ubuntu 14.04 LTS aşırı yavaş çalışma problemi

Başlatan _KlinK_, 06 Haziran 2014 - 22:24:20

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

_KlinK_

öncelikle ubuntu ailesine yeni katılan biri olarak herkese merhebalar.
masaüstü bilgisayarıma kurduğum ubuntu 14.04 lts sürümünün aşırı derecede yavaş çalışması nedeniyle, forumlarda birçok arama yaptıktan sonra konu açmış bulunmaktayım. yavaş çalışma sebebinin kurulum hatası mı yoksa sistem yetersizliği mi olduğunu çözümleyemediğimden lubuntu, xubuntu ve buna benzer hafif yazılımlardan hangisini kurmam gerektiğini bilemiyorum.
ayrıca kurulum yaparken, kurulumun sonuna doğru 'yeniden başlat' dedikten sonra kurulum cd'sini cd rom'um otomatik olarak dışarıya verdi ve kernel panic - not syncing hatası (hatanın çeşidini bilmiyorum) vererek sistemi yeniden başlattı.
sistem donanımlarım:
amd athlon 2500+
256x2 dual ram
asus a7n8x-x anakart
ati radeon his excalibur 128 mb 128 bit ekran kartı
seagate 40 gb barracuda (sanırım ide) primer master olarak bağlı ve seagate 80 gb barracuda (sanırım ide) primer slave olarak bağlı harddisk.
samsung super writemaster dvd writer
kurulumu 40 gb'lık harddisk'e yaptım. takas alanı 535 mb, genişletilmiş bölüm ise 535 mb gözükmekte. 80 gb'lık harddiskimi de kurulumdan sonra ntfs dosya sistemi olacak şekilde ubuntu ile biçimlendirdim (bağlanmamış olarak görünmekte).
detay verebilmek adına bu kadar uzun yazdım. sistem o kadar ağır ki örnek olarak ubuntu seçkesinden (masaüstü simgelerinden en üstteki) arama yapılacak olan yere 'sürücü' kelimesini yazmak 85-90 saniye gibi bir zaman aldı. bunun gibi birçok işlem yaparken de (aynı anda değil) çok yavaş çalışmakta.
bu konuda yardımcı olabilecek herkesin görüşlerine ihtiyacım var.
sonradan yazmayı unuttuğumun farkına vararak eklemek istediğim, bilgisayarı sadece internette gezinmek (sosyal medya ve video siteleri) için kullanmayı düşünüyorum. zaten bu sistemle oyun moyun hak getire :D

if

512 MB RAM Ubuntu için yeterli değil. Lubuntu kullanmanızı tavsiye ederim.

meda

Elementary OS ile şansını dene.Takas alanını 4GB olarak ayarlarsan eminim ki performans konusunda sıkıntın kalmayacak.Benzer bir durumu arkadaşın bilgisayarında yaşamıştım belki sanada sağlar.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

_KlinK_

@ if
@ shadow
verdiğiniz tavsiyeleri anlık olarak görmüştüm fakat iki gündür pc'deki başka bir problem ile uğraşmaktan yanıtlayamadım. sistemime sırasıyla elementary os, xubuntu ve lubuntu kurmayı planlıyorum. (deneme yanılma amaçlı :D) edindiğim tecrübeleri bu konu üzerinden (sakıncası yoksa) paylaşacağım. en azından benim ki gibi düşük sistemlere sahip olup da bu türevleri kullanmak isteyen kişiler tarafından bir fikir oluşturur.
ilginiz için teşekkür ederim.
edit:
elementary os dağıtımını, dört defa deneme sonucunda sistemime kurmayı beceremedim. :D xubuntu ve lubuntuyu sırasıyla sisteme kurdum ve tercihim lubuntu'dan yana oldu. bilgisayarım eskiye kıyasla çok daha hızlı (diğer işletim sistemine göre). kurulumlar; dağıtımların 14.04 lts sürümlerinin, iso dosya kalıpları ilgili sitelerden indirilerek cd-r ve dvd-r'lara yazdırılarak yapıldı.
yaşasın linux ;)

heartsmagic

Geri bildirim için teşekkürler. Esasında genel sorun çözülmüş, fakat yeniden kurulum olduğu için etiketlemeyelim.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.