112.exe programını Wine ubuntuda çalıştırma.

Başlatan akcan_80, 27 Mayıs 2014 - 23:24:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

akcan_80

Bu konu silinebilir. İlgili olan tüm arkadaşlara özellikle siberoloji arkadaşımıza teşekkür ederim...

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

akcan_80

...

sabian

exe uzantılı dosyaları Ubuntu'da (hiçbir Linux dağıtımında) çalıştıramayacağınızı biliyorsunuz değil mi?

Tek yol olarak Windows uygulamalarını (exe ya da msi uzantılı dosyalar) Linux üzerinde çalıştırabilmek için Wine kullanmanız gerekir. O da her programın çalışabileceğine dair bir garanti söz konusu değildir.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

heartsmagic

Alıntı yapılan: akcan_80 - 09 Haziran 2014 - 10:58:15
sorun programı çalıştıramıyoruz.

Daha doğrusu hata neydi? Açmaya çalışınca ne oluyor, ne hatası veriyor?
Uçbirimden wine ile denediğinde ne hatası veriyor?

akcan_80

Ubuntu yada diğer herhangi bir linux sürümünde çok şeyler biliyor değilim tabi ki. Ama .exe gibi windows işletim sistemine  ait programlarında wine ile emüle edilerek çalıştırılabilindiğini biliyorum. Ben wine ile kurmayı denedim. Kurulum tamamlanınca sayfa kendisi kapanıyor ve orada kalıyorum.

heartsmagic

Uçbirimden bir dene lütfen, fakat uygulama adı sanı duyulmamış bir şey olduğu için genel sorun çözümleri iş görür mü bilinmez. En azından hatayı görmüş oluruz, belki kütüphane meselesi falandır.

wine /nerede/bu/uygulama.exe

İkinci yol:
Uçbirimi açıp ugulamayı tutup sürükleyebilirsin, doğrudan yolu görünür orada. Daha sonra komut satırının başına wine koyarsın.

plazma

Tam olarak bu uygulma ne icin kullaniliyor biraz icerik hakkinda bilgi verirmisiniz.

heartsmagic

@akcan_80, başlık ne yöne giderse gitsin iletilerin içini boşaltmak makul bir davranış değil. Eğer herkes böyle yaparsa forumların amacı nasıl yerine getirilebilir? Nasıl önceki tecrübeler sonradan bu başlığa uğrayanlara aktarılabilir? Öncelikli ricam forum kurallarımızı okuman. Normal şartlarda sana uyarı vermemiz gerekiyor, fakat niyetini kötü görmediğim için bunu elzem görmüyorum. Söylediğim üzere lütfen forum kurallarımızı baştan aşağı gözden geçir: https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=32631.0

ekremsenturk

Linux'ta exe uzantılı dosyaları çalıştırmanın üç yolu var. Ve hiç birinin garantisi yok.

1. Wine veya benzer bir emilatör kullnamak.

2. Dosbox ile Dos için olan programlar çalıştırlabilir.

3. Net ile geliştirilen programlar mono ile Terminal'den çalıştırlabilir.

Çalışmayanlarda, çalışmıyorlar.  Genelde (benim gözlemlerime göre) Açıkkayklı ve/veya Freeware programların çalışabilme olasılığı daha yüksek.