[Çözüldü] Ukopp kullanımı

Başlatan Altaylardan_Gelen_Atlı, 07 Haziran 2014 - 15:53:57

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Altaylardan_Gelen_Atlı

Üstadlar saygılar;
ubuntu yazılım merkezin de  ukopp ( Ortam doğrulaması ile tam ve güncellenen yedekleme ) hakkında bilgi rica edeceğim
forum da * bir şey bulamadım ve dil sorunu nedeniyle acabalarım var

saygılar
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

siberoloji

Ukopp; tam [1] veya arttırımlı [2] yedeklemelerinizi istediğiniz bir USB cihazına yapmanızı sağlayan bir programdır.
Artırımlı yedeklemede sadece değişiklik olmuş dosyaları kopyaladığından oldukça hızlıdır.
[1]: Dosyaların "tarih, boyut ve versiyon" bilgisine bakılmadan tüm dosyalar her saferinde yedeklenir.
[2]: İlk yedekten sonra sadece ilk yedekte bulunup da değişienler ve ilk defa yedeklenecekler, ilk yedek dosyasına ilave olarak yedeklenir.
geri yükleme, ilk yedeklemenin geri yüklenmesi ve teker teker tüm arttırmların üstüne tekrar bina edilmesiyle yapılır. Yedekleme hızlıdır ancak geri yükleme yavaştır.

Altaylardan_Gelen_Atlı

üstadım tamam buraya kadar anlaşılıyor...
benim meramım kullanım yani tek lisanlı bir vatandaş olmam nedeniyle yapılması gerekenleri kavrayamamak mantık yürütmekte bir yere kadar
detaylı bir kullanım rica etmiştim.... sistemi fazla kurcaladığım için yedek bir kenarda hazır bulunsun

saygılar

heartsmagic

Sistemde kurulu olan Deja-dup'ı kullanmaman için bir neden var mı? "Yedeklemeler" isimli uygulama ile ulaşabilirsin kendisine.

ukopp içinse, uygulamayı kurdun mu? Muhtemelen belleği bağlıyorsun, "target" kısmından gösteriyorsun. İstiyorsan bellek yerine dizin de olabiliyor. /media/falanca/yedek gibi. Bellek istiyorsan listeden seçebilirsin: /dev/sdb1 gibi. Dikkatli ol seçerken, tutup başka yere yazıp da verilerini silmesin. Gerçi bilmiyorum üzerine mi yazar, biçimler mi yazar.

"mount" dediği hedef belleği bağlama işlemi. "edit job" dersen nereyi yedekleyeceğini görebilirsin, varsayılan olarak ev dizinini yedekliyor. Alttan "browse" dersen nereyi yedekleyeceğini de ayarlayabiliyorsun. "verify method"u açıklamış @siberoloji. "full" dersen tam yedek alır, "incremental" dersen artırımlı yedek alır. "run job" dersen de yedeği başlatır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Altaylardan_Gelen_Atlı

@ heartsmagic üstad Deja-dup konulu ilgili yazınızda belirtilen ;

'' Ancak ben ek yapayım, 12-13 yılı aşkın Linux tecrübemde hiç bu türde yedekleme yapmadım. Bizim tarafta bir şeyin bozulup da geri getirilemeyecek hâle dönmesi çok olası değil. Çok ama çok nadiren olabilir böyle bir şey. Uygulamaların bozulması yeniden yükleme gerektirmez, sistemin bir yerinin bozulması da yeniden yükleme gerektirmez. Bu alışkanlıkları ben biraz Windows'tan gelmeye bağlıyorum ne yazık ki. Yeterli tecrübeye ulaşıldığında bir şeyler bozulsa bile rahatlıkla sorun çözülebilir çoğu zaman. ''

açıklayıcı cevabınız konuyu kapatmama sebebiyet vermiştir, bilgilendirmeleriniz için sağolunuz.

saygılar

heartsmagic

Nereye yazmışım ben onu :) Eğer Deja-dup ile ev dizinindeki dosyaların yedeği için yazmışsam yanlış yazmışımdır, fakat onun için yazdığımı sanmıyorum. Ev dizinindeki bazı dosyaların yedeklenmesi makul bir şey, sonuç olarak yedekleme demek garanti altına almak demek bazı şeyleri. Örneğin üzerinde çalıştığın dosyalar vardır, sen ne olur ne olmaz diyerek yedek almak istiyorsundur. Fakat tüm dosyaları tek tek denetlemeyeyim, sadece değişenler yedeklensin diyorsundur. Bu durumda yedekleme yapılabilir elbette. Ben bu sözleri başka bir şey için yazdığımı düşünüyorum. 

Başlığı buldum:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42271.0

Deja-dup için yazmamışım onu, sistemin tümden yedeğini alma konusu için yazmışım ki zaten o konu Deja-dup ile yapılmaz. 
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Altaylardan_Gelen_Atlı

konu anlaşılmıştır @ heartsmagic üstad

ilgi ve destek için sağolunuz

if

Çözüldü ise: cozuldukonusu