Ubuntu İçin Okul Zili Programı?

Başlatan syagdiran, 09 Mayıs 2014 - 09:05:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

berkayaslan

Evet belki biraz uzun soluklu bir iş gibi ama ben zaten birkaç ay önce uğraşmıştım bu iş için. Eğer hala ihtiyaç varsa ben bu işe devam edebilirim. İş gören, küçük, şirin bir uygulama yapabilirim sanırım. Hala ihtiyaç var mı?
İf you wanna be the best, You must SMURF something. :)

syagdiran

Tabi ki ihtiyaç var. Benim okulda Linux kullanamama sebebim bu diyebilirim.

berkayaslan

O halde çok büyük olmasa da bu üstteki gibi bir yazılım yapmayı deneyeceğim.  Ek bir özellik var mı istenilen ?

guopx

@berkayaslan
Merhaba :)
@heartsmagic bu konuyu zaten uygulama geliştirme tayfası bölümüne de taşımıştı. Daha tam olarak tamamlanmamış ve python tabanlı bir program geliştirmiştik. Linki burda https://yadi.sk/d/fXxkx5FHRGZEr python-magic paketinin yüklü olması gerek main.py'yi uçbirimde çalıştırırsanız çalışmalı.  Programın kodlarının anlaşılabilirliği çok değil ben yazdığım için :) Ama katkıların ve eleştirilerine her zaman açığız. Eğer uygulama geliştirme bölümü sayfasındaki programın başlığını sana açabilirsek daha iyi olur ama bir tek başlığı bir tek kullanıcıya açmak gibi bir özelliği var mı smf'nin bilmiyorum :)
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

berkayaslan

Şu anda mobilden giriş yapıyorum.  Yarın sabaha ancak bakarım. 

Biraz uğraşırsam anlarım yaa :)  anlarsam yardım etmekten mutluluk duyarım. Peki proje şu an durmuş halde mi?

guopx

Hayır durmuş sayılmaz aslında. Benim bu hafta sınavlarım vardı o yüzden geçtiğimiz hafta çok ilgilenemedim. Kaba taslak program o linkteki gibi ve iyi kötü çalışıyor. Ama kod kısmı çok karışık. Kodu biraz sadeleştirip gördüğüm hatalardan arındırmaya çalışacağım bu hafta. Tabi eleştirilere ve tavsiyelere göre :)

berkayaslan

Yardım etmekten onur duyarım.  :)  Tkinter mi acaba?  (sabırsızlıktan soruyorum :)) gerçi python-magic'i kurmak gerekli demişsiniz.  Başka kütüphane olsaydı onuda yazardınız değil mi?

guopx

python-magic'den başka gstreamer plugin'leri gerekli müzik ve zil dosyalarına çalabilmek için. Arayüz olarak gtk içeriyor program glade ile. Diğer arkadaşlar gtk'ya olur dediler o yüzden devam ettim :)

berkayaslan

İndirdim.  Sistem sorunlarım yüzünden gstraimer eklentilerini kuramadım.  Ubuntuyu yeniden kurmam gerekiyor :)..  Ama kodlara baktım.  Glade ile olduğu için program o kadarda idüzensiz değil :)  tabi gtk+ çok az kullandığım için kodlara gözümün alışması biraz zaman alır :) 

berkayaslan

Ancak kodlara bakılırsa program bitmiş gibi..  Tabi açamadım o ayrı :)

guopx

@berkayaslan
Merhaba, ilk beta tester'ımız sen oldun :) uçbirimde çalıştırınca ne döndürüyor?

berkayaslan

Alıntı yapılan: guopx - 01 Haziran 2014 - 22:04:27
@berkayaslan
Merhaba, ilk beta tester'ımız sen oldun :) uçbirimde çalıştırınca ne döndürüyor?

Yok dediğim gibi sorun benim sistemimden kaynaklı.  Yani gst modülünün olmadığını söylüyor.  Kurmak için yazılım merkezinden açıyorum indirilmiyor.  Dpkg ile ilgili bir sorun..  Neyse madem durum ciddi ben hemen mint üzerinden çalıştırmayı deneyeyim o zaman :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Haziran 2014 - 22:34:54

Çalıştırmayı denedim. Yine bir importerror.

ERROR:root:Could not find any typelib for AppIndicator3
Traceback (most recent call last):
  File "main.py", line 14, in <module>
    import indicator
  File "/home/berkay/İndirilenler/okul_zili3/indicator.py", line 5, in <module>
    from gi.repository import AppIndicator3 # pylint: disable=E0611
ImportError: cannot import name AppIndicator3

Ayrıca AppIndicator modülünü ne için kullandınız?

guopx

Programın windows sürümünün bir gösterge uygulaması vardı onun yerini tutsun diye bir gösterge uygulaması koydum panel için. gir1.2-appindicator3 ve python-appindicator paketi var mı yazılım kaynaklarında? Varsa yükleyip tekrar deneyelim.
Program paketlenirken bu bağımlılıkları eklemek gerek tabi.

Felâsife

Alıntı yapılan: guopx - 01 Haziran 2014 - 00:17:50
... Eğer uygulama geliştirme bölümü sayfasındaki programın başlığını sana açabilirsek daha iyi olur ama bir tek başlığı bir tek kullanıcıya açmak gibi bir özelliği var mı smf'nin bilmiyorum :)

Şöyle bir şey var.
Örn. belli bir alt bölüme izinlerden Konulara yanıt verebilir (Kendi konularına) diye izin verildiğinde, üye o bölüme sadece yeni konu açabilir ama başka konuya cevap veremez.
Dolayısıyla üye anca açmış olduğu konuya cevap yazabilir, başkasına yazamaz.
Tabii yetkililer istediği yere cevap yazabilir.
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

berkayaslan

Şimdiki hatamız /usr/lib/python2.7/dist-packages/gobject/constants.py:24: Warning: g_boxed_type_register_static: assertion 'g_type_from_name (name) == 0' failed
  import gobject._gobject
setting conffile succesfull.

(main.py:3270): Gtk-WARNING **: Can't set a parent on widget which has a parent

Traceback (most recent call last):
  File "main.py", line 1800, in <module>
    okul_zili = OkulZili()
  File "main.py", line 27, in __init__
    builder.add_from_file( "ui.glade")
gi._glib.GError: Unknown internal child: plus_button

guopx

Merhaba @berkayaslan
Bu hatanın nedenini biliyorum Glade dosyasından kaynaklanıyor. Eve gidince düzeltilmiş halini geçerim buraya.
Bu arada sabrın için teşekkür ederim :)

WhiteScars

Java'da yapaydıkya her tarafta çalışırdı :)
İnsanoğluna bırakabileceğiniz en güzel miras tecrübelerinizdir.

aspiranko

Bende öğretmenim Ubuntu 12.04 te de 14.04 LTS de de hiç e okula girmede sorun yaşamadım. Hatta az evvel öğrenci geldi gene notlarına baktık not değiştirme falan herşeyi yapabiliyorum hem firefox ta hem chorme da hiç sorun yok. Ama sorun olan bir kısım var. MEBBİS te hiç bir modüle giremezssiniz. Açar yan menuler çalışmaz. En azından bende öyle oluyor. E okulda sorun olmuyor.

syagdiran

@aspiranko
Hocam Lise modülünde sorun olmadığı yönünde söylemler var. Sizinki lise mi acaba?

aspiranko

Alıntı yapılan: syagdiran - 06 Haziran 2014 - 10:12:26
@aspiranko
Hocam Lise modülünde sorun olmadığı yönünde söylemler var. Sizinki lise mi acaba?

Evet lise fizik öğretmeniyim ben çok rahat işlem yapabiliyorum

FireSwords

MEBBİS Internet Explorer 11 ile de açılmıyor. Bu derece sorunlu. Öğretmen olan bir akrabam var oradan biliyorum.

plazma

Alıntı yapılan: Ustadharak - 06 Haziran 2014 - 23:22:14
MEBBİS Internet Explorer 11 ile de açılmıyor. Bu derece sorunlu. Öğretmen olan bir akrabam var oradan biliyorum.

uyumluluk görünümü bölümüne eklemek gerekiyor sanırım meb-mebesis adreslerini onun için galiba.