Linux Mint 17 Qiana RC (Sürüm Adayı) ISO Dosyaları Yayınlandı

Başlatan speakerXXL, 15 Mayıs 2014 - 21:49:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

speakerXXL

Kararlı Sürümü Mayıs ayı sonunda yayınlanması planlanan Linux Mint 17 Qiana'nın Cinnamon ve Mate masaüstü ortamlarını içeren Sürüm Adayı (RC) ISO kalıpları ftp sunucularında yerlerini aldılar.

Aşağıdaki bağlantılardan sürüm notları ve yeni özellikler ile ilgili resmi blog sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Linux Mint 17 Cinnamon Sürüm Duyurusu
Linux Mint 17 Cinnamon Sürüm Notları
Linux Mint 17 Cinnamon Yeni Özellikler

Linux Mint 17 Mate Sürüm Duyurusu
Linux Mint 17 Mate Sürüm Notları
Linux Mint 17 Mate Yeni Özellikler

Linux Mint 17 uzun destekli sürüm olacak ve 2019 yılına kadar desteği sürecek. Linux Mint 17 ile gelen yeniliklerden bazıları şunlar.

Güncelleme Yöneticisi

Güncelleme Yöneticisindeki ayrıntılara artık yöneticisi haklarını elde etmeden ulaşabiliyorsunuz. Yöneticisi şifresini Güncellemeleri Kur düğmesine tıkladığınızda soruyor.

Güncelleme Yöneticisi biraz elden geçmiş; simgeler değişmiş yeni bir kaç özellik eklenmiş. Bunlardan bir tanesi de güvenli çekirdek güncelleme özelliği. Görünüm sekmesi altından ulaşabileceğiniz bu özellik ile test edilen çekirdeklerin daha sorunsuz kurulumu hedeflenmiş.

Güncelleme geçmşi artık sadece Güncelleme Yöneticisi ile kurulan paketleri listelemiyor, apt-get, aptitude direk gdebi ya da dpkg ile kurulan paketlerdei de bu kısımdan inceleyebiliyorsunuz.

Sürücü Yöneticisi

Sürücü Yöneticisi ile artık internet bağlantısı olmadan da bir kısım sürücüleri yüklemek mümkün olabilecek. Örneğin Broadcom kablosuz ağ sürücüleri gibi.

Bunun için Sürücü Yöneticisini açtığınızda, kurulumu gerçekleştirdiğiniz DVD ya USB aygıtı tanıtmanız yeterli olacak.

MDM Giriş Ekranı

MDM pencere Yöneticisi iin bir çok hata giderildi.
Çoklu monitör desteği geliştirildi.
MDM HTML teması artık HiDPI desteğine de sahip.

Dil Ayarları

Linux Mint artık kendi dil ayarları aracını kullanıyor. Bu araç sayesinde Dil yönetimi kolaylaştırılmış.

Yazılım Kaynakları

Yazılım Kaynakları aracı da bir miktar bakıma uğramış, romeo ve backport depoları için uyarı mesajları eklenmiş.

Hoşgeldiniz Penceresi

Hoşgeldiniz Penceresi yeniden dizayn eildi ve artık daha az kaynak harcayarak daha hızlı açılıyor.

Cinnamon 2.2

Cinnamon 2.2 ile ilgili yeniliklerden bazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Mate 1.8

Mate 1.8 ile ilgili yeniliklerden bazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Mate 1.8'in eski sürümlerinden daha hafif bir yapıya kavuşturulduğunu da ekleyelim.

İndirme Bağlantıları

Linux Mint 17 Qiana'nın Sürüm Adayı (RC) ISO dosyalarını aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.

Cinnamon Masaüstü Ortamı 32 Bit

Cinnamon Masaüstü Ortamı 64 Bit

Mate Masaüstü Ortamı 32 Bit

Mate Masaüstü Ortamı 64 Bit

Torrent Bağlantıları

Cinnamon Masaüstü Ortamı 32 Bit

Cinnamon Masaüstü Ortamı 64 Bit

Mate Masaüstü Ortamı 32 Bit

Mate Masaüstü Ortamı 64 Bit

Md5sum Güvenlik Kodları

1c6d98617e618532d9e372d6108752cf  linuxmint-17-cinnamon-dvd-32bit-rc.iso
bfe1bec5a90a97d95e20ee3f52a6a761  linuxmint-17-cinnamon-dvd-64bit-rc.iso
5fa031419c5d5c719ed9c954854f9a4d  linuxmint-17-mate-dvd-32bit-rc.iso
79cc6ae33c6553645bf5c9818312f8f6  linuxmint-17-mate-dvd-64bit-rc.iso

Linux Mint 17 Qiana ile varsayılan olarak gelen bazı arkaplan resimlerini aşağıdaki bağlantılarından inceleyebilirsiniz.

Düzenleme : Global forum açıklamaları ve indirme bağlantıları

meda

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

speakerXXL

Alıntı yapılan: shadow. - 15 Mayıs 2014 - 21:52:02
Kararlı sürümün çıkış  tarihi belli mi ?

Mayıs ayının son haftası içinde Kararlı Sürüm ISO dosyları hazırlanmış olur sanırım.

Cinnamon 2.2 64 bit sürümün oldukça sıkıntısız olduğunu ifade etmek isterim. 
Kendi adıma kararlı sürüm yayınlandığında yeniden kurulum yapma ihtiyacı hissetmiyorum.

plazma

RC den kursak sonra kararlı sürüme geçiş olur mu hocam yoksa tekrar kurulum gerektir mi? mint 16 yı edinmiştim en azından 17 deniyim bari :D

meda

Alıntı yapılan: plazma - 16 Mayıs 2014 - 21:45:03
RC den kursak sonra kararlı sürüme geçiş olur mu hocam yoksa tekrar kurulum gerektir mi? mint 16 yı edinmiştim en azından 17 deniyim bari :D
Evet kararlı sürüm ile yeniden kurmak gerekli.
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

speakerXXL

Alıntı yapılan: shadow. - 16 Mayıs 2014 - 21:55:33

Aslında gerekeceğini sanmıyorum. Evet Sürüm Adayı ISO dosyaları geri bildirimde bulunulsun diye hazırlanıyorlar. Ama bu geri bildirimler neticesinde hata çözümlerini içeren paketler güncellemeler ile kuruluyor. Bu şekilde güncellemeler le bir bakıma kararlı sürüme geçilmiş oluyor. Mate sürümü denemedim ama Cinnamon sürümü şu an için oldukça sorunsuz.

Atamertes

Vbox'ı ısıtayım, anlaşılan bu gece çok işimiz var =))

meda

Alıntı yapılan: speakerXXL - 16 Mayıs 2014 - 22:38:04
Alıntı yapılan: shadow. - 16 Mayıs 2014 - 21:55:33

Aslında gerekeceğini sanmıyorum. Evet Sürüm Adayı ISO dosyaları geri bildirimde bulunulsun diye hazırlanıyorlar. Ama bu geri bildirimler neticesinde hata çözümlerini içeren paketler güncellemeler ile kuruluyor. Bu şekilde güncellemeler le bir bakıma kararlı sürüme geçilmiş oluyor. Mate sürümü denemedim ama Cinnamon sürümü şu an için oldukça sorunsuz.
Aslında seninle aynı fikirdeyim.Nitekimde Ubuntu'da veya Debian'da benzer durumda olupta geçişlerde sorun yaşayan sayısı daha az.Ubuntu geliştirici sürümünden kararlı sürüm kadar güncellemeler ile devam ettim ufak-tefek hatalar haricinde bir sorun olmadı ancak Mint için RC ile kararlı sürüm arasında sorun yaşayanlar daha fazla olduğunu gördüm.Tabi herkese göre kararlılık derecesi değişir ama sorun yaşadığında sorununu kendisi çözemeyecek düzeyde olan arkadaşların kararlı sürüm için 2 hafta daha beklemesini tavsiye ederim.Son olarak şunu belirtmeliyim çok güzel bir Mint sürümü olacak son gördüklerim hızı,kaynak tüketimi vs çok iyi bir yapıya sahip.Ayarlar bölümü biraz daha toplanmış bu da kullanım kolaylığını daha da arttırmış.

Bir de bu sürümün şöyle bir özelliği varmış.Bir sonraki LTS sürüm çıkana Ubuntu 14.04 sürümü taban alınarak devam edilecekmiş.Bence bu çok güzel bir karar depo falan eklemeksizin Cinnamon son sürüm kullanılacak ayrıca sonraki LTS geçişlerin sancısı daha da azalacak kanaatindeyim.

Atamertes

Kararlı sürümü çıkartmak için mayıs ayının son gününün son saatini bekliyorlar herhalde  >:(

speakerXXL

Linux Mint 17 Qiana Kararlı Sürüm ISO dosyaları hazırlandı ve test sürecindeler. Cinnamon ve Mate masaüstü ortamları için hazırlanan Kararlı Sürüm ISO kalıpları ile ilgili gelişmeleri aşağıdaki bağlantıdan takip edebilirsiniz.

http://community.linuxmint.com/iso