Mint 16 ve Ubuntu

Başlatan murat889, 25 Mayıs 2014 - 15:57:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

murat889

Merhabalar,

Windowsu bırakıp Linux kurmaya karar verdim. Fakat Linux Mint ve Ubuntu arasında kaldım, daha önceleri 1 ay kadar Ubuntu denemiştim. Ubuntu'ya son zamanlarda hantal falan diyolar ve arayüzünü açıkcası pek sevmedim ama desteği forumları vs daha çok olduğu için biraz şüpheye düştüm. Linux Mint'in desteği falan nasıldır bir sorun olduğunda çözülmesi kolay mıdır? Ayrıca eğer kurarsam Windows'u tamamen silip sadece Linux kurmak istiyorum . C ve D olarak 2 diskim var Windowsu sil Linux Kur seçeneğini yaparsam 2 disk te biçimlenicek öyle değil mi? Ve bu seçeneği yaptıktan sonra ilerde tekrar windows kurabilirim değil mi? Çünkü bölüm formatı değişiyor (ext3-ext4). Ve ne önerirsiniz, Mate mi yoksa Cinnamon sürümünü mü?

Atamertes

Sana tavsiyem hepsini kur bi bak, faklı donanımlar farklı performans sergiler. İki diskini de değil sadece kuracağın diski biçimlendirir ext4 daha yenidir tavsiye ederim.
Bence şuan Ubuntu 14.04 kararlı sürümünü indir kur 1 hafta kurcala çünkü haftaya Mint 17 kararlı sürüm çıkacak. Mate Cinnamon tartışmasına hiç hiç girme çıkamazsın ikisini de dene. sistemin düşükse Mate daha iyi bir seçim olur.

heartsmagic

Alıntı yapılan: murat889 - 25 Mayıs 2014 - 15:57:54
Ubuntu'ya son zamanlarda hantal falan diyolar ve arayüzünü açıkcası pek sevmedim ama desteği forumları vs daha çok olduğu için biraz şüpheye düştüm.

Kim hantal demişse buyursun gelsin foruma, sebeplerini sıraların. Ben de dünyanın en zeki insanı olduğumu söyleyebilirim değil mi? :)

Alıntı Yap
Linux Mint'in desteği falan nasıldır bir sorun olduğunda çözülmesi kolay mıdır?

Forumu mevcut: http://forum.linuxmint.net.tr/
Sorunun çözülmesi kolay mıdır, değil midir meselesi dağıtıma göre çok değişmez. Zorsa zordur, değilse değildir :) Dağıtıma has bir sorun varsa o ayrıca konuşulur, zor/kolay bağlamında değil ama.

Diğer konuları da @Atamertes ayıdınlatmış zaten.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sabian

Mint taraftarı olan arkadaşlarım var ve her defasında beni Ubuntu'dan soğutmaya çalışıyorlar ancak pek başarılı olacaklarını kısa ve uzun vadede zannetmiyorum.

Linux Mint 16 sürümüyle öncesine göre daha kullanışlı hale geldi bence, Cinnamon da masaüstü ortamları arasında Mint'le özdeşleşti gibi artık. Kullanımı kolaytıracak eklenti desteği de sürekli olarak artıyor. Defalarca Ubuntu-Mint arasında gidip gelsem de son 2 yıldır (özellikle Unity arayüz kararlı hale geldikten sonra) Ubuntu değişmez sistemim oldu. İlk defa Linux'la tanışan (ki kod işletmeye ihtiyaç duymadan kullanan son kullanıcı hepsi) 3-4 arkadaşım oldu ve hepsine Ubuntu kurduk. Gayet memnunlar, Windows'un lafı bile geçmiyor artık.

Kısaca belirtmem gerekirse Mint estetik olarak göze daha çok hitap etmeye başladı ama kullanım kolaylığı açısından ben Ubuntu'dan şaşmam. Unity kısayollarını çabuk kaparsanız çok eğlenceli bir çalışma ortamı edinmiş olursunuz.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com