Qt Designer QWebView Yok

Başlatan berkayaslan, 07 Mayıs 2014 - 16:57:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

berkayaslan

Geçenlerde Qt designeri bilgisayara kurdum. (PyQt4). Qt designer 4.8.6 sürümü. Ama QWebView aracı yok?? Her ne hikmetse windowsta var. Ayrıca sadece QWbeView değil bazı araçlar yine yok. Sorun neyden kaynaklanıyor olabilir?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Mayıs 2014 - 17:13:19

Windowstaki Designer versiyonu 4.8.5
Linux Mint versiyonu ise 4.8.4

Windowsta var hatta phonon diye bir bölümde var ama mint ve ubuntuda yok. Ubuntu bununla ilgili bir hatayı düzelttiğini yayınlamıştı ama şimdi bulamıyorum..

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 07 Mayıs 2014 - 17:30:09

QSicntilla paketini kurunca çalışmıyor açılan hata:

/usr/bin/designer-qt4: symbol lookup error: /usr/lib/x86_64-linux-gnu/qt4/plugins/designer/libqscintillaplugin.so: undefined symbol: _ZN13QsciScintillaC1EP7QWidget
İf you wanna be the best, You must SMURF something. :)

heartsmagic

Son aldığın hata için böcek kaydı açılmış:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/qscintilla2/+bug/1314114

Son hataya neden olan paketi kaldırıp uygulamayı şöyle çalıştırmayı dener misin:

LC_ALL=C designer-qt4
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

berkayaslan

cevap aynı:

designer-qt4: symbol lookup error: /usr/lib/x86_64-linux-gnu/qt4/plugins/designer/libqscintillaplugin.so: undefined symbol: _ZN13QsciScintillaC1EP7QWidget

if

qscintilla2'yi kaldırdın mı @berkayaslan?

plazma

5.2.1 i tam paket olarak indirdim (800mb küsür) ben dün akşam kurulum yaparken orada otomatik olarak seçili gelmiyor mesela web kısmı heralde kullancınıya bırakılmış ondan dolayı sizde de kurulmamış olabilir.

berkayaslan

Alıntı yapılan: if - 10 Mayıs 2014 - 14:14:44
qscintilla2'yi kaldırdın mı @berkayaslan?

Evet Kaldırıp denedim. Hatta bütün Qt Designeri kaldırdım tekrar kurdum. Açılmıyor

Alıntı yapılan: plazma - 10 Mayıs 2014 - 18:58:03
5.2.1 i tam paket olarak indirdim (800mb küsür) ben dün akşam kurulum yaparken orada otomatik olarak seçili gelmiyor mesela web kısmı heralde kullancınıya bırakılmış ondan dolayı sizde de kurulmamış olabilir.

Nereden indirdin kendi sitesinden mi?

heartsmagic

Paketi kalktıysa neden arıyor ki o kütüphane dosyasını? Daha doğrusu o dosya için neden hata veriyor? Şu çıktıyı geçer misin:

dpkg -l | grep libqscintilla2-designer

berkayaslan

ii  libqscintilla2-designer                               2.8.1-2                                             amd64        Qt4 Designer plugin for QScintilla 2

if

Pket kalkmamış. sudo apt-get remove --simulate libqscintilla2-designer çıktısına bakalım.

berkayaslan

Alıntı yapılan: ifPket kalkmamış. Kod: [Seç]sudo apt-get remove --simulate libqscintilla2-designer çıktısına bakalım.
Yazdım çıktı olarak bunu kastettiyseniz:

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
Aşağıdaki paketler KALDIRILACAK:
  libqscintilla2-designer
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 1 paket kaldırılacak ve 74 paket yükseltilmeyecek.
Remv libqscintilla2-designer [2.8.1-2]

ama qt designeri başlattığımdaki çıktı ise:

designer-qt4: symbol lookup error: /usr/lib/x86_64-linux-gnu/qt4/plugins/designer/libqscintillaplugin.so: undefined symbol: _ZN13QsciScintillaC1EP7QWidget

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Mayıs 2014 - 15:43:00

sudo apt-get remove --simulate libqscintilla2-designer
Komutunda --simulate kısmını sildim ve çalıştırdım açıldı. Ama normal ubuntu yazılım merkezinden yapınca silinmemişti..

Yani çok teşekkür ederim..

İlk sorun hakkında bilginiz var mı?

if

Rica ederim @berkayaslan, Paketi kaldırırken başka neleri kaldıracağını bilmediğimden --simulate parametresini kullandım. Tedbir amaçlı yani.

Ubuntu'daki sürümü 4:4.8.5+git192-g085f851+dfsg-2ubuntu4 olarak görünüyor. QWebView nedir? Ayrı olarak yüklenen bir uyglama mı? QtDesigner'la beraber gelen bir eklenti mi?

plazma

@berkayaslan evet kendi sitesinden : https://qt-project.org/downloads

hangi paketi kullanmak isterseniz hepsi ayrı ayrı mevcut "show downloads" yeşil düğmeye basınca tümünü gösteriyor.

berkayaslan

Nasıl Kurduğunu çok kısa anlatır mısın? Bir türlü beceremedim. Qt 4.8 Embedded

plazma

heartsmagic

Alıntı yapılan: berkayaslan - 11 Mayıs 2014 - 15:36:31
İlk sorun hakkında bilginiz var mı?

Benim ilk iletimdeki öneriyi denedin mi?

berkayaslan

Alıntı yapılan: heartsmagicAlıntı yapılan: berkayaslan - 11 Mayıs 2014 - 15:36:31İlk sorun hakkında bilginiz var mı?
Benim ilk iletimdeki öneriyi denedin mi?
Ben onu açılmayan programı açmak için zannetmiştim. Ama şimdi denedim bir fark yok..

Diğerlerinide denedim bir şey yok.. Yahu sizde var mı webbrowser ?

heartsmagic

Sizde var mı derken bende bu uygulama kurulu değil zaten. Fakat QT tarafında yine dil sorunları gördüğüm için o öneriyi yapmıştım sana. Eğer görünmüyorsa pencere o tarafta bir sorun var mı diye bakmak lazım. Uygulamanın tam paket ismi nedir? Yani hangi paketi kurarak sistemine kurdun?

berkayaslan

Aslında Yazılım Merkezinden kurdum ama paket ismi:

qt4-designer

$ sudo apt-get install qt4-designer

heartsmagic

Yüklü bir paket kurulumu olacağı için şöyle bir bakayım dedim :)
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/qtwebkit-source/+bug/674367
http://stackoverflow.com/questions/23608635/qwebview-not-available-in-qt4-designer
https://qt-project.org/forums/viewthread/22686

Kısacası olay bir böcekten kaynaklanıyor muhtemelen. Bir ara düzeltmişler ancak yine hortlamış. Çözüm olarak birileri qWebQit'i derlemekten bahsetmiş ancak iş görür mü bilemiyorum.

Alıntı YapTemporaly I have solved this using Qt-designer outside Qt-Creator in Linux for make forms with this control. But, i think the best solution is compile qWebQit. After compile you need copy .so (linux) or .dll (windows) into qt-creator-designer plugins folder.

berkayaslan

It happened to me after some Ubuntu updates i think.
I had found the problem and the solution:
/usr/share/qt4/plugins/designer/libqwebview.so is missing.
Just find it and put it there and it will work.
Biride böyle bir şey demiş 2010 yılında.. Ama bu dizinde .../qt4/... kısmından sonra plugins yok zaten. Yalnız sizin bahsettiğiniz çözümü bulamadım. ?

heartsmagic

QT4'e ait başka eklenti var mı sistemde? Ya da ne bileyim acaba yeri mi değişti eklenti dizininin? Çok tecrübeli olduğum bir konu değil ne yazık ki.
Benim aktardığım çözüm için qWebQit'i elle derleyip kurman gerekiyor sanırım.