Ubuntu 12.04'de Firefox çökmesi

Başlatan ahm, 23 Mayıs 2014 - 01:50:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ahm

Merhaba arkadaşlar,
Ubuntu 12.04.4 kullanıyorum, son 1-2 haftadır ara sıra Fİrefox çöküyor ama öyle böyle değil sistem resmen sapıtıyor, zar zor konsolu killall firefox komutunu veremesem 10 dakika boyunca kilitli kalıyor,
Sadece Firefox da oluyor ve aşağıda top sonucunu veriyor, dikkat ederseniz Fİrefox ve Browser işlemi CPU sömürüyor tek başına, Firefox'u anladım da bu Browser nedir, Firefox'la mı alakalı yoksa herhangi bir zararlı bir şey mi?
Browser  sadece Firefox çöktüğü zamanlarda çıkıyor, o yüzden biraz şüpheleniyorum yoksa bir şekilde bir zararlı mı bulaştı diye,
Bilgilendirir ve yardımcı olursanız sevinirim,
Teşekkürler.

if

@ahm, Firefox güncel mi? Çöktüğü zamanlarda ne gibi işlemler yapıyorsunuz? İşlemciyi değil, RAM'i fazla kullanıyor Firefox ekran görüntüsüne göre. sudo find / -name "*Browser*" çıktısına bakalım.

ahm

Evet CPU yazmışım pardon,
Firefox güncel 29.0
Flash güncel.

Ve sıkıntı flash sitelerde değil durup dururken herhangi bir zamanda başlıyor, diğer türlü flash player'a suç atabilirdim. hiç flash görseli olmayan sitede olması anormal geldi.

Çöktüğü zaman 2-3 daakikaya anca konsolu açabiliyorum, mouse hareketleri bile ağır çekimde o anlarda. sudo killall firefox komutunu yazana kadar ne çekiyorum.

Verdiğiniz komut sonucunda şu sonuçlar çıktı sadece:
/usr/share/dbus-1/interfaces/org.freedesktop.Avahi.RecordBrowser.xml
/usr/share/dbus-1/interfaces/org.freedesktop.Avahi.DomainBrowser.xml
/usr/share/dbus-1/interfaces/org.freedesktop.Avahi.ServiceBrowser.xml
/usr/share/dbus-1/interfaces/org.freedesktop.Avahi.ServiceTypeBrowser.xml

İlginize teşekkür ederim.

if

@ahm, o dosyaların top çıktısındaki Browser ile alakâsı olduğunu sanmıyorum. Uçbirimi açıp Firefox'u uçbirimde çalıştırın çökene kadar. Sistem kendine geldikten sonra uçbirimdeki çıktıları buraya geçin. Top çıktısında sadece Browser mı yazıyor?

ahm

Evet sadece resimdeki gibi Browser yazıyor,
Açıkcası korktum bir zararlı mı diye ve sistemi yeniden kurdum, sistemde arama yaptım Browser adında bir dosya yoktu,

Şöyle oluyordu önce harddisk aşırı işlem yapmaya başlıyor ve ışığı sönmüyordu ardından firefox yavaşlamaya başlıyordu son olarak da fare hareketleri ya donuyor ya ağır çekimde ilerliyordu.

Bu 3-4 kez başıma geldi son 1 hafta içerisinde, daha önce yine bu Browser denen işlemi yine aynı sıkıntı baş gösterdiğinde görmüş ve pek sallamamıştım Firefox işlemidir diye ama dün iyiden iyiye kuşkulandım ve içim rahat etmedi sistemi baştan kurdum.

Şu ana kadar henüz bir kilitlenme vs. olmadı zorladım biraz ama bana mısın demedi.

Açıkcası bir zararlı gibi bir şeyse Ubuntu'ya güvenim fena halde sarsılacak, ki benim öyle internetin ve işletim sisteminin altını üstüne getiren bir kullanımım yoktu, ayrıca gufw ile 53, 80 ve 443 harici çıkış portlarını engellemiştim yüksek güvenlik önlemi adı altında.

Sakınan göze çöp mü battı nedir :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 24 Mayıs 2014 - 02:57:07

Tam emin olmamakla beraber sanırım bu Browser işleminin ne olduğunu buldum,
Firefox yeni sürümlerde yeni sekme açıldığında geçmiş sayfaların ekran görüntüsünü alıyor ve ana ekranda 3 sütun halinde sıralıyor,
İşte bu sırada sanırım Browser işlemi çalışıyor ve sayfanın ekran görüntüsünü çekiyor,
Pid'i yakaladığımda şöyle bir sonuç verdi;

sistem1@nm:~$ sudo ls -l /proc/8633/cwd
lrwxrwxrwx 1 sistem1 sistem1 0 May 24 02:53 /proc/8633/cwd -> /home/sistem1

Emin olmak için önce Firefox'un tüm geçmişini sildim ve daha sonra bir iki siteye bağlanıp hemen tarayıcı kapattım, tekrar açtığımda bir yere bağlanmadan yeni bir sekme daha açtım ve ekran görüntüleri gelirken Browser işlemi devreye girdi.

heartsmagic

Alıntı yapılan: ahm - 24 Mayıs 2014 - 01:57:29
Açıkcası bir zararlı gibi bir şeyse Ubuntu'ya güvenim fena halde sarsılacak, ki benim öyle internetin ve işletim sisteminin altını üstüne getiren bir kullanımım yoktu, ayrıca gufw ile 53, 80 ve 443 harici çıkış portlarını engellemiştim yüksek güvenlik önlemi adı altında.

Günümüzde OpenSSL bile yamuk yapmışken :) Her sisteme bir şeyler olabilir ancak söylemek istediğini anlıyorum elbette.
Neyse ki sen durumun ne olduğunu çözmüşsün. Sistemi yeniden kurduktan sonra da bu sorun devam etti mi, Firefox'un çökme sorunu yani? Daha doğrusu başlık güncel mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ahm

Haklisiniz aslinda, OpenSSL unutulmadi :)

Yeniden kurduktan sonra su ana kadar bir Firefox cokmesi yasamadim. İnsallah yasamam bundan sonra. :)

heartsmagic

Kurulan bir eklenti ya da profil sorunu olabilir. Yeniden kuruluma gittiğimiz için başlığı etiketlemeden kapatalım o hâlde.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.