USB Belleği kayıpsız direkt çıkarmak

Başlatan empax, 27 Mayıs 2014 - 17:37:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

empax

Bildiğiniz üzere USB bellekleri işimiz bitince direkt çıkarmak Linux tarafında çoğunlukla hüsranla sonuçlanabiliyor. Bir bakıyorsunuz dosyalar parmak bellekte yok.

Yani USB Belleği güvenle kaldır, çıkar vs. gibi işlerle uğraşmadan, her dosya taşımadan sonra, belleği her an çıkarılacakmış gibi hazır olmaya nasıl ayarlayabiliriz?

Bilgisayardan çok anlamayan bir tanıdığın eski bilgisayarını XP'den Lubuntu'ya geçireceğim.

Teşekkürler.
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

ekremsenturk

Aynısı Windows için de geçerlidir. Windows'tada söküp çıkarınca, er veya geç, tüm dosyalar gider. Bunun nedeni Linux ile ilgili değil, Flash belleklerin yapısı ile ilgili. Flash belleklerin bir ön (geçici) hafızası var ve kopyalanan dosyalar önce orada saklanır ve ardından topluca kalıcı hafızaya aktarılırlar. Bu şekilde sanırım kopyalama hızı artırılması hedefleniyor. Windows Forum'larındada benzer konuları araştırırsan, aynı sorunların yaşandığını okuyabilirsin.

empax

@ekremsenturk, Windows'ta da oluyor ama çok çok nadir. Linux'ta ise tam tersi. Belki bir çözüm yolu bilen vardır. :) 
بسم الله الرحمن الرحيم

if

Lubuntu harici aygıt yönetimi için ne kullanıyor? Dosya yönetici nedir?

empax

@if, Lubuntu pcmanfm kullanıyor ancak bazı sebeplerden dolayı Xubuntu'ya geçiş yaptık. Yani önemli bir ayrıntıysa Thunar dosya yöneticisini baz alalım. :)
بسم الله الرحمن الرحيم

if

dpkg -l | grep -E "gvfs|udisk" çıktısına bakayım.

empax

Biraz geciktim @if, kusura bakma .:) Buyrun;
empax@xfce-12-04LTS:~$ dpkg -l | grep -E "gvfs|udisk"
ii  gvfs                                   1.12.1-0ubuntu1.2                       userspace virtual filesystem - GIO module
ii  gvfs-backends                          1.12.1-0ubuntu1.2                       userspace virtual filesystem - backends
ii  gvfs-bin                               1.12.1-0ubuntu1.2                       userspace virtual filesystem - binaries
ii  gvfs-common                            1.12.1-0ubuntu1.2                       userspace virtual filesystem - common data files
ii  gvfs-daemons                           1.12.1-0ubuntu1.2                       userspace virtual filesystem - servers
ii  gvfs-fuse                              1.12.1-0ubuntu1.2                       userspace virtual filesystem - fuse server
ii  gvfs-libs                              1.12.1-0ubuntu1.2                       userspace virtual filesystem - private libraries
ii  udisks                                 1.0.4-5ubuntu2.2                        storage media interface

بسم الله الرحمن الرحيم

if

Önemli değil @empax:)
thunar-volman ve libnotify4 paketlerini kurun. Thunar > Tercihler > Gelişmiş > Hacim Yönetimini etkinleştir > ayarla > en azından ilk iki seçeneği etkinleştir.

Bundan sonra bir harici disk bağladığında kaldırma işini udisk halledecek ve eğer kaldır dediğinde hâlâ yazma/okuma işlemi sürüyorsa harici diskte, sana uyarı geçecek.

mehmet3582

Benim alışkanlığım olmadığı için hep direk çıkarıyorum yıllardır Windowsta ve Linuxta sorun olmadı.

empax

@if, sürümle mi alakalı bilemedim ancak söylediğiniz seçenekler yok. Bölüm Yönetimi altında Yapılandır dediğimde Kaldırılabilir sürücüler ve ortamlar bölümü açılıyor.

@mehmet3582, şans ile mi bellek kalitesiyle mi alakalı bilemiyorum ama ben de çoğunlukla veri kaybı oluyor.

[eklenti yönetici tarafından silindi]
بسم الله الرحمن الرحيم

if

srgnaras

Bu sık karşılaşılan bir şey mi? Neredeyse 2 yıla yakın bir süredir aralıklarlada olsa ubuntu(son bir yıldır tamamen ubuntu) kullanıyorum. USB Belleği neredeyse hep direkt çıkartım ve şimdiye kadar hiç belge kaybolmasına rastlamadım. Aynı şekilde Windows'ta da böyle bir sorunum yoktu... Şans mı bu ?
En zengin insan en güçlü arkadaşlara sahip insandır.

if

Ben de böyle bir sorun yaşamadım bu zamana kadar.

srgnaras

En zengin insan en güçlü arkadaşlara sahip insandır.

empax

بسم الله الرحمن الرحيم

meda

Bende çoğu zaman direk çıkartırım.8) Veri kaybı yaşadığımda oldu Linux,Windows,Mac OSX sistemlerinin hepsinde oldu ancak bu dosya sisteminin zarar görmüş olmasından kaynaklanıyor. Çözümüde dosya sistemini onarmak. Ancak burada dikkat değer bir nokta var işletim sistemlerinin kendi dosya sistemlerini kullanıp başka bir sisteme takılmazsa pek sorun yaratmıyor. En tehlikelisi bana göre Mac OSX. Kötülemek için yazmıyorum. USB belleği sayesinde 2 kez değişime göndermek zorunda kaldım. Tecrübelerime dayanarak şöyle bir düşüncem var. Linux okuyamaz ise diğer iki sistemde okuyamaz.

Toplamda  7-10 defa arasında değişimi yapılan 3 adet USB belleğim oldu. Değişimler konusunda şanslıydım çünkü garantili ve USB tamir edilmez parçalardan. Tamir edilse bile verilen emeği karşılamıyacağı için firmalar sistem USB okumaz ise direk değişim yapar hiç uğraşmaz.

Sorunu en aza indirmek için 3 sistemde de güvenle kaldır kullanmak en iyi çözüm fakat elektronik konusunda her zaman risk olduğunuda untmamak gerek. :)
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"