Amd raedon 7670m çalışmıyor

Başlatan Acracotoxin, 02 Haziran 2014 - 13:42:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Acracotoxin

* 0. 00:01.0 AMD Radeon HD 7660G
  1. 01:00.0 AMD Radeon HD 7600M Series

* - Default adapter

PowerXpress: Integrated GPU is active (Power-Saving mode).

dediğiniz komutlarla boş bir ekran açıkdı oraya verdiğiniz komutları girdim ve bilgisayarı yeniden başlattım

if

xorg.conf ayarlarıyla 7600M'yi öntanımlı kart yapmaya çalıştım, gördüğünüz gibi hâlâ diğeri öntanımlı görünüyor. Anlayacağız bu öntanımlı kartı seçmek bizim yapabileceğimiz bir şey değil. İsterseniz en son xorg.conf ile devam edersiniz isterseniz de sudo rm /etc/X11/xorg.conf
sudo cp /etc/X11/xorg.conf.bak /etc/X11/xorg.conf
komutları ardından amdconfig ile oluşturulan ayarlara dönersiniz.

Ha, şimdi aklıma geldi; Amd ayar yöneticisinden kullanılacak kartı şeçtikten sonra ayarları kaydet diyor muydunuz?
LC_ALL=C sudo amdcccle ile açabilirsiniz.

Acracotoxin

Ayarları kaydettim bu arada herşey için teşekkürler forumda sizin gib insanların olması ne güzel.İnşallah bi şekile çözerim tekrar windowsa dönmek istemiyorum

janparey

Alıntı yapılan: Acracotoxin - 02 Haziran 2014 - 19:41:41
Böyle bi dosya yada dizin yok diyor
cat: /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch: Böyle bir dosya ya da dizin yok

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Haziran 2014 - 19:43:23

@if, ilk önce erişim engellendi dedi sonra root olarak denedim böyle b dizin yok dedi
bu komuttan önce
sudo su
sonra
cat /sys/kernel/debug/vgaswitcheroo/switch
şeklinde denerseniz şöyle bir çıktı alacaksınız
0:IGD:+:DynPwr:0000:00:01.0
1:DIS: :DynOff:0000:01:00.0

tabi açık kaynak sürücü kullanıyorsanız. Daha ayrıntılı bilgi için buraya.

if

Alıntı yapılan: Acracotoxin - 03 Haziran 2014 - 19:52:59
Ayarları kaydettim bu arada * her şey için teşekkürler forumda sizin gib insanların olması ne güzel.İnşallah bi şekile çözerim tekrar windowsa dönmek istemiyorum

Rica ederim @Acracotoxin. Sizin gibi arkadaşların sorununu çözünce ben de seviniyorum. Üstüne teşekkür şerbet oluyor:)
İllâ tek kart kullanacağım diyorsanız BIOS ayarlarına girip harici kartın kapatılıp kapatılmadığına bakabilirsiniz. Şu an çıktılardan harici ve dahili kart arası geçiş yapabildiğimiz görülüyor.

Acracotoxin

@can_66 çıktı alamadım sanırım açık kaynak olarak yüklü değil. Açık kaynak olarak nasıl yükleyebilirim?

Acracotoxin

@if bilgisayarı dediğiniz gibi açık kaynak sürücüler ile tekrar kurdum fakat bilgisayar açldığı zman parola ekranından sonrası gelmedi. ctrl+alt+f2 yardımıyla @can_66 'nın dediği çıktıları elde ettim fakat

glxinfo | grep "OpenGL renderer"kodundan: 
Error: unable to open display hatasını aldım.

if

ctrl+alt+f2 >
sudo service lightdm stop
sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-video-ati
sudo apt-get install --reinstall libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
sudo service lightdm start

Acracotoxin

@if hala açılmadı ve hala aynı hata mevcut

janparey

Alıntı yapılan: Acracotoxin - 04 Haziran 2014 - 12:10:57
@if bilgisayarı dediğiniz gibi açık kaynak sürücüler ile tekrar kurdum fakat bilgisayar açldığı zman parola ekranından sonrası gelmedi. ctrl+alt+f2 yardımıyla @can_66 'nın dediği çıktıları elde ettim fakat

glxinfo | grep "OpenGL renderer"kodundan:
Error: unable to open display hatasını aldım.
Bunları sırayla deneyebilirs misin?
sudo rm /etc/X11/xorg.conf
sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-core libgl1-mesa-glx:i386 libgl1-mesa-dri:i386 libgl1-mesa-glx:amd64 libgl1-mesa-dri:amd64
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg
sudo reboot

Acracotoxin

@can_66 hocam açık kaynak kodlu driverler ile bilgisayarı açamayınca amd'nin kendi driverlerini geri yükledim. Neden çalışmadılar anlamadım

janparey

açık kaynak sürücüyü purge işleminden sonra sadece 32bit paketler kurulmamış olabilir. sistemin büyük ihtimalle 64bit diye düşündüm. birde eğer amd sitesinden indirdiğin sürücüyü yüklediysen ondan sonra açık kaynaklı olana geçmek için bu sürücünün kendi kaldırma komutunu kullanarak kaldırman lazım.yoksa sorun çıkarabiliyor.

Acracotoxin

Tamam amd'ninkileri kaldırabilirim fakat 64 bit olanı nasıl kuracam (sistem 64 bit)

janparey

amd sürücüsünü run dosyası ile kurduysan, şu şekilde kaldırman gerekecek.
sudo sh /usr/share/ati/amd-uninstall.sh
daha sonra bir önceki mesajımda belirttiğim şekilde açık kaynaklı sürücüyü kurmayı dene bir istersen.

Acracotoxin

Anladım fakat açık kaynak sürücüyü 64 bit olarak nasıl kurmam gerektiğini tarif ederseniz çok yardımcı olmuş olursunuz

janparey

işte yazdığım komut mesa ve diğer paketlerin hem 32 hem 64 sürümlerini çekip kuruyor.

iceboy

Aynı kartı kullanıyorum bende,yani laptopumda harici olarak 7670M var,ayriyetten birde sistemde 6670m var işlemcinin üzerinde.

Yani sistemimiz tamamen aynı sayılır,sadece sizin işlemci üzerinde gelen kartınız farklı.

Yapmanız gereken öncelikle Ubuntuda yüklü gelen,veya yüklü değilse kendinizin de yükleyebileceği ''addictional drivers'' i kurun.

Sonra bu yazılımı çalıştırıp,en alttaki fglrx-updates (Yani açık kaynak kodluyu değil,sahipli amd sürücüsünü kuracaksınız) versiyonunu kurun,yani bu seçeneğe kurup aktif et diyeceksiniz.

Dediğimi yaptıktan,yani amd nin kendi sürücüsünü kurduktan sonra ;

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42160.0 bu başlığı inceleyin,aynı sorundan muzdariptim bende.

Çıktılarınızı inceledim,bir kez aktif etmişsiniz. (High performance mode yazan harici Grafik kartı yani 7670M)

7670m için açık kaynak kodlu sürücüyü kesinlikle tavsiye etmem bu arada.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

janparey

Alıntı yapılan: iceboy - 04 Haziran 2014 - 19:45:01
Aynı kartı kullanıyorum bende,yani laptopumda harici olarak 7670M var,ayriyetten birde sistemde 6670m var işlemcinin üzerinde.

Yani sistemimiz tamamen aynı sayılır,sadece sizin işlemci üzerinde gelen kartınız farklı.

Yapmanız gereken öncelikle Ubuntuda yüklü gelen,veya yüklü değilse kendinizin de yükleyebileceği ''addictional drivers'' i kurun.

Sonra bu yazılımı çalıştırıp,en alttaki fglrx-updates (Yani açık kaynak kodluyu değil,sahipli amd sürücüsünü kuracaksınız) versiyonunu kurun,yani bu seçeneğe kurup aktif et diyeceksiniz.

https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=42160.0 bu başlığı inceleyin,aynı sorundan muzdariptim bende.

Çıktılarınızı inceledim,bir kez aktif etmişsiniz. (High performance mode yazan harici Grafik kartı yani 7670M)

hocam arkadaş x.org dosyası ile ekran kartı değiştirmiş. eğer her seferinde bunu yapacaksa büyük eziyet. çünkü oyun oynanmadığı zaman kapatılması lazım.kendi sistemim için konuşuyorum harici gpu devrede olduğu zaman uçak gibi çalışıyor.

iceboy

Alıntı yapılan: can_66 - 04 Haziran 2014 - 19:54:05
Alıntı yapılan: iceboy - 04 Haziran 2014 - 19:45:01

hocam arkadaş x.org dosyası ile ekran kartı değiştirmiş. eğer her seferinde bunu yapacaksa büyük eziyet. çünkü oyun oynanmadığı zaman kapatılması lazım.kendi sistemim için konuşuyorum harici gpu devrede olduğu zaman uçak gibi çalışıyor.

Bende de aynı ekran kartı var,harici GPU devredeyken oyun oynamazsam fan dahi çalışmıyor hocam.Tabi benim söylediklerim amd nin kendi sürücüsü kurulu ise geçerli.
I'm tired, boss. Tired of being on the road, lonely as a sparrow in the rain. I'm tired of never having a buddy to be with, to tell me where we's going to, coming from or why. Mostly, I'm tired of people being ugly to each other. I'm tired of all the pain I feel and hear in the world every day. There's too much of it...

Acracotoxin

@iceboy bu şekildemi?
sudo amdconfig --px-dgpu 
PowerXpress: Discrete GPU is selected (High-Performance mode), please restart Xserver(s) for changes to take effect!

iceboy

Alıntı yapılan: Acracotoxin - 04 Haziran 2014 - 20:08:47
@iceboy bu şekildemi?
sudo amdconfig --px-dgpu 
PowerXpress: Discrete GPU is selected (High-Performance mode), please restart Xserver(s) for changes to take effect!

Evet bu komut harici kartın çalıştığını gösteriyor.Bilgisayarı yeniden başlattığınızda veya xorg ortamını yeniden başlattığınızda artık siz tekrar değiştirene kadar hep harici kart aktif kalacaktır.

Acracotoxin

Anladım @iceboy, @if ile daha önce böyle bişey yapmıştık fakat anlamadığım nokta amd catalyst control centerde hala 7660g seçili gözüküyor