Ubuntu Grub Ekranı

Başlatan SvSGEn, 22 Ekim 2008 - 13:51:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SvSGEn

Merhaba.
Benim sorunum maalesef biraz karışık bir durum umarım yardımcı olabilirsiniz.
Bilgisayarımda 2 adet HDD var. Hem XP hem de Ubuntu kullanmak istiyorum ve bilgisayarımın disk yönetimini şekilde sunuyorum.

Evet bilgisayarımın disk yönetimi XP'den aldığım şekliyle yukarıdaki gibidir. Hangi bölümlerde neler olduğunu da üzerine yazdım.
Şimdi benim sorunum şu. Bilgisayarımı çalıştırdığımda boot için HDD seçiliyken açılışta Error 17 GRUB hatası veriyor. Ancak bilgisayarımı bios'ta boot bölümünden CD seçerek başlatırsam ve cd-rom'a windows xp cd'si yerleştirirsem grub ekranım sorunsuz şekilde geliyor ve hem Ubuntu'ya hem de XP'ye rahatça geçiş yapabiliyorum. Bir nevi resmen Windows XP cd'sine bağımlı kalmış durumdayım.
Görünene göre benim şahsi fikrim (çok fazla da anlamam bu işlerden ama) grub ekranından seçim yapınca herhangi bir sorun olmadığına göre 2 sistemimde de bir sıkınyı yok gibi. Sorun grub ekranından önce windows xp cd'si her ne yapıyorsa orda gibi görünüyor.

Yardımlarınızı bekliyorum. Umarım konuyu yanlış yere açmamışımdır...
Ne Mutlu TÜRK'üm Diyene !!!

eldirr

Grub ayarlarınızda bir karışıklıktan dolayı bu tür bir hata alıyorsunuzdur büyük ihtimalle.

Ubuntu'ya giriş yaptıktan sonra /boot/grub/menu.lst dosyanızı ve 'fdisk -l' komutunun çıktısını buraya ekleyebilirseniz eğer sabit disklerin tanımlanması ile ilgili bir sıkıntı olup olmadığı konusunda yorum yapabiliriz.

SvSGEn

Fdisk -l çıktısı da bu.

Disk /dev/sda: 80.0 GB, 80026361856 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x3f0a3f09

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1        4462    35840983+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            4463        9728    42299145    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5            4463        9728    42299113+   7  HPFS/NTFS

Disk /dev/sdb: 80.0 GB, 80026361856 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 9729 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0xfceffcef

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1               1        5099    40957686    7  HPFS/NTFS
/dev/sdb2            5100        8453    26941005    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sdb3            8454        9608     9277537+  83  Linux
/dev/sdb4            9609        9729      971932+  82  Linux swap / Solaris
/dev/sdb5            5100        8453    26940416    7  HPFS/NTFS

SvSGEn

Bir sorun görünmüyor mu?

SvSGEn

Yardımcı olabilecek bir arkadaş yok mu? :-[

btermeli

merhaba,

Genel forumda buldugum cozum;
Alıntı Yap
1. Enter BIOS
2. Make sure all HDD's are detected.

* *Take note of (write down) the current settings just in case you need to set things back later**

3. Search for the HDD that has Ubuntu installed and set its MODE to AUTO (not LBA, large, or normal)
4. Also, if you have this option available, set TYPE to USER, but don't change any of the figures that were automatically detected.
5. And you are done!

Just in case this doesn't work, then:
6. Set all drives to TYPE --> USER and MODE --> AUTO (not LBA, large or normal)

Turkcesi:

1) Bios'a gir.
2) Tum sabit disklerin tanindigindan emin ol.

**TUM SABIT DISK AYARLARINI BIR KAGIDA YAZ KI SONRADAN GERI DONMEK ISTERSEN**

3)Ubuntunun kurulu oldugu sabit disk bul ve onun MODE kismini AUTO yap.(LBA, large veya normal DEGIL)

4) Ayrica istersen bu sabit diskin  TYPE secenegini USER olarak degistir, ama diger otomatik secilen ayarlarin hicbirini degistirme.

5)Kaydat, cik ve yeniden baslat.

6)Eger calismazsa tum sabit disklerin TYPE secenegini  --> USER ve MODE scenegini --> AUTO yapip tekrar deneyin.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

SvSGEn

O zaman yukarıdaki çıktılarda bir sorun görünmüyor öyle mi?

Bedreddin

Bir sorun göremedim çıktılarda. Çok deneyimli değilim, söylediğimi onaylayan bir cevap gelmeden güvenme yine de. :)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

SvSGEn

Alıntı yapılan: btermeli - 24 Ekim 2008 - 15:35:38
merhaba,

Genel forumda buldugum cozum;
Alıntı Yap
1. Enter BIOS
2. Make sure all HDD's are detected.

* *Take note of (write down) the current settings just in case you need to set things back later**

3. Search for the HDD that has Ubuntu installed and set its MODE to AUTO (not LBA, large, or normal)
4. Also, if you have this option available, set TYPE to USER, but don't change any of the figures that were automatically detected.
5. And you are done!

Just in case this doesn't work, then:
6. Set all drives to TYPE --> USER and MODE --> AUTO (not LBA, large or normal)

Turkcesi:

1) Bios'a gir.
2) Tum sabit disklerin tanindigindan emin ol.

**TUM SABIT DISK AYARLARINI BIR KAGIDA YAZ KI SONRADAN GERI DONMEK ISTERSEN**

3)Ubuntunun kurulu oldugu sabit disk bul ve onun MODE kismini AUTO yap.(LBA, large veya normal DEGIL)

4) Ayrica istersen bu sabit diskin  TYPE secenegini USER olarak degistir, ama diger otomatik secilen ayarlarin hicbirini degistirme.

5)Kaydat, cik ve yeniden baslat.

6)Eger calismazsa tum sabit disklerin TYPE secenegini  --> USER ve MODE scenegini --> AUTO yapip tekrar deneyin.

Valla burda anlatılanları denemek için bios'a girdim ama zaten söylenilen ayarlar geçerliydi. Yani benim bir değişiklik yapmama gerek kalmadı.
Gerçekten çok ilginç ve numunelik bir durumum var sanırım. Ne yaptıysam, ne ettiysem başaramadım. Resmen xp cd'sine bağımlı durumdayım.

SvSGEn

MxBlast programıyla çözmeye çalıştım ve harddisk'i fabrika ayarlarına döndürdüm. Sorunum düzeldi.

heartsmagic

Keşke nerelerde değişiklik olduğunu bilebilsek. Gözüne çarpan bir değişiklik mevcut mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

SvSGEn

Değişiklik derken? İşlemden sonra harddiskim sanki sıfır aldığım gibi oldu. Özellikle sesi neredeyse tamamen kesildi.

heartsmagic

BIOS bölümündeki bir değişiklikten bahsediyorum.

SvSGEn

Dediğim gibi BIOS'ta bahsedilen ayarlardan farklı bir değişiklik göremedim. Yani belirtildiği gibiydi tüm ayarlar.

heartsmagic

O zaman belirli bir çözüme ulaşamadık demek ki.
Neyse ki sen sorununu çözmüşsün.

SvSGEn

Evet köklü bir çözüm oldu biraz uğraştırdı ve uzun sürdü ama çözüldü ve kurtuldum. Artık ubuntu'ya biraz zor ısınırım gibi.

heartsmagic

Alıntı yapılan: SvSGEn - 27 Ekim 2008 - 22:53:48
Evet köklü bir çözüm oldu biraz uğraştırdı ve uzun sürdü ama çözüldü ve kurtuldum. Artık ubuntu'ya biraz zor ısınırım gibi.

Ben yanlış mı anladım? Sorun çözüldü ve Ubuntu açıldı diye anlamıştım ben.

Bedreddin

Arkadaş sabitdiskinin "tamamına" format atmış hocam ne çözümü :) Ben olayın Ubuntu'yla ilgili olduğunu sanmıyorum gerçi.
      bu hasret bizim!

Felâsife

Alıntı yapılan: Verbatim - 28 Ekim 2008 - 18:03:27
Arkadaş sabitdiskinin "tamamına" format atmış hocam ne çözümü :) Ben olayın Ubuntu'yla ilgili olduğunu sanmıyorum gerçi.
Yok Ubuntuyla ilgili değil,

Bu olay mbr nin kendisin de olan bir sorun, dolayısıyla mbr'ye ne Linux ne de Windows yazılamıyor, yazılsa bile düzgün işlemiyor.
Sadece boottable veya LiveCD lerle açılıyor.
Yoksa HDD den direk açılamıyor.

Neyse bu olayın benim bildiğim ve deneyerek bulduğum 2 çözümü var.
Fabrika formatı veya hiren's boot cd nin içinde ki Antivirüs programlarından birini kullanmak.
@SvSGEn bizim Doctus forumun da açtığı konuda "HDD ye Fabrika formatı" attırırarak çözdürmüştük :)

Tekrar etmem gerekirse bu durum Ubuntuyla alâkalı bir durum değil, HDD nin kendinden kaynaklanan bir sorun :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

Bedreddin

Hiren's Boot CD'nin adının geçmesi güzel oldu. Benzer sorunlar yaşayanlar faydanabilecekler artık :) Faydalı bilgi için teşekkürler @mono.
      bu hasret bizim!

teneke

Arkadaş başında adı geçen işletim sistemıne baştan WUBİ  ile ubuntuyu kursa bu sorunu yaşamazdı  galiba.