[Çözüldü] Ubuntu Kişiselleştirilmiş Live Cd Oluşturma

Başlatan heyy_gs, 02 Haziran 2014 - 17:31:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heyy_gs

Arkadaşlar hepinize merhaba....
Görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle konuyla alakalı gerek forumda gerekse internet ortamında konuların mevcut olduğunu bildiğimi bilmenizi istiyorum. Maalesef mevcut konularda başarıya ulaşamadım(En azından çabaladığım kadarıyla).

Sorunuma gelecek olursak... Ubuntu cd/dvd im kurulurken gerek güncelleştirmeleriyle gerekse işime yarayan programlarla beraber kurulmasını istiyorum. Remastersys önerileri olacaktır. 2 çeşit hatayla karşılaştım programla. 1.si aldığım live cd 4gb tan büyük olduğu için imaj dosyası oluşturulmuyor. 2. hata çok fazla program kurmayıp imaj oluştuğunda gerek kurulum yapmaya çalışırken gerekse live cd olarak kullanmaya çalışırken giriş ekranı geliyor ve kullanıcı adı ve parola soruyor. Ne denediysem giriş ekranını geçemedim. Gerek youtube da gerek internetteki konularla çalışmalarım sonuç vermedi.

İkinci olarak "ubuntu-defaults-builder" kullanmayı denedim. Synaptic paket yöneticisinden ve Ubuntu yazılım merkezinden ayrı ayrı yükledim fakat bir türlü çalıştırmayı beceremedim. Çok aramama rağmen olayı çözebilmiş değilim.

Son olarak "Ubuntu Customization Kit" programını yazılım merkezinden yükledim. Çalıştırdım Ubuntu 14.04 isosunu seçtim ve çıkarma işlemini yaptı. Konsol ekranına kadar geldim güncellemeleri yaptım, programları kurmaya çalıştım(nedenini bilmiyorum ama başarılı olamadım) ve sonuç yine hüsran. Oluşan live cd yi sanal makinede kurunca yine güncellemelerin yüklenmesi gerektiğine dair bir uyarı aldım(güncellemeleri yüklemiştim oysa ki).

Sorunum ve uygulamaya çalıştığım yöntemler bunlar arkadaşlar.

Sizden ricam çok özelleştirme gerekli değil sadece güncellemeleri ve programları oluşturabilleceğim cd üzerinden internet bağlantısı olmadan yüklemek istiyorum. Bunun için önerebileceğiniz bir program var mı acaba??....

if

Cd oluşturdunuz, yüklediniz, güncelleme yaparken hata mı verdi?

heyy_gs

Alıntı yapılan: if - 02 Haziran 2014 - 20:59:32
Cd oluşturdunuz, yüklediniz, güncelleme yaparken hata mı verdi?

Hayır. "Ubuntu Customization Kit" programı yanlış anlamadıysam çalışma mantığı iso dosyasını açıp içine eklemeleri yapıp tekrar bir iso dosyası oluşturmak mantığıyla çalışıyor. Bende programla açtım isoyu dilleri seçtikten sonra wine programları falan silinsin mi olayını geçtikten sonra 2 seçenek geldi. 1.si komut satırını açıyor diğeri iso dosyasını tekrar oluşturuyor. Komut satırını açtım update ve upgrade komutlarıyla açılan isonun içine güncelellemeleri yükledi(200 mb civarı). Normalde yeni kurulmuş ubuntu 14 ün istediği güncelleme kadarını. Sonra programları yüklemeye çalıştım ama hata verdi. Fazla kurcalayıp işleri iyice karıştırmadan iso dosyasını oluşturdum. Sanal makinede denediğimde hiçbir güncelleme yüklü gözükmüyordu. Yine aynı miktar güncelleme yüklememi isteyen bildirim aldım. Açıkçası biraz çıkmazdayım.

if

Burda[1] güncel bir anlatım var. libfribidi-bin ve synaptic paketlerini kurun. Güncelleştirme ve ek uygulama yüklemelerini Synaptic üzerinden gerçekleştirin.

[1] http://www.linux.com/learn/tutorials/739139-roll-your-own-customized-ubuntu-with-uck

heyy_gs

En kısa sürede deneyip sonucu bildiririm. Tavsiyeniz için teşekkürler.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 03 Haziran 2014 - 07:15:12

Hocam en son böyle bir duruma kadar gelebildim. Sağ üstteki pencere ile ne yapabileceğim konusunda hiçbir fikrim yok. Alttaki pencerede ise paket yöneticisi seçeneği yok gördüğünüz gibi. Konsolu seçiyorum konsol açılıyor ama hiçbir programı yükleyemiyorum.

if

Sol üstteki pencereyle işiniz yok sanırım. O sadece yapılan işlemleri göstermek adına açılmış gibi. Sağ üstteki pencereden seçtikleriniz yükleniyor mu? Yüklendikten sonra o pencereyi kapatıp devam diyebilmeniz gerek.

heyy_gs

Alıntı yapılan: if - 03 Haziran 2014 - 13:44:57
Sol üstteki pencereyle işiniz yok sanırım. O sadece yapılan işlemleri göstermek adına açılmış gibi. Sağ üstteki pencereden seçtikleriniz yükleniyor mu? Yüklendikten sonra o pencereyi kapatıp devam diyebilmeniz gerek.

Sağda ki pencereden programları seçtim, tamam dedikten sonra terminalde bir liste çıktı ve seçilen programların başka programlarla çakışacağı ne yaptığımı bilmiyorsam devam etmemem gerektiğiyle alakalı bir ileti çıktı.

if

Neler seçtiniz ve çakışacak uygulamalar hangileriydi?

heyy_gs

Çok fazla uygulama vardı bilmiyorum. İsterseniz uyguladığım adımlardan biraz bahsedeyim. UCK programını açıyorum iso seçme bölümüne kadar olan kısımları normal şekilde seçiyorum. iso dosyasını seçtikten sonra şifremi solda açılmış olan konsola giriyorum yazılar akmaya başlıyor(büyük ihtimal iso dosyasını çıkarıyor). Resimde alttaki pencere gelince ayrı bir terminal açıyorum ve "tasksel" komutunu giriyorum yönetici olarak(Büyük ihtimal UCK ya bağlıyor yeni açılan terminali). Sonra sağdaki pencere geliyor. Ve benim bu pencerede hangi programı seçmem gerektiği konusunda hiçbir fikrim yok  ;D  Çakışacağını söylediğim programlarda masaüstleri hariç(xubuntu kubuntu lubuntu vsvs) bütün programları seçmiştim.

if

Synaptic neden gelmiyor bir fikrim yok. UCK'yi uçbirimden sudo komutuyla başlatınca Synaptik görünüyor mu? Yani "Run package manager" geliyor mu?

heyy_gs

Emin olmak için önce yüklemeye çalıştım zaten yüklü dedi. Çalıştırmak istediğimde komut bulunamadı diyor.  :(

root@engineer:/home/engineer# apt-get install uck
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
uck zaten en yeni sürümde.
Bunları düzeltmek için 'apt-get -f install' komutunu çalıştırmanız gerekebilir:
Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
evolution-indicator : Bağımlılıklar: evolution ama kurulmayacak
evolution-plugins : Bağımlılıklar: evolution (= 3.10.4-0ubuntu1) ama kurulmayacak
E: Karşılanmamış bağımlılıklar. 'apt-get -f install' komutunu paket seçeneği vermeden deneyin (ya da bir çözüm belirtin).
root@engineer:/home/engineer# uck
'uck' komutu bulunamadı, şunu mu demek istediniz:
'ucf' paketinden 'ucf' komutu (main)
'ick' paketinden 'intercal' komutu (universe)
'suck' paketinden 'suck' komutu (universe)
'ucc' paketinden 'exult-studio' komutu (multiverse)
uck: komut bulunamadı

if

heyy_gs

Alıntı yapılan: if - 03 Haziran 2014 - 15:32:35
sudo -H /usr/bin/uck-gui

Bu hatayı verdi. Normal kullanıcı olarak başlatmam gerekiyormuş.

if

Normal kullanıcı olarak başlatıp uygulama kurma adımında sadece kullanmak istediklerinizi kurun. Taskel size önerileri sunabilir ama onları kurmak zorunda değilsiniz.

heyy_gs

"tasksel" komutunu verdikten sonra direk onaylayıp geçmem mi gerekiyor?

Edit: Yazım hatası

if

tasksel'i siz başlatmayacaksınız, "run console application" dedikten sonra çıkan pencereden gereklileri yükleyin sadece. Oradaki bilmediğiniz paketleri yüklemeyin. İsterseniz hiç bir şey yüklemeyin.

heyy_gs

"Run console aplication" dediğimde gelen ekran ve program kurmaya çalıştığımdaki aldığım hata.

if

Yazılım kaynaklarından "universe" deposunun açık olduğundan emin olun.

heyy_gs

Hocam uck terminalinden "software-properties-gtk" komutunu verdim sağdaki pencere açıldı ama universe olan 2. satırın tikini koyyorum otomatik tekrar kaldırıyor?? :(

if

UCK içinden değil, normal olarak açmanız gerek yazılım kaynaklarını.

heyy_gs

if

@heyy_gs, siz Ubuntu canlı cd/usb'sini özelleştirmek istiyorsunuz değil mi?
Kurulu Ubuntu'dan bir .iso yapmak değil?

heyy_gs

Aynen öyle. iso kalıbını özelleştirmek istiyorum. Aslında bir yol buldum gibi. Sanal makinaya 12.04 sürümünü kurdum ve ubuntu builder i başarıyla yükledim. Şuan üzerinde çalışıyorum. Gelişmeleri bildiririm. Yardımlarınız için teşekkürler.  :)

heyy_gs