Adobe Flash Player'ı Adobe'nin Sitesinden Kurmak

Başlatan SoulSmasher, 04 Nisan 2008 - 22:59:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

SoulSmasher

aslında bu yazıyı forumda ara bir yerde yazdım, fakat sık sık sorulacağını düşündüğümden yeni başlık açmak ihtiyacını hissettim

eğer adobe flash depodan ve eklenti olarak kurulmuyorsa adobe flash playerı şöyle kuracaksınız:
ilk olarak şu dosyayı indirin:
http://fpdownload.macromedia.com/get/flashplayer/current/install_flash_player_9_linux.tar.gz

masaüstüne indirdiyseniz terminalden kurulu olduğu klasöre gidin:
cd Desktop/install_flash_player_9_linux/
şimdi terminalde şu kodu çalıştırın:
sudo ./flashplayer-installer

şimdi size nereye kurmak istediğinizi söyleyecek. standart olarak firefox için şu adrese kurulmalı
/usr/lib/firefox

Alıntı yapılan: MenDieTa - 19 Nisan 2008 - 15:48:00
8.04 de terfi edenler şu sıralar tüm güncelleştirmeleri yükledilerse firefox ları beta 5 te olduğundan klasörü.

/usr/lib/firefox-3.0b5 olarak tanımlamalılar.

yani en güvenlisi önce klasörün ismine bakın sonra işlemleri gerçekleştirin.

opera için ise
/usr/lib/opera

bundan sonra firefoxu/operayı yeniden başlatın

adobe flash player güncellenmiş ve kurulmuş olmalı :)
afiyet olsun ;)

umutubuntu

lordum

ERROR: Your architecture, \'x86_64\', is not supported by the
       Adobe Flash Player installer.

diyor ve kalıyor bence 64 bitte çalışmıyor gibi geldi :p

yotube açabiyorum fakat xmms ile açınca sürekli kodek istiyodu sonradan farkettim ki

xmms kapatınca az sorunlu da olsa izlenebiliyor.....
bende audacious kurdum xmms winamp benzeri ama benim daha çok hoşuma gitti

xmms den anında vazgeçtim....  bundan sonra audacious kullanıyorum :D ama hala birkaç sitede

flash açınca site yamuluyo flv izleyemiyorum   :D

64 bit için çözüm var mı dır_? 

SoulSmasher

Aşağıda belirtilen yöntem şu anda Gutsy ve Hardy için geçerliliğini yitirmiş durumdadır.
Heartsmagic

64 bit ubuntu için şurada bir makale var, fakat şahsen denemedim

https://help.ubuntu.com/community/AMD64/FirefoxAndPlugins?action=show&redirect=FirefoxAMD64FlashJava#nspluginwrapper

diyor ki:
önce yeni değolar eklemeliyiz ubuntuya:
depo için gpg anahtarı şu şekilde eklenmeli:
sudo gpg --keyserver hkp://keyserver.ubuntu.com:11371/ --recv-keys 2C4C84CC && gpg --export --armor 2C4C84CC | sudo apt-key add -
sonra şu kodları sırası ile çalıştırın
sudo deb http://download.tuxfamily.org/upure64/ gutsy-upure64 main
sudo deb-src http://download.tuxfamily.org/upure64/ gutsy-upure64 main
sudo apt-get update
sudo apt-get install nspluginwrapper gsfonts-x11

bunları yaptıktan sonra yukardaki gibi adobe flash player'ı indirin,
içerisindeki "libflashplayer.so" and "flashplayer.xpt" dosyalarını /usr/lib/mozilla-firefox/plugins/ klasörüne kopyalayın.
indirdiğiniz yerde terminal açarak şu kodları uygulayın yani:
sudo cp libflashplayer.so /usr/lib/mozilla-firefox/plugins/
sudo cp flashplayer.xpt /usr/lib/mozilla-firefox/plugins/

firefoxu açıksa kapatın (burası önemli), ve de şu kodmutu çalıştırın
nspluginwrapper -i /usr/lib/mozilla-firefox/plugins/libflashplayer.so

şimdi şu komut uygulayın
sudo cp /home/kullanıcıadınız/.mozilla/plugins/npwrapper.libflashplayer.so /usr/lib/mozilla/plugins/
sudo cp /home/kullanıcıadınız/.mozilla/plugins/npwrapper.libflashplayer.so /usr/lib/mozilla-firefox/plugins/ *
sudo cp /home/kullanıcıadınız/.mozilla/plugins/npwrapper.libflashplayer.so /usr/lib/firefox/plugins/ *

* : bu kodlardan uygun olanı klasör yapınızda dağıtımda hangi klasör varsa ona göre seçmelisiniz

kendim tercüme ettim, forumda olumlu sonuç alan sayısı var, çalışması gerek

afiyet olsun ;)

komikimben

ben yukarda dediklerinizi yapiyorum ama hata veriyor.

akaya@akaya-desktop:~$ cd Desktop/install_flash_player_9_linux
bash: cd: Desktop/install_flash_player_9_linux.tar.gz/: No such file or directory

hatasini veriyor.

verdigniz dosya suanda masaustunde.

SoulSmasher

Alıntı yapılan: komikimben - 06 Nisan 2008 - 21:25:54
ben yukarda dediklerinizi yapiyorum ama hata veriyor.

akaya@akaya-desktop:~$ cd Desktop/install_flash_player_9_linux
bash: cd: Desktop/install_flash_player_9_linux.tar.gz/: No such file or directory

hatasini veriyor.

verdigniz dosya suanda masaustunde.

klasör adı tam oalrak ne
/install_flash_player_9_linux.tar.gz/
bu olamaz

/install_flash_player_9_linux/
olabilir

install yazdıktan sonra tab a basın otomatik tamamlasın terminal :)

fthzcn

8.04 de terfi edenler şu sıralar tüm güncelleştirmeleri yükledilerse firefox ları beta 5 te olduğundan klasörü.

/usr/lib/firefox-3.0b5 olarak tanımlamalılar.

yani en güvenlisi önce klasörün ismine bakın sonra işlemleri gerçekleştirin.

genc

Alıntı Yapgenc@genc-desktop:~$ cd Desktop/install_flash_player_9_linux
bash: cd: Desktop/install_flash_player_9_linux: No such file or directory

Arkadaşlar bende de bu hatayı veriyor, bir diğer arkadaş da böyle bir hatayla karşılaşmış, dosya bulunamadı diyor ama dizini doğru girdiğimden eminim, zaten Desktop'ta şuan. Yardımcı olabilir misiniz lütfen? Sadece Flash Player değil daha farklı dosyalarda da bu hatayı veriyor.  :-\

Şimdiden teşekkürler.

"genc"

ufuk_k

1. Uçbirimi ilk açtığın zaman, Desktopta olmazsın, desktop yazdıgına bakma, o senin hostunun adı. /Desktop yazması gerekir.
2. Sıkıştırılmış dosyayı açmamışsın, doğal olarak içine de giremezsin. ÖNce tar xvf komutu ile o dosyayı açman lazım.
3. Bununla uğraşmak zorunda değilsin, sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras pakedi hepsini yükler.

genc

Alıntı yapılan: ufuk_k - 24 Haziran 2008 - 02:51:08
1. Uçbirimi ilk açtığın zaman, Desktopta olmazsın, desktop yazdıgına bakma, o senin hostunun adı. /Desktop yazması gerekir.
2. Sıkıştırılmış dosyayı açmamışsın, doğal olarak içine de giremezsin. ÖNce tar xvf komutu ile o dosyayı açman lazım.
3. Bununla uğraşmak zorunda değilsin, sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras pakedi hepsini yükler.

ufuk teşekkürler, bu arada ben yeni linux'cuyum, C++ programlama çalıştığım için Linux'a geçmenin en iyisi olduğunu düşündüm. Windows Emperyalizmine son vermek için. :) Bu arada daha farklı bir program kurmam için ne yapmam gerekiyor, bana tam olarak açıklayabilir misin ufuk? yani cd /home/genc/desktop/... yerine ne türde bi yol izlemem gerekiyor, anlatırsan çok sevinirim, teşekkürler.  :)

heartsmagic

Uygulamalar-Ekle/Kaldır programını aç, istediğin programı kur. Şimdilik bu yolla devam et.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ufuk_k

Paketler için ekle/kaldır, synaptic ya da komut satırını yani uçbirimi kullanabilirsin. Verdiğim kodu sistem--donatılar--uçbirim programını açarak girebilirsin. Forumu araştırmanı öneririm, bir bir bakabilirsin, kurulum ve sonrasına kadar olan herşey için.

fotomusa

Arkadaşlar bu konuyu incelerken denemek istedim yanlız adobenin sitesine gittigimde  indrme secenekleri arasına .deb for ubuntu 8.04+  secenegide eklenmişti o senenegi indirdim gdebi paket yönetisiylede cok rahat şekilde kurulum yaptım.  Yoksa yanlış indirme seceneginimi indirdim yoksa adobe ubuntu kullanıcılarının işini kolaylaştırmak için .deb formatında indirme secenegimi kurmuşlar

btermeli

tar dosyalarini kurma ozurlu biri olarak her zaman .deb kurulum dosyalarini tercih ederim. Sagolsun onlar da oturmus benim gibiler icin yapmislar. Hic sorun yok dogru yukleme yapmissin, ben de aynisini yukledim, catir catir calisiyor.
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

erginemr

Vallahi öyle!  :o
http://www.adobe.com/shockwave/download/download.cgi?P1_Prod_Version=ShockwaveFlash&P2_Platform=Linux

Gözlerime inanamıyorum. Bu, Adobe'un da Linux kullanıcılarının artık belirli bir kitle oluşturduğunu kabullendiğini gösteriyor. İnşallah, Linux'a verdikleri bu desteği, ücretli bile olsa diğer ürünlerine de (Photoshop, Flash, vb.) yayarlar.

Teşekkürler @fotomusa!  :)

Felâsife

Adobeyi kınıyorum 64-bit için olanını çıkartmamış, ayırımcılık yapmış :D
Neyse çıkartır herhalde, bekleyeceğiz artık.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

btermeli

"Nazar etme ne olur, birgun senin de  olur..." cok ozlu bir kamyoncu yazisi :) :) :)
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

holywars

Adobe Flash'ı kaldırıp tekrar kurmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim. Eldeki sürüm sanırım 9.0 olsa gerek Synaptic'den görebildigim kadarı ile. Tamamem silmem ve son sürümü kurmak istiyorum.  :D

erginemr

Flash Player'ı Synaptic'ten kaldırdıktan sonra, bu başlığın ilk mesajındaki adresi:
http://fpdownload.macromedia.com/get/flashplayer/current/install_flash_player_9_linux.tar.gz

http://fpdownload.macromedia.com/get/flashplayer/current/install_flash_player_10_linux.tar.gz
olarak değiştirip, diğer adımları aynen uygularsanız sanırım sorunsuz kurulacaktır.

holywars

Sadece flashplugin-nonfree'yi mi kaldırmam gerekiyor peki. :)

agritux

Alıntı yapılan: erginemr - 26 Mart 2009 - 10:38:39
Flash Player'ı Synaptic'ten kaldırdıktan sonra, bu başlığın ilk mesajındaki adresi:

http://fpdownload.macromedia.com/get/flashplayer/current/install_flash_player_10_linux.tar.gz
olarak değiştirip, diğer adımları aynen uygularsanız sanırım sorunsuz kurulacaktır.

ilk post u da değiştirebilir misiniz

holywars

flashplugin-nonfree'yi kaldırdım, yanlış mı yaptım bilemiyorum ama sonrasında alttadki gibi denedim sonuç alamadım.

Alıntı Yapholywars@holywars-desktop:~$ cd ~/Masaüstü
holywars@holywars-desktop:~/Masaüstü$ cd Desktop/install_flash_player_10_linux/
bash: cd: Desktop/install_flash_player_10_linux/: No such file or directory

erginemr

Masaüstünüzde "install_flash_player_10_linux.tar.gz" dosyası indirilmiş olarak görünüyor mu?