Steam'den oyun alsam, wine ile çalışır mı?

Başlatan reprezalio, 18 Mayıs 2014 - 11:11:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

reprezalio

merhaba herkese kolay gelsin arkadaşlar,

benim merak ettiğim konu steam'den herhangi bir linux'ta çalışmayan bir oyunu alsam onu wine ile çalıştırabilir miyim? önceden wine kullanıyordum korsan oyunlarda bayağı sorun çıkartıyordu şimdi orijinal oyun alacağım öyle çalıştırabilme imkanım var mı?

sadece bir oyun için bunu istiyorum windows'a felan geç demeyin tek bir oyun için windows'un kahrını çekemem.

istediğim oyun age of mythology, şimdiden teşekkür ederim

bugra9

Age of Mythology çıkalı 2 haftadan az oldu. Dolayısıyla çalışıyor mu diye fazla deneme yaptıklarını sanmıyorum.

Tahminen ya çalışmayacaktır ya da içinden bazı özellikleri hata verecektir. Microsoft'un elinin değdiği çoğu program düzgün çalışmıyor.

Atamertes

Oyunun sistem gereksinimlerine bağlı, düşük gereksinimli oyunlar için ben Vbox + WindowsXP  kullanıyorum wine dan daha sorunsuz çalıştırıyor. Teksıkıntı ekran kartını 128mb a kadar desteklemesi.

reprezalio

oyunun sistem gereksinimleri:

Recommended:
        Processor: 2.6 Ghz
        Memory: 4 GB RAM
        Graphics: Direct X 11+
        DirectX: Version 11
        Hard Drive: 5 GB available space
        Additional Notes: GeForce 9800GTX, Radeon 4850+

benim mevcut sistemim:

4 gb ram
2 gb amd 8730m directx 11 ekran kartı
i7 işlemci

ben şimdi nasıl yapabilirim beklemem gerekecek herhalde

reprezalio

Atamertes

Sen yeni aom den mi bahsediyorsun klasik olandan mı ? yenisi için bug bildirimleri var

reprezalio

yeniden bahsediyorum aom extended edition.

Sharpsorrow

steam başka bir işletim sisteminden olan oyunu sana yükletmiyor.

plazma

Alıntı yapılan: Sharpsorrow - 08 Eylül 2014 - 08:40:41
steam başka bir işletim sisteminden olan oyunu sana yükletmiyor.

Yanlılş biliyorsunuz, wine üzerinden steam.exe yi kurabiliyor ve oyun yükleyip çalıştırabiliyoruz linux üzerinde, Steam linux üzerinde linux oyunları gözkür sadece ama wine ile steam kurarsa kullanıcı windows oyunlarınıda donanımı el verdiği sürece oynayabilir.

Sharpsorrow

Ancak eğer bilgisayarda hem windows steam i hem de linux steami var ise çakışma riski var bunların eğer çakışırlarsa ikisi de çalışmaz.

plazma

biri doğal olarak çalışıyor biri wine ile ikiside windowstaki gibi aynı exe den çalışsa dediğin doğru ama linuxte çakışmadan çalışıyor.

Sharpsorrow

Ben playonlinuxden steami yuklediğim zaman çakışma olmuştu.

gokhanyildiz

Benim bildiğim steam wine ile entegreli çalışıyor. Hatta bi ara steam'i açmayı denediğimde önce wine'ı açtığını gördüm. Yanlışım varsa düzeltin. :)

Sharpsorrow

Eğer steamin linux uyumlu sürümü ise wine kesinlikle kullanmaz(bu sürüm ubuntu yazılım marketinde mevcuttur.)

gokhanyildiz

Alıntı yapılan: Sharpsorrow - 09 Eylül 2014 - 16:19:47
Eğer steamin linux uyumlu sürümü ise wine kesinlikle kullanmaz(bu sürüm ubuntu yazılım marketinde mevcuttur.)

Şuan elimin altında ubuntu bilgisayar olmadığı için tam net konuşamıyorum fakat steam içinde örneğin counter-strike source oynamaya çalıştığımda (kurulu olan steam .deb uzantılıydı iyi hatırlıyorum) wine açılma penceresi geliyordu. Sanki bir kaç paketi çalıştırmak için wine uygulamasına ihtiyaç duyuyor gibi geldi bana.

Sharpsorrow

wine exe formatlı windows paketleri için kullanılır bunun sebebi linuxların exe formatını desteklememesidir.exe formatı windows  işletim sisteminin dosyasıdır.Eğer linux kullanıyorsanız steami(ve deb -tar.gz gibi linux formatlı dosyaları) terminal üzerinden açtırmanız daha iyi olacaktır, wine üzerinden değil.

gokhanyildiz

Alıntı yapılan: Sharpsorrow - 09 Eylül 2014 - 18:35:36
wine exe formatlı windows paketleri için kullanılır bunun sebebi linuxların exe formatını desteklememesidir.exe formatı windows  işletim sisteminin dosyasıdır.Eğer linux kullanıyorsanız steami(ve deb -tar.gz gibi linux formatlı dosyaları) terminal üzerinden açtırmanız daha iyi olacaktır, wine üzerinden değil.

wine'ın ne olduğunu biliyorum, ne işe yaradığını da biliyorum.

plazma

@gokhanyildiz sizin sisteminizde pipelight yada benzeri bir eklenti/uygulama ile ilişkilendirilmiş olabilir belki o dönemde ondan dolayı wine i çalıştırıyor olablir steam i kullanırken.

gokhanyildiz

Alıntı yapılan: plazma - 10 Eylül 2014 - 21:37:01
@gokhanyildiz sizin sisteminizde pipelight yada benzeri bir eklenti/uygulama ile ilişkilendirilmiş olabilir belki o dönemde ondan dolayı wine i çalıştırıyor olablir steam i kullanırken.

Olabilir. Yani ben şuanda hatırladıklarımı söylüyorum. Yani bunu gördüğüme %100 eminim. Şuanda imac kullandığım için osx işletim sistemi kullanmaktayım. Denemeye pek fırsatım olmuyor. Olsa ekran görüntüsü çekip koyacağım hemen :)