Asus n550jv klavye ışığı her oturum açılışında resetleniyor

Başlatan blood4metal, 27 Mayıs 2014 - 16:10:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

blood4metal

Merhaba arkadaşlar;

Asus n550jv dizüstü bilgisayarıma ubuntu 14.04 yükledim. Tek sorunum her oturum açtığımda klavye ışıkları en yüksek parlalıkta yanıyor. Bununla ilgili ne yapılabilir? her oturum açtığımda klavye parlaklığının sıfırlanıp en yüksek seviyede yanmasını istemiyorum. En son hangi parlaklıkta kaldıysa, o seviyede yanmasını istiorum.

Yani oturumu kapattığımda klavye ışıkları yanmıyorsa oturum açtığımda da hiç yanmasın, eğer orta parlaklıkta yanıyorsa yine oturum açtığımda aynı parlaklıkta yansın istiyorum.

Fonksiyon tuşları ile ayarlamalar yapabiliyorum. Onunla ilgili herhangi bir sorunum yok.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

heartsmagic

sudo echo 1 | tee -a /sys/class/leds/asus::kbd_backlight/brightness iş görüyor mu ışık çok yüksekken? Eğer görüyorsa dolaylı çözüm için bir şeyler yapabiliriz.

Kaynak: http://askubuntu.com/questions/166261/keyboard-backlight-not-working-on-an-asus-n56v
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

blood4metal

sizin verdiğiniz linkten yola çıkarak belirttiğiniz dosyayı düzenleme izni verdikten sonra işe yaradı. Ancak şimdi şöyle bir durum var;

Eğer klavye ledi maximum seviyedeyken ben sizin verdiğiniz kod ile led parlaklığını değiştirirsem, mesela ledi kapatırsam, fn tuşları ile led parlaklığını ayarlayabilmem için önce led parlaklığını düşürmem sonra tekrar açmam gerekiyor.

Yani ben kod kullanarak led parlaklığını değiştirdiğim zaman fn tuşları ile led parlaklığını ayarlayan arayüz benim led parlaklığını değiştirdiğimi anlamıyor. Hala klavye ledleri maksimum seviyede zannediyor.

heartsmagic

Ona nasıl bir çözüm buluyoruz bilmiyorum. Fakat kendine uygun değeri bulduysan bu komutu rc.local dosyasına bir işle:

sudo -H gedit /etc/rc.local

ile dosyayı açıp

echo 1 > tee -a /sys/class/leds/asus::kbd_backlight/brightness

şeklinde ekle. Sonra sistemi yeniden başlat, bakalım aynı sorun olacak mı?
Bu arada benim ilk iletimde verdiğim komutla doğrudan dosyaya işleyebiliyor olman gerekirdi, düzenleme izni ile oynaman gerekmiyordu yani.

blood4metal

senin verdiğin kodun çıktısı şu şekilde;

burak@burak-N550JV:~$ sudo echo 0 | tee -a /sys/class/leds/asus::kbd_backlight/brightness
tee: /sys/class/leds/asus::kbd_backlight/brightness: Erişim engellendi
[sudo] password for burak:
0
burak@burak-N550JV:~$ sudo echo 1 | tee -a /sys/class/leds/asus::kbd_backlight/brightness
tee: /sys/class/leds/asus::kbd_backlight/brightness: Erişim engellendi
1
burak@burak-N550JV:~$

verdiğiniz kodu rc.local dosyasına ekledim ama bir şey olmadı. Önceki verdiğiniz kod ile rc.local dosyasına ekle dediğiniz farklı. Bir yanlışlık olabilir mi?

blood4metal

dosyasına aşağıdaki kodları tek tek ekleyerek yeniden başlattım ikisi de bir çözüm olmuyor.

echo 1 > tee -a /sys/class/leds/asus::kbd_backlight/brightness
sudo echo 1 | tee -a /sys/class/leds/asus::kbd_backlight/brightness

ayrıca ilk mesajınızda yazdığınız linkteki bağlantıları takip ettiğim zaman http://askubuntu.com/questions/134021/keyboard-light-hotkey-fn-f3-and-f4-rarely-work-on-an-asus-g60j/157986#157986 bağlantısına ulaşıyorum ve bu bağlantıda aşağıdaki ifadeler var.

"
The simplest is first to give you the right to modify it:

sudo chmod 777 /sys/class/leds/asus::kbd_backlight/brightness
And then change the value, for instance to turn it on:

echo 3 > /sys/class/leds/asus::kbd_backlight/brightness
Or turn it off:

echo 0 > /sys/class/leds/asus::kbd_backlight/brightness
"

Burdan anlıyorum ki ben bu dosyada bir değeri modifiye etmeden önce gerekli izinleri almalıyım. Keza terminal üzerinden izin alıp denediğim zaman klavye parlaklığını ayarlayabiliyorum.
rc.local dosyası için de aynı izinleri almak gerekli mi? rc.local dosyasına eklememe rağmen hiç bir değişiklik olmamasının nedeni gerekli izinleri almamış olmam olabilir mi?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 29 Mayıs 2014 - 19:37:50

dosyasına aşağıdaki satırları ekledim ama yine de olmadı.

sudo chmod 777 /sys/class/leds/asus::kbd_backlight/brightness
echo 0 > /sys/class/leds/asus::kbd_backlight/brightness

Başlangıç sırasında klavye ledleri sönüyor ama oturum açma ekranında tekrardan açılıyor. Acaba lightdm ya da unity ile ledlerin kontrol edilebildiği bir arayüz mü var? Bu arayüzde her açılışta maksimum seviyeye ayarlanınca rc.local dosyası ile yapılanlar değişiyor olabilir.

heartsmagic

Öncelikle, ben ufak bir hata yapmışım. echo ve tee'nin kullanımı şu şekilde:

echo 1 | sudo tee -a /falanca/dosya

Burdaki amaç izin haklarını falan değiştirmeden sudo ile o dosyaya bir şeyler işlemek. Farklı yollardan da yapılabilir tabi, ancak izinleri değiştirmek bence sonlarda yer almalı.

Sen zaten farklı denemeler yapmışsın. rc.local dosyası içinde tek satır yeterli o da şu:

echo 1 > /sys/class/leds/asus::kbd_backlight/brightness

Kısacası orada da hata yapmışım, tee'li kısım kalmış.

Çünkü rc.local zaten izin konusunda sıkıntı yaşamaz. Fakat, mesele sadece girişe kadar iş görüyorsa söylediğin gibi durumu oturum açıldıktan sonra düzeltmek gerekiyordur. Ne yazık ki şimdilik o konu için bir önerim yok.