Çalışan İşletim Sistemleri(Live CD)'ni USB'den başlatma hakkında sorunlar

Başlatan serguzestefe, 01 Haziran 2014 - 12:25:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

serguzestefe

Öncelikle çalışan işletim sistemi Live CD demektir. Live CD .iso formatı CD'ye yazdırılır ve CD'den çalışacak hale getirilir. Bunu dilersek CD'ye değil flash diske yazdırarak sistemi USB'den çalışacak şekle getirip aynı sonucu alabiliriz.

Ubuntu'nun 14.04'ten önceki sürümlerinde .iso dosyaları flash diske yazdırılığında kurulum yapmadan çalışmıyordu diye biliyorum. Yani çalışan işletim sistemi özelliği yoktu galiba. 14.04 ile bu destek de gelmiş sanırım.

Ayrıca windows'un normal .iso dosyalarını flash diske yazdırdığımızda windows flash disk üzerinden çalışmıyor değil mi? Ama çalışan .iso (live cd) formatı bulursak çalışıyor.

(Yukarıdaki tespitlerim deneme yanılma yöntemiyle keşfettiklerim yanlışım varsa düzeltin)

Ubuntu 14.04 hiç bir boot programına ihtiyaç duymadan direkt olarak cd'ye yazar gibi usb'ye yazdırıp pc'yi usb'den başlatak sağlıklı bir şekilde kullanabiliyoruz. Bire bir bunu denedim.

Lakin Ubuntu üzerinden çalışan bir Windows 7(live cd) .iso dosyası ile Ubuntu 14.04'ü,  Unetbootin, Yumi programlarıyla Windows üzerinden de  Xboot ve diğer bir sürü multiboot programı kullanmama rağmen ikisini birlikte boot edemiyorum. Ne yaptıysam pc'nin usb'den açılışında boot ekranında 2 seçenekli (Win7 ve Ubuntu) olarak çalışır vaziyete getiremedim. Boot ekranında seçenekli hale getirdiysem de bir takım hatalar yüzünden  Windows 7 çalışmadı ama Ubuntu her seferinde çalıştı. Her defasında Windows'u başlatmak başarısızlıkla sonuçlandı. Sadece Furus ile Win7'yi çalıştırabildim ama Furus multiboot programı olmadığı için bu sefer de yanına Ubuntu'yu entegre edemedim. Yani Windows tek başına flash disk üzerinde çalışıyor ama her hangi bir multi boot programıyla yanına Ubuntu'yu koyduğumda çalışmıyor.

Yapmaya çalıştığım şey mümkün olmayabilir bilgi eksiğim olabilir. Yukarıdaki tespitlerimin doğruluğu yanlışlığı konusunda bilgi verirseniz takıntımdan kurtulacağım.

matrax_41

Ubuntu'da live cd özelliği uzun süredir bulunuyor.

Diğer konuda daha önce görmemiştim ama arama yaptığımda aşağıdaki yazılım çıktı karşıma deneyebilirsin.

http://www.sarducd.it/downloads

serguzestefe

Alıntı yapılan: matrax_41 - 01 Haziran 2014 - 16:20:00
Ubuntu'da live cd özelliği uzun süredir bulunuyor.

Diğer konuda daha önce görmemiştim ama arama yaptığımda aşağıdaki yazılım çıktı karşıma deneyebilirsin.

http://www.sarducd.it/downloads

Evet haklısın live cd özelliği Ubuntu'da uzun süredir bulunuyormuş. Çok merak ediyorum Ubuntu nasıl bir işlevsellikle Live Cd özelliğini barındırırken Windows türevi sistemlerde bu olmuyor?

aksuugur76

İlginç gelecek belki ama benim bir fikrim var.Multiboot la falan uğraşmaya gerek kalmayabilir.Usb belleğinizi Gparted benzeri programla ikiye bölüp birine Windows u diğerine Ubuntu'yu yazdırabilirsiniz.Daha sonra bilgisayarı usb den açarak  her iki çalışan sistemlere ulaşabilirsiniz.

serguzestefe

Alıntı yapılan: aksuugur76 - 02 Haziran 2014 - 20:47:22
İlginç gelecek belki ama benim bir fikrim var.Multiboot la falan uğraşmaya gerek kalmayabilir.Usb belleğinizi Gparted benzeri programla ikiye bölüp birine Windows u diğerine Ubuntu'yu yazdırabilirsiniz.Daha sonra bilgisayarı usb den açarak  her iki çalışan sistemlere ulaşabilirsiniz.

Peki boot ekranında pc bana hangi işletim sistemini seçeceğime nasıl karar verecek ya da mantıken oldu diyelim mutlaka hangi işletim sistemini görürse onu başlatmaz mı pc?

umutubuntu

Anladığım kadarıyla herhangi bir USB diskte hem Ubuntu hem Windows kurup çalıştırmak istiyorsun ya da her ikiside USB diskte canlı olarak bulunsun istiyorsun.

Canlı olarak çalıştırmak için Windows'un desteği yok ama yazılımla canlı çalışabilen kalıp hazırlanabildiğini görmüştüm bir yerlerde. Ve bildiğim kadarıyla bir işletim sistemini canlı olarak çalıştırmak için USB diske sadece bir sistem oluşturulabiliyor.

Diğer mesele USB diske işletim sistemi kurulabilir ama en basitinden Windows 7'nin kurulduğunda 25 gb gibi devasa bir alan kapladığını düşünürsek nitekim 32 gb kapasiteli USB disklerde mevcut ama her iki işletim sistemini kurmak oldukça zor olacaktır. Daha yüksek kapasiteli harici mekanik USB disklere kolaylıkla yapılabilir ve böylece bilgisayar dahili yerine harici bir diskten başlatılabilir. 

Yine de elimde yüksek kapasiteli parmak disk var ona kurmak istiyorum diyorsan önce Windows sonra Ubuntu kurmanı önerebilirim ama sonucu kestiremiyorum.

serguzestefe

Alıntı yapılan: umutubuntu - 03 Haziran 2014 - 11:28:01
Canlı olarak çalıştırmak için Windows'un desteği yok ama yazılımla canlı çalışabilen kalıp hazırlanabildiğini görmüştüm bir yerlerde. Ve bildiğim kadarıyla bir işletim sistemini canlı olarak çalıştırmak için USB diske sadece bir sistem oluşturulabiliyor.

Windows sürümlerinde usb ya da cd den çalışan platformlar için Live Cd formatında .iso dosyaları mevcut. Bunlar bizim bildiğimiz Ubuntu gibi cd'den ya da flash diskten çalışabilen fakat normal masaüstü ya da notebook'ta kullandığımız türde windows sürümleri değil. Dolayısıyla flash diske ben Live Cd formatında yalnızca bir flash diskte bir işletim sistemi olmak üzere Ubuntu, Windows 7 ya da Windows XP kurabiliyorum. Ama mesela 3 işletim sistemi aynı flash diskin içine kuramıyorum.

aksuugur76

Alıntı yapılan: serguzestefe - 02 Haziran 2014 - 23:07:21

Peki boot ekranında pc bana hangi işletim sistemini seçeceğime nasıl karar verecek ya da mantıken oldu diyelim mutlaka hangi işletim sistemini görürse onu başlatmaz mı pc?

İkisini de listeler diye tahmin ediyorum.Windows'u çalışan medya ile kullanmayı denemediğim için net bir şey söyleyemeyeceğim.