Grub ekranına windows boot mangar nasıl eklenir ?

Başlatan gokhanbilgin, 06 Mayıs 2014 - 11:19:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gokhanbilgin

Arkadaşlar merhabalar. Bİlgisayarımda uefili windows 8 yüklüydü. Ayrıca harddiskinde kurtarma sürücüleri vs de vardı. Ben dualboot ile ubuntuya geçmek istedim fakat ne yaptıysamda ubuntu kurulumu windows 8 i görmedi. Bende kendi ayırdığım 80 gblik alana kurdum ubuntuyu. Bilgisayarı ilk açtığımda f10 a basarak boot cihazımı seçiyorum. UBuntuyu seçersem grub ekranı geliyor orada sadece ubuntu var.  Bu kısmda sorun yok. DEdiğim gibi ilk açılışta f10 a basıp boot sorduğunda windows boot manger dersemde winows 8 le açılıyor.

Fakat benim derdim windowsu grub 2 ekranına getirmek. Varsayılan boot cihazınıda ubuntu seçerek işletim sistemi tercihimi ordan yapmak böyle açılışta f10 a bamkala uğraşmak istemiyorum.

yardımcı arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

meda

"BEDAVA Bedava yaşıyoruz, bedava;Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;Yağmur çamur bedava;Otomobillerin dışı,Sinemaların kapısı,Camekanlar bedava; Peynir ekmek değil ama Acı su bedava;Kelle fiyatına hürriyet, Esirlik bedava; Bedava yaşıyoruz, bedava. Orhan VELİ"

gokhanbilgin

İl makalaleyi okumuş tum hocam. İkinciyi ilk defa görüyorum. Açıkcası ben şu anda 2 işletim sisteminide sorunsuz kullanabiliyorum. Ve çok memnunum. Fakat açılışta f10 basmayı unutabiliyorum ve makina hemen windowsa boot ediyor. Benim istediğim ilk boot seçeniğini ubuntu grub2 ye ayarladğımda grub 2 açılsın (buraya kadar yapabiliyorum sorun yok) burdan ya ubuntuyu seçeyim yada windowsu. kısacası grub 2 ekranına windows boot manager i girdisini eklemem gerek.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gokhanbilgin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Mayıs 2014 - 17:42:26
Boot-Repiar ile şansını denedin mi?
Şöyle elle bir yol da mevcut sanırım:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43157.msg504414#msg504414

hocam arkadaşın dediğini ytaptığımda zininiz yok diyor cfg dosyasını kaydetmiyor. açıkcası acemiyim. nasıl yönetici izini alırım ?

siberoloji

Ubuntuyu açıp terminale girin. (Ctrl+Alt+T)
sudo update-grub2
Bu komut denenebilir.

heartsmagic

Alıntı yapılan: gokhanbilgin - 06 Mayıs 2014 - 18:44:42
Alıntı yapılan: heartsmagic - 06 Mayıs 2014 - 17:42:26
Boot-Repiar ile şansını denedin mi?
Şöyle elle bir yol da mevcut sanırım:
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=43157.msg504414#msg504414

hocam arkadaşın dediğini ytaptığımda zininiz yok diyor cfg dosyasını kaydetmiyor. açıkcası acemiyim. nasıl yönetici izini alırım ?

sudo -H /boot/grub/custom.cfg ile yetkili bir şekilde dosyayı açıp içine yazman gerekenleri yazabilirsin.
Oradaki /dev/sda2'yi kendine göre düzenlemen lazım ama. Windows hangi bölümde kuruluysa onu kullanmalısın.

gokhanbilgin

Hocam yönetici izni aldım. Costum.cfg doyasını bilgisayar-boot-grub kalsörününü içinde oluşturup arkadşın verdiği kodları yapıştırdım ve kaydettim. daha sonra terminale update grub komutunu girdim fakat sadece ubuntuları buldu. kodlardaki sda2 kısmın  1 yaptım yine aynı değişiklik yok. acaba windows boot manager nerde nasıl öğrenirim ?

nuked

/dev/sda2 in sadece menü isminde görünür. Hangi diskten boot edileceğini ayarlamaz.
Diskin uuid değerlini eklemeniz lazım. önce sistem uefi mi yoksa legacy mi kurulu onu öğrenmeniz lazım.
diğer konuda verilen custom.cfg değerleri uefi boot içindir.

yada boot-repair kullanmanız daha iyi olur.

gokhanbilgin

boot repairi denedim fakat bana 3 tane kod veriyor kodları kopyalayıp yapıltıramıyorum elle yazıncada nedense olmuyor hiç bir dğeişiklik olmuyor. bu konuda yardımcı olablicek var mı ?

heartsmagic

@gokhanbilgin, Boot Repiar'in verdiği şeyleri kopyala yapıştır yapmayacaksın sanırım, onlar bilgi amaçlı. Başta şunu sormak lazım @nuked gibi, UEFI var mı makinede? Windows hangi bölümde kurulu tam olarak?

nuked

Boot-repair in oluşturduğu kayıtları paylaşırsanız gerekli bilgilere ulaşabiliriz sanırım ona göre de çözüm üretilebilir.

alikemal0162

secure uefiyi kapat.windows kurulum dvd ile boot repair yap ve windowsu yeniden baslat (windowsdaki hibarnate sorunu).boot repairi tekrar dene.olması gerek.sonra grub-costimizer ile ince ayarları kolaylıkla yapabilirsin