Ubuntu Windows'a indirici darbeyi vurabilir;En azından Çin'de !

Başlatan okan_668, 16 Şubat 2014 - 15:17:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

okan_668

Herkes tarafından bilindiği üzere Çin kendi ekosistemini kurmak için windows ve android karşısında yeni sistemler üzerinde kafa yoruyor.Ubuntu da bu ekosistemin yeniden inşası için 1 Milyardan fazla Çin nufusu için mükemmel bir proje olma yolunda...

Sadece bir yıl önce Ubuntu ve Çin teknoloji birimleri arasında Ubuntu Kylin adında, kendi dili karakterlerini iyi yansıtabilen, son kullanıcı temelli bir işletim sistemi temeli atılmıştı.Hatta Çin Teknoloji Bakanlığı desteğiyle önemli bir işletim sistemi haline de gelmişti.

Microsoft cephesinde yaşanan değişimler, Xp işletim sistemi hakkında alınan kararlar neticesi Nisan ayında sona erecek olan güvenlik güncellemeleri desteği sonucunda Ubuntu işletim sistemleri için yeni bir kullanıcı arzının önünü açacağı düşünülüyor.

Ubuntu Kylin Projesi yayımlandığı nisan ayı itibariyle 400.000 indirme rakamına ulaştı.Geçtiğimiz Ekim ayı rakamı ise 1.300.000 rakamını işaret ediyor.Tabii ki bu denli kısa zaman dilimindeki aktif değişimlerin Çin uygulama pazarında Linux açısından uygulamalar üretilmesi için yeni bir etki oluşturduğu söylenebilir.Nitekim yeni bir office programı WPS, tarayıcı kısmında Maxthon Browser...Bunlar sadece bir adım değil,atılacak adımların göstergesi...Çinli kullanıcıların kullandıkları sistemi daha etkin kullanabilmeleri için yazılımlar üretiliyor Ubuntu Kylin için.

wps Office Microsoft office benzerliği ve etkileyici özelliği ile dikkat çekiyor.Şu an hala Alfa aşamasında.

Maxthon Browser ise beta aşamasında ve Bulut internet tarayıcısı sloganıyla kullanıcı beğenisi kazandı.Beta aşamasındadır.

Theregister.co.uk sitesine göre de Red Flag Linux işletim sisteminin geliştirilmesinin,devletçe durdurulduğu, geliştiricilerin de bu kararı aldığı bildirildi.Odaklanmanın Ubuntu Kylin için harcanacak mesaiye kayması hiç de şaşırtıcı değil.

Bununla birlikte Ubuntu Kylin'in özel önem arzeden bir yeri olduğu ,devlet yardımıyla Microsoft karşısında yerini aldığı kesin olarak söylemek mümkün olabilecektir.

kaynak : http://news.softpedia.com/news/Ubuntu-Could-Become-a-Windows-Killer-at-Least-in-China-427138.shtml
Linux , özgürlük,barış ve kardeşliğin simgesidir.Özgürce ekledikleriniz sizi topluma ve insanlığa bir adım daha yaklaştırmış olur.Böylece şişirilmiş olan maliyetler bir anda sıfırlar...Matematiğe gerek yok, Sıfır olan herşey ucuz, bedava ve adi anlamına gelmez,bazen başlangıcın bir adımıdır sadece...

agg1401

Çin hiç olmazsa çabalıyor, umarım bu güzel çabaları bizim ülkeden de görmeyi umut ediyorum.

Atamertes

Çin'de windows 8 yasaklandı, sadece devlet bilgisayarları olarak lanse edilse de ülkenin yapısı gereği herkes için yasaklanmış olarak görülebilir. Ubuntu için büyük şans.
Oyun bölümünde windows tabanlı oyun haberi paylaştığım için ceza almışım.
Ya cezayı verenlerin wine diye bir uygulamadan haberi yok ya da oyun bölümündeki diğer konulara hiç bakmıyorlar.
Saygısızlık yapmayı da yapılmasını da sevmem, yakıştıramadım.

Altaylardan_Gelen_Atlı

bu linkte bahsi geçen çin ubuntu sitesi mevcuttur

http://www.ubuntukylin.com/

bilgi amaçlıdır

saygılar
'' YasLandığın ağaç kof ise sende yıkıLırsın ''

berat01

Alıntı yapılan: agg1401 - 04 Mayıs 2014 - 09:20:03
Çin hiç olmazsa çabalıyor, umarım bu güzel çabaları bizim ülkeden de görmeyi umut ediyorum.

Pardus faciasından benim o konuda hiç umudum kalmadı.

Hep aklıma şu sahne geliyor:

https://www.youtube.com/watch?v=dUKM_TMUpC8

meda

Eğer Çin'de uzun vadede insanlara Ubuntu üzerinden GNU/Linux sevdirilirse.Bu durum diğer ülkelerede sirayet edebilir.Şüphesiz insanların alışkanlıklarını terk etmesi zaman alacaktır.
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

plazma

Çinde nüfüs fazla tamami ile geçiş yaparlar ise en azından hatalar / böcekler daha hızlı giderilir.