Ubuntu İçin Okul Zili Programı?

Başlatan syagdiran, 09 Mayıs 2014 - 09:05:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

syagdiran

Merhaba Arkadaşlar. Bir öğretmenin ya da okul yöneticisinin okulunda Linux tabanlı işletim sistemi kullanamamasının en temel nedeni 2 maddede özetlenebilir sanıyorum. 1.si e-okula girememek. 2.si Okul için zil programı olmayışı. Birinci madde sorunu bizi aşar ama en azından bir zil programı yapılmış olsa, sorunun çözümüne bir nebze katkı sağlayacaktır diye düşünüyorum. Acaba Linux için yapılmış bir Okul Zil programı var mı yada üzerinde çalışan var mı?

auroraborealis

E-Okul'a neden giremiyorsunuz? Eğer Internet Explorer kullanma şartından dolayı ise, Firefox ve Chromium için User Agent değiştiricileri var kolaylıkla bu sorunu aşabilirsiniz.

Zil programı için herhangi bir bilgim ve çalışma hakkında bilgim yok yalnız çok zor olmasa gerek. Ekran görüntüsü paylaşabilirmisiniz merak ettim nasıl bir program olduğunu. :)

jayw

Google'da şöyle bir şey karşıma çıktı ama çalışır mı ya da sizin işinizi görecek kapasitede mi bilmiyorum.

http://www.floft.net/wiki/Bells.html

Siteden alıntı:
Alıntı YapThis School Bell System is designed to be used:

• for school bell systems that have weekly schedules and occasionally days without bells or with a different schedule (such as a half day)
  • for school bell systems that have weekly schedules and occasionally days without bells or with a different schedule (such as a half day)

syagdiran

@auroraborealis
Evet İnternet Explorer zorunluluğu. Bu sorunu şu ana kadar çözebilmiş değilim. O kadar araştırma yaptım. Firefox için İE eklentisi filan var ama olmuyor. E-okul ana sayfaya giriyor ama rapor alınamıyor. Tek çözümü VirtualBox ile Windows kurmak. Böyle yapmak da bilgisayarı çok kasıyor ve kullanışlı değil. Eğer bu iki sorunu çözebilirsem hiç tereddüt etmeden okuldaki bilgisayara Ubuntu yüklerim.
@jayw
Verdiğiniz link tam olarak ne anlamadım. Okulun giriş çıkış saatleri ayarlanabilen bir program arıyorum.

rimujin

Daha yeni xubuntu 14.04 kurdum fakat bir hdd in bir bölümüne de windows kurmak zorunda kaldım. Tek sebebi aspx tabanlı olduğundan mı bilmediğim e-okul. Şu e-okul sorunu olmasa inanın bir çok öğretmen windows kullanmayacak. Tabi birazda Libreoffice'in mikrosoft office kaynaklı dosyaları tam uyumlulukla açması gerekiyor. 2007 den bu yana linux kullanıyorum fakat bu sorunlar hala aynı. Yeni ubuntu, yeni office sürümleri çıkıyor ben hala ne değişiyor anlamadım. Ekran kartımın sürücüsü mesa bile kapalı kaynak sürücünün tadının yanına bile yaklaşamıyor.

Herşey bir yana şu e-okul işi çözülse yeter bize.

syagdiran

@rimujin
Size katılıyorum. Fakat Linux tabanlı işletim sistemlerinin geliştirme sürecinin gönüllülük esasına dayalı olmasının bir sonucu anlattıklarınız.

ubuntuki lilith

Alıntı yapılan: rimujin - 09 Mayıs 2014 - 12:08:00
Daha yeni xubuntu 14.04 kurdum fakat bir hdd in bir bölümüne de windows kurmak zorunda kaldım. Tek sebebi aspx tabanlı olduğundan mı bilmediğim e-okul. Şu e-okul sorunu olmasa inanın bir çok öğretmen windows kullanmayacak. Tabi birazda Libreoffice'in mikrosoft office kaynaklı dosyaları tam uyumlulukla açması gerekiyor. 2007 den bu yana linux kullanıyorum fakat bu sorunlar hala aynı. Yeni ubuntu, yeni office sürümleri çıkıyor ben hala ne değişiyor anlamadım. Ekran kartımın sürücüsü mesa bile kapalı kaynak sürücünün tadının yanına bile yaklaşamıyor.

* her şey bir yana şu e-okul işi çözülse yeter bize.
@rimujin ben yıllardır e-okul işlemlerimi hep Ubuntu ile yapıyorum. Sadece karne görüşleri girerken ekran görüntüsünde üst üste binme oluyor sınıfın yarısının karne görüşünü de sonra okuldaki bilgisayardan giriyorum. Yalnız ilköğretim ve lise sistemleri arasında bir farklılık var mı bilemiyorum, belki ilköğretimde daha çok sorun yaratıyor olabilir.

kodadiirem

Alıntı yapılan: ubuntuki lilith - 09 Mayıs 2014 - 14:00:12
Alıntı yapılan: rimujin - 09 Mayıs 2014 - 12:08:00

* her şey bir yana şu e-okul işi çözülse yeter bize.
@rimujin ben yıllardır e-okul işlemlerimi hep Ubuntu ile yapıyorum. Sadece karne görüşleri girerken ekran görüntüsünde üst üste binme oluyor sınıfın yarısının karne görüşünü de sonra okuldaki bilgisayardan giriyorum. Yalnız ilköğretim ve lise sistemleri arasında bir farklılık var mı bilemiyorum, belki ilköğretimde daha çok sorun yaratıyor olabilir.

Başka yorumlardan okuduuğum kadarıyla lise kısmındaki e-okulda Mozilla Firefox tarayıcısı çalışıyormuş. Fakat ilkokul-ortaokul kısmında çalışmıyor. Site açılıyor fakat soldaki bağlantılara tıklandığında yukarıdaki "Lütfen bekleyiniz, işleminiz sürüyor" ibaresi gitmiyor ve istenen bölüm açılmıyor. Not girişi, karne görüşü, vs. yapılamıyor.

Zil programı yapmayı zamanında düşünmüştüm, bir yere kadar geldim, devamını getirmemiştim. Zor değil aslında düşününce, python programlama dili kullanmıştım ama insan tek başına olunca -kendim için söylüyorum- biraz zaman geçince gevşiyor, bırakıyor. Eğer yapar ve de bitirirsem paylaşırım sizlerle.  :)
Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım.

syagdiran

@ubuntuki lilith
Siz nasıl Ubuntu ile girebiliyorsunuz da biz giremiyoruz?

FireSwords

Sorun o 2'si değil LibreOffice tablo içeren Word dosyalarını düzgün açmıyor ve bu da büyük bir engel.

ubuntuki lilith

Alıntı yapılan: syagdiran - 09 Mayıs 2014 - 16:44:05
@ubuntuki lilith
Siz nasıl Ubuntu ile girebiliyorsunuz da biz giremiyoruz?
Açıkçası özel yaptığım bir şey yok. Sanırım lise kısmında pek sorun yaşanmıyor, dediğim gibi sadece karne görüşleri sıkıntı oluşturuyor benim için. Tarayıcı olarak da firefox kullanıyorum. Ben de örneğin Mebbis sisteminde sıkıntı yaşıyorum, sisteme giriyorum tüm bilgilere ulaşabiliyorum, tek yapamadığım şey hizmet puanı hesaplama. O kısımda sürekli "Lütfen bekleyiniz, işleminiz sürüyor" uyarısını ben de alıyorum .
Libreoffice ile hazırladığım sınav sorularını da PDF'ye dönüştürüyorum ve okuldan öyle çıktı alıyorum. Çok sorun olmuyor benim için, olsa da gerçi yine de Windows kullanmazdım, kullanmıyorum da. :)

if

Alıntı yapılan: syagdiran - 09 Mayıs 2014 - 11:50:21
@jayw
Verdiğiniz link tam olarak ne anlamadım. Okulun giriş çıkış saatleri ayarlanabilen bir program arıyorum.

@jayw'nin geçtiği uygulama işinizi görecektir. Zili çalmak için bir aygıt mı var?

heartsmagic

Kendi adıma not düşeyim, Libreoffice uygulaması kapalı bir uygulama olan MS Office ile kendi çapında uyum sağlamaya çalışıyor. Bunun nedeni de belli değil mi? Belli standartlara uymak istemeyen bir firma var karşı tarafta. Kısacası uyumluluk konusunda LO'da ne değişiyor diye bakmamak lazım.
Ayrıca mesa dediğimiz sürücüler elbette kapalı sürücülerin tadında olmaz, adı üzerinde kapalı sürücüler bunlar. Mesa ile gelen sürücüler ancak bir yere kadar götürebilir bizleri.

@syagdiran, eğer gerçekten zil çalan bir aygıt varsa bağlantısı verilen proje seri porttan veya usb dönüştürücü porttan bağlanarak bu işi yapabiliyormuş. Tabi son kullanıcının ha deyince yapabileceği bir işlem değil bu. Ayrıca deneme yapmak da gerekeceği için haliyle gerçekten okulda o zili çalan makinenin ya da aletin yanında olmak gerekiyor.

Eğer zil çalma işi bir bilgisayar üzerinden oluyorsa ve basitçe hoparlörlerden veriliyorsa dışarıya o iş için uçbirimden çalışan bir uygulama (mplayer) ve cron iş görecektir muhtemelen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

syagdiran

@heartsmagic
Alıntı YapEğer zil çalma işi bir bilgisayar üzerinden oluyorsa ve basitçe hoparlörlerden veriliyorsa dışarıya o iş için uçbirimden çalışan bir uygulama (mplayer) ve cron iş görecektir muhtemelen.

Evet ifade ettiğiniz gibi basitçe bilgisayar üzerinden belli zaman aralıklarında çalan bir zil programı lazım. Bir de bilgisyardan zil sesi dışında başka ses çıkmasını önlemeli. Mplayer ya da cron nasıl bu durumda iş göremez her halde. Windowsta kullandığım programın arayüzü şu şekilde:

[eklenti yönetici tarafından silindi]

heartsmagic

Yo, mplayer ve cron yine iş görebilir. Uçbirimde ufacık bir betik yazılır, üç satır hatta. İlk satır amixer ile tüm ses kanallarını açar, sonra mplayer zili çalar, sonra amixer tüm ses kanallarını kapatır.

amixer set Master unmute
mplayer /nerede/bu/dosya.mp3
amixer set Master mute

cron'da da günün hangi saat ve dakikalarında bu betiğin çalışacağı ayarlarını. Kısacası gerçekten bir zil yok değil mi ortada, bildiğimiz hoparlör sayesinde yapılıyor bu iş?

Tabi, bu işi bu kadar zorlaştırmadan yapacak görsel, küçük bir uygulama olsa elbette güzel olur. Zira uygulamayı herkesin kullanabilmesi önemli burada. Acaba bizim geliştirme tayfası ne der bu işe :)

syagdiran

@heartsmagic
Alıntı YapKısacası gerçekten bir zil yok değil mi ortada, bildiğimiz hoparlör sayesinde yapılıyor bu iş?
Zil gibi bir şey yok. Bilgisayarın hoperlör sistemine bağlı bir aygıt var.
Alıntı YapTabi, bu işi bu kadar zorlaştırmadan yapacak görsel, küçük bir uygulama olsa elbette güzel olur. Zira uygulamayı herkesin kullanabilmesi önemli burada. Acaba bizim geliştirme tayfası ne der bu işe :)
Bu işe bir el atılsa harika bir şey olur.

heartsmagic

Bir yoklayalım bakalım arkadaşları.

Heisenberg

Alıntı yapılan: auroraborealis - 09 Mayıs 2014 - 09:40:58
E-Okul'a neden giremiyorsunuz? Eğer Internet Explorer kullanma şartından dolayı ise, Firefox ve Chromium için User Agent değiştiricileri var kolaylıkla bu sorunu aşabilirsiniz.

Zil programı için herhangi bir bilgim ve çalışma hakkında bilgim yok yalnız çok zor olmasa gerek. Ekran görüntüsü paylaşabilirmisiniz merak ettim nasıl bir program olduğunu. :)

Yine giremezsin girsende işlem yapamazsın

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Mayıs 2014 - 21:31:05

Alıntı yapılan: syagdiran - 10 Mayıs 2014 - 00:14:29
@heartsmagic
Alıntı YapEğer zil çalma işi bir bilgisayar üzerinden oluyorsa ve basitçe hoparlörlerden veriliyorsa dışarıya o iş için uçbirimden çalışan bir uygulama (mplayer) ve cron iş görecektir muhtemelen.

Evet ifade ettiğiniz gibi basitçe bilgisayar üzerinden belli zaman aralıklarında çalan bir zil programı lazım. Bir de bilgisyardan zil sesi dışında başka ses çıkmasını önlemeli. Mplayer ya da cron nasıl bu durumda iş göremez her halde. Windowsta kullandığım programın arayüzü şu şekilde:

Hocam ne öğretmenisiniz
ALLES WAR DIE SEKTE !

syagdiran

@Heisenberg
Türkçe öğretmeniyim fakat şu an müdür yardımcısı olarak görev yapıyorum.

heartsmagic

Arkadaşlarla konuşmaktayız bu konuyu, eğer bir neticeye ulaşırsa haberdar ederiz durumu bu başlıktan.
Bu arada elbette farklı önerilere açıktır bu başlık.

Heisenberg

Alıntı yapılan: syagdiran - 11 Mayıs 2014 - 23:29:14
@Heisenberg
Türkçe öğretmeniyim fakat şu an müdür yardımcısı olarak görev yapıyorum.

Hocam bilişim hocalarının dahi linukten gnudan bi haber olduğu yerde bir Türkçecinin gnu cu olması çok güzel takdir ettim sizi.
ALLES WAR DIE SEKTE !

guopx

@syagdiran
Windows'ta kullandığınız zil uygulamasının adı nedir? İnceleyip özelliklerine bakmak gerekebilir.
Sevdiklerine sevdiğini söyle çok geç olmadan.

syagdiran

plazma

süprerzil diye birkaç tane var galiba, bu mu dur hocam ?

syagdiran

@plazma
Evet. Bu programı kullanıyorum.