Shockwave Flash has crashed hatası

Başlatan candanozturk, 17 Mayıs 2014 - 11:02:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

candanozturk

Merhaba Chrome'dan; lastfm ve play.spotify.com'a girdiğim zaman görseldeki hata çıkıyor.

Forumdaki çoğu çözümü denedim ama bende olmadı.

Adobe'nin sitesinden gerekli flash dosyasını indirip yüklemeyi de beceremiyorum. Dosyayı masaüstüne indiriyorum ama windows'taki gibi açıp kurulum yapamıyorum. Nasıl çözebilirim?

if

@candanozturk, sadece o iki sitede mi bu sorun oluyor? Forumdaki hangi çözümleri denediniz?
dpkg -l | grep -E "flash|chrome"
sudo apt-cache policy flashplugin-installer google-chrome
çıktılarına bakayım.

heartsmagic

Lastfm'e girer girmez mi oluşuyor bu sorun? Eğer öyleyse ben tekrarlayamıyorum hatayı. Ubuntu ve Chrome sürümün nedir? Gerçi @if'in istediği çıktıdan sonra Chrome sürümü çıkacak ortaya. Fakat, Chrome depolardan gelen Flash'ı kullanmaz, gömülü getiriyor kendisi. Haliyle mesele biraz Chrome'un kendisine bakıyor gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

candanozturk

candan@candan-Lenovo-IdeaPad-Y530:~$ dpkg -l | grep -E "flash|chrome"
ii  adobe-flash-properties-gtk                11.2.202.359-0precise1                        GTK+ control panel for Adobe Flash Player plugin version 11
ii  adobe-flashplugin                         11.2.202.359-0precise1                        Adobe Flash Player plugin version 11
ii  google-chrome-stable                      34.0.1847.137-1                               The web browser from Google
ii  pepflashplugin-installer                  13.0.0.214~cr34.0.1847.137-1-0skunk0          Adobe/Google Pepper Flash Player plugin installer
ii  xserver-xorg-video-openchrome             1:0.2.904+svn1050-1ubuntu0.1                  X.Org X server -- VIA display driver
candan@candan-Lenovo-IdeaPad-Y530:~$ sudo apt-cache policy flashplugin-installer google-chrome

Bu şekilde çıktı.

if

Alıntı yapılan: if - 17 Mayıs 2014 - 12:53:32
@candanozturk, sadece o iki sitede mi bu sorun oluyor? Forumdaki hangi çözümleri denediniz?

candanozturk

Pardon, evet sadece 2 sitede yaşıyorum bu sorunu.

Denediğim yöntemler;

-''Herhangi bir flash videoya sag tik > ayarlar > ekran sekmesi > "Donanim hizlandirma ozelligini etkinlestir" devre disi birakip tariyiciyi yeniden baslat'' uyarısını denedim,

-Araçlar/tarama verilerini temizledim,

-Ubuntu Tweak'ten flash kurmayı denedim yapamadım.

Chrome' u silip yeniden kurmadım yalnızca. Tüm bilgilerin gitmesinden korktum. Ama bunu aynı sorun yaklaşık 1 yıl önce tekrarladığı zaman denediğimde işe yaramamıştı.

if

pepflashplugin-installer paketini ne için kurudğunuzu hatırlıyor musunuz @candanozturk? Firefox ile böyle bir sorununuz var mı?

candanozturk

Maalesef @if hatırlayamıyorum. Firefox yüklü ama kullanmıyorum bile.

if

Firefox ile dener misiniz? Sorunun Chrome'a özel olup olmadığını çıkartabiliriz.

candanozturk

Firefox'ta sorun olmadı. Sorun Chrome'daymış meğer.

heartsmagic

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Mayıs 2014 - 15:30:46
Haliyle mesele biraz Chrome'un kendisine bakıyor gibi.

http://www.macromedia.com/support/documentation/en/flashplayer/help/settings_manager07.html

Bağlantısına girip, açılacak penceredeki listeden sorun yapan siteleri siler misin? Sonra tekrar denersin açmayı.

candanozturk

@heartsmagic; açılan panelde 4-5 tane site ismi vardı. Sahibinden.com vs gibi girebildiğim normal sitelerin isimleri yazıyordu.

play.spotify.com ya da lastfm gibi site isimleri yoktu.

heartsmagic

İlginç, flash kullanan sitelerin aslında orada olması lazım. Chrome profilini bir yedekleyelim. Kendisini kapat ve şu komutu yürüt:
mv ~/.config/google-chrome ~/.config/google-chrome.yedek

Ardından açıp bir dene bakalım. Profilini silmiyorum merak etme, sadece yedekliyoruz. 

candanozturk

Peki, teşekkür ederim yedekleme için.

Fakat aynı sorun tekrarlandı. ''Shockwave flash has crashed.''

meda

RAM ve takas alanını ne kadar ayırdınız ?
"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

candanozturk

Takas alanı nedir bilmiyordum. Araştırdım, umarım doğru bilgi veriyorumdur.

8 gb görünüyor.

meda

Chrome kaldırsanız dahi yaptığınız veya gezindiğiniz site geçmişleri yerinde kalır tekrar yüklediğinizde o bilgileri tekrar okur.Linux kullanıcı dostudur.

Neyse Yazılım Merkezi'nden Chromium yükleyin.Nitekim sürüm olarak Chrome bir adım gerisinden gelir.Chrome da Chromium tabanını kullanır.Aralrında neredeyse fark yoktur.Chromium'da deneyin.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

candanozturk

Peki @shadow izin verirseniz bir şeyler sormak istiyorum;

Şimdi dediğiniz gibi Chrome yerine Chromium kullanacağım diyelim;

-Chrome'da yaptığım ve kaydettiğim tüm bilgileri Chromium'a aktarabilir miyim?

Diyelim ki aktaramadım ve Chormium kullanmaya devam edeceğim; şimdi Chromium'u güncelleme yoluna gittim.

-Benden paket güncellememi istedi. Adobe nin sitesine yönlendirildim. Orada hangi paketi kuracağım?
''Linux için tar.gz'' ve ''Linux için rpm'' dosyaları ve bir iki dosya daha var.

-Birini seçtim ve masaüstüne indiriyorum diyelim, bundan sonrasını da bilmiyorum. Windows taki gibi tek tıkla kuramıyorum.(daha önce denemiştim) Nasıl kurabilirim? İçinde setup ya da install benzeri dosyalar çıkmıyor.

Teşekkürler

heartsmagic

Öncelikle, Chrome'u kaldırınca ayarların geri geldiği konusu doğru ancak biz yapılandırma dizinini sıfırladık, kısacası şu durumda ayarların geri gelmemiş olması gerekirdi. Ayarlar geldi mi yoksa profil sıfırlandı mı?
Chromium için depolardaki Flash paketinin iş görüyor olması lazım, eğer yetmiyorsa Pepper Flash yöntemi kullanılabilir ki sende zaten kurulu olduğunu görüyoruz.

candanozturk

@heartsmagic yaptığımız gibi duruyor. Yani Chrome'da tüm profil sıfırlandı.

Anladığım kadarıyla Chrome için bir çözüm yok.

O halde Chrome'u eski haline getirip, chrome'un bilgilerini Chromium'a aktarabilir miyim?

meda

http://askubuntu.com/a/184031 bağlantıda elle flash player kurulumu ve daha fazlası mevcut bir bakın isterseniz.

candanozturk

@shadow teşekkür ederim ama açıklamanın sadece başını anlayabildim ve çözümü oldukça uzun geldi. Böyle basit eklentilerin kolayca yüklenebilmesi lazım diye düşünüyorum. Tek seferde kurmayı dilerdim. Ne bileyim uçbirime kod yazmak ve sorunu çözmek gibi falan.
Lütfen üzerinize alınmayın bu benim kendi içimde bir sorunum.

Ben Chrome'u eski haline getirebilsem şu an için yeterli olacak sanırım.

Ardından Chromium'u kullanmaya devam ederim.

Yardımlar için teşekkür ederim.

heartsmagic

Chrome'u kapat ardından:
rm -rf ~/.config/google-chrome
mv ~/.config/google-chrome.yedek ~/.config/google-chrome

Açtığında profilinin geri gelmesi lazım.

Flash eklentisine gelince, esasında bizim bir şey indirmeden depolardan rahatlıkla Flash kurabildiğimizi biliyorsun. Adobe kendisi dağıtıyor o indirdiğin şeyi, eğer orası paket yapmazsa bizim tarafın yapabileceği bir şey yok. Kaldı ki esasında yapılabilecek şey yapılıyor, paketlenip depoya koyuluyor. Kısacası senin kolayca kurabilmemiz lazım dediğin şey yapılıyor.

candanozturk

Bu komutla verileri geri getiremedim.

''...okuma yazma kullanılamıyor'' gibi bir ileti geldi. Tam hatırlayamıyorum şu an. Diğer mesajlara cevap verirken zaman geçti ve unuttum :(

Daha sonra tekrar yazdım kodu yine açtım. Bu seferde restart yaptı chrome'a.

Flash eklentisi konusunda haklısınız. O konuda da merak ettiğim bir şey var; Chrome kullanan ve play.spotify.com a giren herkes benim gibi bu sorunu yaşıyor mu? Neden ben bu sorunu yaşıyorum?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Mayıs 2014 - 15:35:18

2. kere denedim. Chrome bu sefer son haline getirmeden önceki ayarlarıyla geldi. Yani yakın zamanda sekmeleri vs düzenlemiştim. Ama şu anki hali o düzenlenmemiş halinde.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Mayıs 2014 - 15:42:07

Hocam mesela üst kısımda yazan ''Grooveshark, itü sözlük'' vs gibi sekmeler birkaç ay önce orada olan sekmelerdi.
Diğer sorun olan yerleri de kırmızı ile işaretledim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Mayıs 2014 - 15:44:01

Bu arada eski bilgilerin gelme sebebi bilgilerin Firefox'tan gelmesiymiş. Panel sağındaki ufak ok işaretinin oraya girince yazıyor. 

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Mayıs 2014 - 15:53:04

Chrome'dan oturum açmayı da deniyorum ama sürekli hata veriyor. Belki öyle yapınca bilgiler gelir diye düşünmüştüm.

Bu arada asıl derdim ise; üst kısımda yazan haber, müzik vs gibi siteleri kurtarmak değil. Dolaştığım sayfaların linklerinin olduğu kısımlarda yıldız vardı, onu işaretleyip o sayfayı kaydediyordum. Sayfalarda da makaleler vs gibi gerekli bilgiler mevcuttu.

Yoksa Chrome'un sıfırlanması sorun değildi.
Bunları söylememin sebebi; kişisel zevklerimin uğrunda sizi uğraştırdığımı düşünmemeniz :)

heartsmagic

Kişisel zevkler için de uğraşılır sorun değil ama keşke üst üste denemeseydin benim verdiğim komutları. Zira ilki Chrome profilini siliyor. Aldığımız yedekten neden geri gelmedi anlamadım açıkçası, basit bir işlem halbuki. Eğer geri getirdiğin profilini silmişsen eklediklerin geri gelir mi bilemiyorum. Chrome'a oturum açma için dil sorunu yaşıyor olabilirsin:

LC_ALL=C google-chrome

şeklinde açıp bir dener misin? Ben Spotify değil ama Lastfm'i denedim dün, sorun çıkmadı ki daha önce de çıkmıyordu açıkçası.