakat kullanmadığım için alanının yeterli olup olmadığını bilmiyordum. Bir siteden bakarak alanları oluşturmuştum.

Şimdi 14.04 ile büyük ölçüde Windows'tan Ubuntu'ya geçiş yaptım fakat ayırdığım alan yeterli gelmiyor.

Az önce "433.8 MB yer kaldı diye uyarı aldım"

Şimdi takas alanı vb. işlemler için oluşturduğum alanları kullanarak yer açabilirmiyim bunu öğrenmek istiyorum. En azından 1-2 ay SSD alana kadar idare edebilecek şekilde yer açabilirsek çok güzel olur. Yeniden kurmak istemiyorum sürekli. Programları vs. ayarlayıp öğrenene kadar 2-3 kez sıfır kurulum yaptım.

Bu konuyu da okudum: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43760.0

Disk yönetiminden her alan için bilgileri tek resime ekledim.
Çözümleriniz veya fikirleriniz için teşekkürler...

[eklenti yönetici tarafından silindi]

siberoloji

sda5 takas alanı çok büyük olmuş. Ram miktarının iki katı diye tavsiye ettikleri için sanırım.
sda6 sda5'in hemen sağında. Sizin sisteminiz aslında sda8 içerisinde kurulu. Onunda sağında sda7 var.
Şimdi;
1. sda8 bölümünü sda6'yı silerek sola doğru genişletirseniz işletim sisteminizin başlangıç sektör adresi değişeceği için GRUB başlatıcı sisteminizi bulamayacaktır. Bu sizin boot repair yapmanızı gerektirir. Aynı durum, takas alanı olan sda5'i küçültüp buradan alacağınız 4 GB ile sda6'dan alacağınız alanın tamamını sda8'eklemek istersek de geçerli. Yyine sda8'in başlangıç sektör adresi değişecek (sola kayacak) ve bu da GRUB başlatıcının Ubuntu'yu görmemesine ve boot-repair yapmanızı gerektirecektir.
2.sda8'in hemen sağındaki sda7'yi silip Ubuntu bölümü sda8'i oraya doğru genişletebilirsiniz ve sda8'in başlangıç sektör adresi değişmediğinden grub sorunsuz işletim sisteminizi başlatır ancak sda7 zaten az bir miktar yer sağlayacağı için sizi ne kadar idare eder bilemem.
3. TAVSİYE;
Genişletilmiş alanı biraz büyütelim. (DATA alanını küçültmek gerekecek)
Disk bölümlerini ilerde anlatmaya çalışacağım gibi ayarlayalım.
Bu işi bir kez yapalım ve SSD almasak da yıllarca yeni Ubuntu yüklesek bile /home dizinimiz aynen kalsın.
Ha gayret diyerek son kez kurulum yapalım.

Karar sizin. Ben ona göre, ne yapmak gerektiğini anlatmaya çalışayım.

MaRZoCHi

Cevap için çok teşekkürler.

sda6'dan 4GB almak benim için yeterli olacaktır.

sda6 bölümünü yani takas alanını etkisizleştirip, sildim. Şimdi yeni bölüm oluşturma aşamasındayım.

Fakat yanlış birşey yapıyorum galiba. Bu işlem bilgisayar açık olduğundan olmuyo olabilir diye düşündüm.

Boot-Repair için bilgi edindim. Bilgisayarı yeniden başlatıp boot-repair yapmadan önce bu alanı oluştursam olur mu?

siberoloji

:(
Lütfen bilgisayarınızı kurulum CD/DVD ile başlatın ve Dene seçeneği ile Ubuntu canlı sistemi (Ubuntu Live) başlatın. Böylece diskinizde kurulu ubuntu sistem bölümü kullanımda olmayacak ve boyutu değiştirilebilir hale gelecektir. Bu işlemleri canlı sistemde gparted ile de yapabilirsiniz. Boyut ayarlama bitince aynı sisteme boot-repair kurmadan önce terminalde
sudo update-grub2
komutunu veriniz. Sanırım bu komut grub u güncel işletim sisteminizin sektörüne güncelleyecektir. Başlatmada sorun olursa yine canlı cd ile açıp boot-repair yapabilirsiniz.

MaRZoCHi

Şuan PC'de GParted programı açık.

Yaptığım işlemler şunlar ( Daha sonra soracaklar için... )

1) Ubuntu'yu da flash bellek kullanarak yüklemiştim. Aynı şekilde flash bellek ile "Dene" seçeneği seçerek açtım.
2) Ubuntu açıldıktan sonra "GParted" programı yüklü olarak geliyor. GParted programını açtım
3) Belirttiğim sda5 (8.2 GB'lık) yani takas alanını sildim.
4) Yerine 4 GB'lık bir takas alanı oluşturdum. ( Format: linux-swap )
5) Daha sonra sda7 (299 MB) bölümünü sildim.
6) 4.adımdan sonra yaklaşık 4.3 GB bir biçimlendirilmemiş alan oluştu, ardından 5.adım ile bu alan ~4.5 GB bir alan oluştu.
Sonraki adıma geçmeden bir açıklama :
Alanı genişletmek için yaptığım araştırmada, yapılacak işlemin şu şekilde olacağını okudum.
1.mesajdaki eklentideki sıralama şöyle:

sda5 - sda6 - sda8 - sda7 ( Ubuntu sda8 e kurulu, 5.adımda sda7 silindi, 4.adımda sda5 silindi )
sda5 - BOŞ - sda6 - sda8 - sda7 - BOŞ

Bu sıralama ile sırayla alanları kaydırarak yapmak gerekiyormuş. Alanları koli olarak düşünün, gerekli alanı oluşturmak için öndeki arkadaki kolileri itmeniz gerekiyor gibi...

7) sda6'yı sda5'ten kalan 4.2 GB lık alan kadar kaydırdım.

sda5 - sda6 - BOŞ - sda8 - sda7 - BOŞ

Daha sonra sda7'yi sağa kaydırıp alanı  arttırdım ( +299 MB ).
sda5 - sda6 - BOŞ - sda8 - sda7

Sonra sda8'i sola kaydırarak oluşan 4.5 GB'lık alanı tamamen sda8'e eklemiş oldum.
sda5 - sda6 - sda8 - sda7

--------
Grub2 güncelleme için

sudo update-grub2 kodu çalışmadı.

Boot-repair'i deniyorum.

Yardımlarınız için çok teşekkürler... siberoloji.

siberoloji

MaRZoCHi

Son olarak;

grub'un silinmesi nedeniyle "no such partition.... grub rescue" hatası aldım.

LiveCD olarak önce "lilo" yükleyip ardından grub'u yükledim ve şimdi sorunum çözüldü.

Artık alanım 4.5 GB daha fazla :D SSD alana kadar çok rahat idare eder.

Tekrar teşekkürler @siberoloji, gerçekten çok yardımcı oldunuz ve bişeyler öğrendim sayenizde...

siberoloji