Windows 8 Yanına Ubuntu Kurmak

Başlatan harun128, 18 Ekim 2013 - 23:10:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

harun128

Merhaba arkadaşlar hp pavilion g7 2210 st bir laptopum var 70 gb boş alanım var ve disk biçimlendirilmemiş ntfs felan değil buraya ubuntu kurmak istiyorum ancak disk UEFI modunda.  Herkes kurarsan sıkıntı çıkabiliceğini windowsun çalışmıyacağını söylüyor ki doğruda söylüyrolar bir kere denemiştim ve windows boot bozuldu sonradan repair ettim. Herneyse ben hem windows 8 hemde ubuntuyu uefili bilgisayara nasıl kurabilirim lütfen yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim 1 aydır araştırıyorum.

burk

@harun128 hangi konuları incelediniz? Birçok anlatım mevcut, örneğin;
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Windows'un_yan%C4%B1na_Ubuntu_kurmak
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=UEFI_modunda_Ubuntu_kurulumu

Ayrıca yaşadığınız sorun neydi?

harun128

ne yalan söylüyüm windowsun çökmesinden korkuyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 18 Ekim 2013 - 23:41:31

arkadaşlar kuranlar elvet vardır ben ilk defa kurucam uefi bilgisayarım war ve windows 8 kullanıyorum nasıl kurabilirim kısaca açıklarsanız gerçekten çok seviniirm

umutubuntu

Açıklama istemişsiniz ama @burk'un mesajınıza verdiği yanıtta linkler verilmiş onlara baktınız mı?

harun128

Baktım ilkini nasıl kurulcuağını bliyorum ancak uefi denilen olayı bir türlü anlıyamadım nelere dikkat etmeliyim neler yapmalıyım kurduktan sonra bilgisayar açılırken nasıl işletim sistemi seçicem. Bu olay kendiliğindenmi olucak vb şeyler.

heartsmagic

@harun128, kaynakta birçok yöntem var, okuyup karar verip anlamadığın hangisi? Sana uyan senaryoyu seçip deneme yapmadan kimse net olarak ne olabileceğin söyleyemez. Foruma bakarsan sorun yaşayanlar da var, yaşamayanlar da.

Disk madem sıfır, Windows 8'i sen mi kuracaksın? Hangi kipte kuracaksın? Bunlara karar verdin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

harun128

Arkadaşlar windows 8 i çok önceden kurdum. Ve dün karar verdim ubuntuyu kurucam diye 13.04 64 bit versiyonunu indirdim yüklerkebn windows 8 in yanına kur seçeneğini işaretledim zaten boş bir disk vardı. Yükledi ve ubuntu açıldı. ancak bilgisayarı kapattığımda ubuntu felan gelmedi ekrana direk windows 8 açılıyor.  Ubuntu yok meydanda.

burk

Anlatımlardan hangisini denediniz @harun128? Ayrıca açılışta grub menüsünü görmek için; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=13415.0

harun128

Arkadaşlar ben tam olarak anlıyamadım doğrusu masaüstü bilgisayarıma sorunsuz kurdm tek seferde ancak yeni aldığım laptopa kuramıyorm  gup menusu çıkmıyor en başta.

heartsmagic

Windows 8 hangi kipte kuruldu? Wiki'de buna göre anlatımlar değişiyor.

harun128

meda

harun128 bence maceraya iyiden iyiye hazır olmalısın.Sebebi ise varsayalım ki Win 8 kurdun.Sistemler arası geçişte HDD okuma problemleri oluyor.Biraz daha net olarak ifade etmek gerekirse Win 8 kapatıp Ubuntu'ya geçtiğinde sistem açılmıyabiliyor.Tekrar Win 8 geçtiğinde HDD sorunsuz şekilde çalışıyor.Ansızın bir gün Win 8 C veya D ... bölümlerini biçimlendiriyim mi ? diye soruyla karşılaşabilirsin. Win 7 kullanmanı tavsiye ederim.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

heartsmagic

@harun128, Wiki'mizdeki UEFI kurulumuna baktın mı?

@shadow., bir miktar yanlış yönlendirme oluyor bu şekilde söyleyince. Bahsettiğin mesele Windows'un kendisini tam anlamıyla kapatmayıp uykuya yatırmasından kaynaklanıyor ve çözümü de mevcut. Kısacası sistemin tam kapatılması durumunda söylediğin sorunlar yaşanmaz. Tabi sorun bizim tarafa ait değil bu ayrı bir mesele.

meda

heartsmagic Win 8 hızlı açılabilmek için uykuya yatırıyor fakat sistemler arası geçişte bi önceki iletimde bahsettiğim hatalar meydana gelebiliyor.Bahsettiğim HDD okuma hatasını yaşadım.Bundan ders alarakta şu an sadece Ubuntu kurulu HDD ikincil bölümü ext4 olarak formatında kullanıyorum.Amacım arkadaşa işin sadece kurulumla bitmeyeceğini anlatmaktı.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

heartsmagic

Fakat diyerek bağladığın cümledeki sorunun nedeni bağlanan ilk öbek zaten :) Uykuya yatırma yoksa sorun yok, uykuya yatırma varsa sorun var demektir. Benim düzeltmedeki amacım durumun bizlik olmadığını açıklamak ve bunun esasında bir macera olmadığını aktarmaktı.

Mirkan

Bende windows 8 kullancısıyım denemediğim yöntem kalmadı usb boot, dvd boot ve güvenli mod,first mod bir çok şeyi iptal edip aktif edip tekrar tekrar denedim ama bir sonuç alamadım kurulumu gerçekleştiremedim.

Ubuntu ekranı geliyor mor şekilde klavye ve çöp adam resmi :) orada bekliyor yaklaşık 15 dakika felan ardından sonu root$ şeklinde biten bir cümle ile karşılaşıyorum olmuyor daha ilerisine gitmiyor first bootda yaptım bunu çünkü uefi modda görmüyor.

Başarmış birisi varsa bende öğrenmek isterim nasıl yaptıklarını.
Bilgi deneyimden gelir: Bilgi malumat değildir. Bilmenin tek yolu deneyimlemektir.

Albert Einstein

heartsmagic

@Mirkan, senin kendine ait bir başlığın var zaten, bence oradan devam edelim.

Mirkan

Bilgi deneyimden gelir: Bilgi malumat değildir. Bilmenin tek yolu deneyimlemektir.

Albert Einstein

harun128

Arkadaşlar ben windows 8 in yanıan ubuntu kurdum ubuntuyu kurduktan sonra windows 8 ekrana hiç gelmiyor direk ubuntu açılıyor. Ben başlangıçta win8 ve ubuntu seçeneklerinin olmasını istiyorum. Sanırım bu sorun bilisayarım uefi olmasından akynaklanıyor.

TA7R

Windowsun yanına Ubuntu kurmak , kur kaldır işleri esnasında kolayca hata yapılmasına neden oluyor ve sonuçda windows da zarar görüyor bu işten.
Acilen windowsa girmek istediğinizde ubuntu grup menüsü can sıkıyor ,zaman kaybı oluyor.
Ben harici bir diske Ubuntu kurdum ,rahat ettim , grubu da harici diske kurdum . Diskin usb fişini çektim mi windowsun ubuntudan haberi yok , alakası yok . Usb hdd yi bağlayıp harici diskten boot edince buyurun ubuntu bilgisayara . Adeta 2 ayrı bilgisayar gibi ... Hem Hdd yi çıkartıp başka makineye bağladım mı o da ubuntu oluveriyor ( işlemcileri intel = intel  veya amd=amd ) olmak koşuluyla ... Bu yöntemi tavsiye ederim ,en sıkıntısızı bu .

if

Alıntı yapılan: harun128 - 04 Haziran 2014 - 15:03:45
Arkadaşlar ben windows 8 in yanıan ubuntu kurdum ubuntuyu kurduktan sonra windows 8 ekrana hiç gelmiyor direk ubuntu açılıyor. Ben başlangıçta win8 ve ubuntu seçeneklerinin olmasını istiyorum. Sanırım bu sorun bilisayarım uefi olmasından akynaklanıyor.

Windows üzerinden gücenli önyüklemeyi kapatın.

sudo fdisk -l
sudo blkid
sudo update-grub2

çıktısını buraya geçin.