[Çözüldü] Acer TravelMate 230 (233VX) - Ubuntu (her türlü linux) kurulmuyor ???

Başlatan gnukarabatak, 24 Mayıs 2014 - 12:21:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gnukarabatak

Buraya yazmadan epey bir araştırma yaptım. Ama nafile çözüm olmadı. Kısaca durum şudur;

Elimde eski bir

Acer TravelMate 230 (233VX) marka
256MB DDR Bellekli,
30GB Ultra ATA HDD,
14.1" XGA TFT LCD monitör,
Mobile Intel Celeron 2.0 GHz işlemcili,
Intel (R) 82845G/GL/GE/GV Graphics Controller

ekran kartlı bir dizüstü bilgisayar var. Üzerinde zamanında windows XP Home edition lisansı ile satılmış. Fakat aşırı yavaş ve viruszede bir makina haline geldiği için sahibi olan küçük bir çocuk benden yardım istedi.  Bende bu düşük donanımla bilgisayara "Lubuntu 14.04 desktop" kurmaya karar verdim. Ancak açlışta nomodeset bile seçmeme rağmen ne canlı deneme olarak nede kurulum olarak işletim sistemini başlatamadım. Birde elimdeki Hiren's boot cd nin linux tabanlı kurtarma sistemiyle açayım dedim. Bunda da normalde başlıyor açmaya fakat aygıtları yükleme kısmına gelince takılıp kalıyor belli bir müddet sonrada  ekran tamamen kararıyor. Lubuntu canlı olarak denemek yada doğrudan kurulum için açmaya çalıştığımda belli bir noktaya geldikten sonra ekran üzerinde açılış ekranındaki ilk yazılar (ubuntuyu kurun gibi yazıların olduğu) gözükürken ekranın üstünde barkod çizgileri gibi çizgiler görünüp bir saniye içinde ekran siyaha dönüyor ve bu aşamadan sonra artık hiçbir şey yapılmıyor. En açık haliyle sorunun tarifi bu.

Benim aklıma acer üreticisi tarafından xp dışında bir sistemin kurulmaması kısıtlamasının konması geliyor aklıma ama buda çok akla ziyan bir düşünce olsa gerek. Mecburen yine bir XP kurdum. Makinaya bir de antivirus atınca dakikalarca bir işlemden diğer işleme geçmesini bekliyor sizin anlayacağınız.

Eğer bir çözüm öneriniz varsa bekliyorum. Çünkü bu bilgisayar Lubuntu kurulmadan adam olmaz ve kullanılamaz durumda. Şimdiden Teşekkürler..
Linux kullanmak bir farklılık, linux'te kod yazmak ise ayrıcalıktır.

heartsmagic

Diğer parametreler denendi mi peki? noapic, noacpi, acpi=off gibi. İkinci bir öneriyse Mini ISO ile kurulum denemen:
http://archive.ubuntu.com/ubuntu/dists/trusty/main/installer-i386/current/images/netboot/mini.iso

İndirir, açılıyorsa açar üzerine lubuntu-desktop kurarsın. Kolaylık açısından kablo ile internet bağlantısı sağlaman güzel olur.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

speakerXXL

Aşağıdaki bağlantıda Pentium M ve Celeron M gibi non-pae işlemciler için, açılış seçeneklerine forcepae değişkeni eklenmesi tavsiye edilmiş.

http://askubuntu.com/questions/450400/install-lubuntu-14-04-lts-on-a-non-pae-processor

gnukarabatak

Bu hızlı yardımdan dolayı hepinize teşekkür ederim. Sayın @heartsmagic "noapic, noacpi, acpi=off" bu parametrelerin hepsini denedim nafile. Tahminim ekran kartı ve işlemciye gıcık oluyor. Mini iso ile denemedim. Daha doğrusu lubuntu dağımını mini iso olarak düşünmüştüm. Şimdi onu deneyeceğim.@speakerXXL senin forcepae parametresini hiç duymamıştım. Bunuda deneyip en kısa zamanda burada sonucu olumlu yada olumsuz paylaşacağım.

heartsmagic

Evet, forcepae'ye de bakılabilir @speakerXXL'in söylediği gibi. Gerçi orada sorun olduğunda hata döndürüyordu ama emin olmak lazım.

Atamertes

Oyun bölümünde windows tabanlı oyun haberi paylaştığım için ceza almışım.
Ya cezayı verenlerin wine diye bir uygulamadan haberi yok ya da oyun bölümündeki diğer konulara hiç bakmıyorlar.
Saygısızlık yapmayı da yapılmasını da sevmem, yakıştıramadım.

heartsmagic

Orada da i915.modeset=1 parametresini denemişler. @gnukarabatak, aklında bulunsun bence.

gnukarabatak

Heartsmagic'in dediği gibi mini.iso dosyasını indirip DVD ye yaktım. Daha sonra mini.iso ile dizüstü acer bilgisyarı açtığımda doğrudan install'i seçerek kurmayı denedim. Biraz sonra ekranın üst kısmında belirli belirsiz bozuk bir grafik görüntüsüyle "geçersiz vga parametresi" tabiririnde bir uyarı okudum. Dolayısıyla yeniden makinayı açıp bu ekrana geldiğimde install üzerinde seçili iken imleç, Tab tuşuna basarak parametre giriş satırını açtım. Bu satıra :

vga=771 ve forcepae seçeneklerini ekledim. Ağ kablosunuda internete bağlı hale getirip taktıktan sonra bu şekilde kurulum mini.iso ile sorunsuz bir şekilde başladı. Kurulumun ilerleyen kısımlarında Lubuntu Desktop'u indirerek kurmayı seçtim ve bu kurulumuda bitirdi ve bilgisayarı yeniden açma uyarısı verdi. Ancak bilgisayarı kapatıp açtığında ekte resim-1 de görüldüğü gibi hata verip sistemi açmadı.

Daha sonra lubuntu cd sini takarak F6 ile tüm seçenekleri(özgür yazılımlar hariç) işaretledim. ardından parametre olarak

vga=771
forcepae
i915.modoset=1

seçenekleri ile canlı cd olarak başlatmaya çalıştım (kurulumda da aynısı oluyor zaten). Bu işlemden sonra belli bir noktada text ekranda multimedia button yüklemede hata gibi bir ingilizce mesaj verdi. 3-5 saniye sonra "wintron_btns: unknow key code 70" hata mesajını sonsuz döngüye girerek ekranda gösteriyor, başka da birşey olmuyor.
Ben yoruldum biraz dinleneyim, sizinde en azından daha farklı çözümler önereceğinizden eminim. Herkese teşekkür ederim.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Ortada donanımla ilgili bir uyuşmazlık var gibi, tabi muhtemelen yeni çekirdekte. Ne yazık ki fazlaca önerim yok. Üç tane sunayım:

1. BIOS ayarlarını sıfırlamak. Bu da işe yaramazsa ACPI gibi şeylerle ilgili değiştirilebilecek şeyler varsa değiştirip kurulumu denemek.
2. 13.10 mini.iso indirip kurulup yapılıyor mu diye bakmak, yapılıyorsa sürüm yükseltip denemek. Gerçi o zaman da yükselttikten sonra muhtemelen yeniden sorun yapacaktır.
3. 12.04.4 kurmak, desteği 2017'ye kadar devam edecek.

if

Burda[1] Acer marka bilgisayarlarla ilgili kurulum bilgileri mevcut. 233vx bulunmuyor ama sanırım aynı donanıma sahip makinalar var.

230 XV için:

1-
Alıntı YapBefore installing Linux, enter BIOS (press F2 during boot), go in the Advanced section, and turn IGD-Memory Type from UMA=1MB to UMA=8MB.
2-
Alıntı YapThis computer, in fact, doesn't support APM (Advanced Power Management) but supports ACPI (Advanced Configuration and Power Interface) which is an improvement.
3- Yien aynı makina için:
Alıntı YapEnter the section Power management options (ACPI, APM). Check the ACPI support, and uncheck the APM support.
[2]
Ayrıca burda[3] APM için
Alıntı YapThis driver does not support the TI 4000M TravelMate and the ACER 486/DX4/75 because they don't have compliant BIOSes.
denmiş. Her ne kadar aynı makina olmasa da şansımızı deneyebiliriz. APM'yi kapatmanın dışındaki öneriler ise
Alıntı YapSome other things you should try when experiencing seemingly random, weird problems:
1) make sure that you have enough swap space and that it is enabled.
2) pass the "no-hlt" option to the kernel
3) switch on floating point emulation in the kernel and pass the "no387" option to the kernel
4) pass the "floppy=nodma" option to the kernel
5) pass the "mem=4M" option to the kernel (thereby disabling all but the first 4 MB of RAM)
6) make sure that the CPU is not over clocked.
7) read the sig11 FAQ at <http://www.bitwizard.nl/sig11/>
8) disable the cache from your BIOS settings
9) install a fan for the video card or exchange video RAM
10) install a better fan for the CPU
11) exchange RAM chips
12) exchange the motherboard.

Bunlardan çekirdek parametreleri şöyle uygulanabilir:
APM'yi pakat: apm=off
acpi=on ile kullanılabilir.
no-hlt: Kaldırılmış[4]. yerine idle=poll
"Floating poin": nofxsr
no387: no387
floppy=nodma: floppy=nodma
mem=4M: mem=4M

230XC için:
1-
Alıntı YapGraphics adapter: Installation was problematic, i.e. it crashed in Sax2. Afer installing xfree86 4.3 which contains support for the graphics chipset contained in this notebook, we noticed that we would have only had to enable more shared memory for the vga chip in the computer's BIOS for it to work (on startup, press f2. Go to "Advanced", change "IGD - memory type" to "UMA = 8MB").
[5]

233XC için:
1-
Alıntı YapAs said before, to find useful modes for XFree86 it is advisable to have 8 MB RAM reserved for the integrated Graphics Device in BIOS. Thus, before installing Redhat I checked BIOS settings at "->Advanced->IGD Memory Type". Installing RH in "graphic" mode soon lead to errors, so I did it in console mode. After that, Installation was straightforward. (But I deferred X-configuration until after installation).

After installation, the System rebootet and initialized, but ran into trouble when it came to starting APM and PCMCIA services. Starting the APM Demon failed, and starting PCMCIA services totally froze the system. So at the next boot I circumvented the SysVInit using kernel parameter init=/bin/sh and temporarily renamed the pcmcia-startup script from /etc/init.d/pcmcia to /etc/init.d/pcmcia.disabled .

[1] http://www.linux-on-laptops.com/acer.html
[2] http://web.archive.org/web/20051228110835/http://www.di.unipi.it/~scordino/debian.html
[3] http://how-to.wikia.com/wiki/How_to_configure_the_Linux_kernel/Power_management_options_%28ACPI,_APM%29
[4] https://lkml.org/lkml/2011/3/31/36
[5] http://rffr.de/tm230xc

gnukarabatak

Sayın söylediklerinizi birazdan uygulayacağım. Bu mesajı bir düzeltmeyi yapmak için yazıyorum. Dizüstünün üstünde TravelMate 233VX yazarken Altında TravelMate 230/280 series, bios da ise Travelmate 230 yazmakta. Mini ubuntu kurarken TravelMate 230 olarak tanımlamış. Yani aletin tam olarak markası Acer TravelMate 230 series. Kusura bakmayın bende aldandığım için tam doğru bilgiyi veremedim. Son uygulamayı yapınca buraya tekrar döneceğim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Mayıs 2014 - 01:18:09

Şu an için bir sonuç elde edemedim. @heartsmagic'in son önerilerini de uygulayamadım. Şimdilik xp kurmak zorundayım. Ancak lubuntu kurulumundan vazgeçmiş değilim. Bu yüzden farklı bir çözüm aklına gelen olursa bekliyorum.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 25 Mayıs 2014 - 14:02:46

Mutlu son :) Henüz değil :)

@hearsmagic'in son önerisini biraz önce denedim. Öncelikle Bios da IGD -Memory Type : [UMA = 8M] ayarladım. Lubuntu 12.04 ü indirdim. Canlı Cd olarak başlatmayı seçtim. F6 ile

nomodeset
acpi=off

seçimini yaptım ve kurmadan bilgisayarda denemek için Enter ladım. Ekran bir ara karıncalanır gibi oldu amma velakin sunuçta masaüstünü gördüm. Açabildiğine göre kurulumda yapılabilir demektir. Hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim, iyiki varsınız.

Ek Not: Yaptığım diğer denemede acpi=off yapmadan da sistem açıldı.

Ek Not-2 : 12.04 sistemi açıyor, fakat RAM yetmezliği problemi var. minimum 384 MB gereksinim belirtmiş, aşırı hantallaşma yapıyor. Ayrıca açılırken "try boot irqpool option" yazısını alıyorum fakat işlemi kesmiyor devam ediyor. Bu yüzden 12.04 ün alternate iso ile deneme yapacam. Bakalım RAM sıkıntı yapacakmı?

Son Notlar :

Yaklaşık 15 farklı linux sürümüyle denemeler yaptım. 12.04 mini.iso kurulumu bir türlü yapılamadı. Ancak Lubuntu 13.10 mini.iso ile gayet başarılı bir kurulum gerçekleşti. Ayrıca açılırkende bir hatayla karşılaşılmadı. Fakat bendeki dizüstünün eski dijital telefon melodileri gibi arada bir sesler çıkarması, kafasına göre makinaya reset atması vs. davranışları teknik servisteki arkadaşlarca Sabit Diskinde sıkıntılar olduğu yolunda tespitlere yol açtı. Sonuç olarak elinde Acer TravelMate 230 serisi bir dizüstü olupta lubuntu kurmak isteyen biri şu adımları izlemeli.

* Lubuntu 13.10 mini (Lubuntu 14.04 mini de oluyor.)
* Biosda ICD Memory type: UMA 8MB olarak ayarlanacak.
* i915.modoset=1 çekirdek parametresi
* forcepae çekirdek parametresi.
* vga=791 çekirdek parametresi. (bu parametreler archbang yükleme cd sinin açılışında sistem özelliklerini gösteren bir programdan öğrendim. Değişik sistemler için sizde buradan desteklenen vga modları görebilirsiniz.)
* nosplash

Bu parametre ve ayarlar uygulandığında lubuntunun kurulamayacağı alet yok. Ben denememi Lubuntu 13.10 ve Lubuntu 14.04 dağıtımlarına yükleyebildim. Diğer dağıtımlar yüklense bile çalışmadı. @Heartsmagic'in dediği gibi mini.iso ile kurumu başlattım. Daha sonra gelen paket seçim ekranından Lubuntu Desktop ve Lubuntu Temel'i seçerek sistemi kurdum. Böyle bir Dizüstüne sistem kuracak arkadaşlara Allahtan sabır ve Başarılar dilerim ;)

Ek Kaynak : Debian Linux on a Acer Travelmate 230xv
http://utenti.quipo.it/claudioscordino/debian.html